Pałac w Miechowicach otwarty
13 Września 2021Zrewitalizowane pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym mieście. W weekend podczas Dni Otwartych Pałacu Tiele-Wincklerów mieszkańcy mogli nie tylko zobaczyć odbudowane pozostałości pałacu, ale również liczne spektakle, posłuchać koncertów oraz wykładów o historii Miechowic, rodu Tiele-Wincklerów oraz Matki Ewy. Dzisiaj oficjalnego otwarcia pałacu dokonał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który zaprosił mieszkańców i turystów do odwiedzenia naszej architektonicznej perełki.
- Dziękuję wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w rewitalizację pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach. W miniony weekend mieszkańcy, którzy czekali na otwarcie pałacu, mogli zobaczyć jego wnętrza, a także zapoznać się z jego historią. Wierzę, że obiekt ten będzie nie tylko atrakcją turystyczną i obiektem kulturalnym, ale przede wszystkim miejscem spotkań bytomian - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Moc atrakcji podczas Dni Otwartych Pałacu
Przypomnijmy, że przez ponad 1,5 roku mieszkańcy naszego miasta byli świadkami, jak zniszczonym murom oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu przywracano dawny blask. Do tej pory mieszkańcy mogli zobaczyć tylko z zewnątrz efekty rewitalizacji obiektu. Wszyscy byli jednak ciekawi, jak ten piękny zabytek wygląda od środka. W sobotę i niedzielę, 11 i 12 września podczas Dni Otwartych Pałacu w Miechowicach, bytomianie mogli zobaczyć wnętrze pozostałości pałacu, które zachwyciło zwiedzających swoim pięknem. Oprócz zwiedzania pałacu, mieszkańcy naszego miasta, ale również turyści, którzy przybyli do Miechowic mogli zobaczyć dom Matki Ewy, budynki Ostoi Pokoju i Ciszy Syjonu, kościół Ewangelicko-Augsburski, wysłuchać i zobaczyć koncerty, spektakle oraz wykłady poświęcone dziejom rodu Tiele-Wincklerów, historii pałacu i Miechowic.
Jakie imprezy czekają nas w miechowickim pałacu?
Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach będzie miejscem spotkań z literaturą, sztuką, historią, ale także obiektem, w którym nie zabraknie wydarzeń familijnych. Jeszcze we wrześniu mieszkańcy mogą nadal zwiedzać wystawę "Miechowice - Pałac i jego mieszkańcy" /bilety w cenie 1 zł/, 19 września VIII Rajd rowerowy "Śladami górnośląskiej szlachty... i nie tylko", jak również zaplanowane na 25 września "Pałacowe spotkanie z muzyką".
Szczegóły plan imprez na wrzesień w Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach dostępny jest w Programie Imprez Wrześniowych
Nowa przestrzeń do działania
Odbudowa neogotyckiego Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach zakończyła się w grudniu 2020 roku. Prace trwały 1,5 roku i zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (całkowita wartość projektu wyniosła około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł). Ukryte w zieleni Parku Ludowego ruiny zmieniły się nie do poznania i są kolejnym punktem na kulturalnej mapie miasta.
Historia pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach
Obecnie zachowana część miechowickiego pałacu przy ul. Dzierżonia to pozostałości po posiadłości rodu Tiele-Wicklerów, którzy w drugiej połowie XIX wieku przebudowali obiekt na XVI-wieczny, angielski styl Tudorów. Historia pałacu sięga jednak początku XIX wieku, a dokładnie 1812 roku kiedy wieś Miechowice kupił Ignacy Domes. Nowy właściciel zdecydował się w obecnym miejscu wybudować w latach 1812 - 1817 klasycystyczny pałac, który po przebudowie stał się środkową częścią neogotyckiego pałacu, zwanego potocznie - z racji swojego wyglądu - zamkiem.
Kolejna przebudowa pałacu rozpoczęła się w 1850 roku. Autorem wstępnego projektu przebudowy był znany w Niemczech architekt Richard Lucae, jednak ostatecznie modernizację obiektu prowadzono według pomysłu Maurycego Augusta Nottebohma. Przebudowa trwała blisko dziewięć lat od 1850 do 1859 roku. Wówczas dobudowano dwa skrzydła - w zachodnim mieściła się sala obrazów i kwiatowa, zaś przy wschodnim skrzydle znajdowała się najwyższa z wież „Jaskółcza”, mająca wysokość 110 stóp (ponad 33 metry).
Dwie pozostałe wieże nosiły nazwę „Prochowej” i „Wodnej”. W tej ostatniej mieścił się zbiornik wody dostarczanej pompami z podziemi kopalni „Maria”.
Pałac w posiadaniu rodziny Tiele-Wincklerów pozostał aż do 1925 roku kiedy odsprzedali go spółce akcyjnej Preussengrube AG. Przebudowany przez Franciszka Wincklera i Huberta von Tiele-Wincklera pałac przetrwał do 27 stycznia 1945 roku. Wkroczenie Armii Czerwonej do Miechowic w styczniu 1945 roku miało tragiczne skutki. Pałac został nie tylko splądrowany, ale również podpalony przez żołnierzy. Wypalone doszczętnie mury zamku zostały na przełomie 1954 i 1955 roku wysadzone przez saperów z Ludowego Wojska Polskiego.
Po neogotyckim pałacu pozostały do dziś jedynie fragmenty oficyny, które zostały odbudowane dzięki pozyskanym środkom z Obszaru Strategicznej Interwencji. Pałac jest jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych i turystycznych nie tylko w Miechowicach, ale również w Bytomiu. Warto również dodać, że zespół pałacowo-parkowy Tiele-Wincklerów został 30 czerwca 1995 roku wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. W skład zespołu pałacowo-parkowego oprócz oficyny pałacu i pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów wchodzą również: park i zespół dendrologiczny.
Format | Data publikacji | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|---|
Kategoria: Dla mieszkańca | ||||
2021-09-13 |
Program na wrzesień w Pałacu w Miechowicach - plik niedostępny cyfrowo
ilość pobrań: 509
|
Program na wrzesień w Pałacu w Miechowicach - plik niedostępny cyfrowo 88.63KB | zobacz |
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- Dzień Ziemi – z szacunkiem i uważnością 2025-04-23
- Spacery po Śródmieściu i Szombierkach. To wszystko w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji GPR 2025-04-01
- Weź udział w spacerze w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+” 2025-03-21
- Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha. Podczas prac odsłonięto mury świątyni z końca XV wieku 2025-02-28
- Budynek przy ul. Smolenia 20 w remoncie 2025-02-21
- Kolonia Zgorzelec – usterki w lokalach są usuwane na bieżąco 2025-02-20
- Kamienica „pod neonem” ma nowych lokatorów 2025-01-31
- Lokatorzy z Kolonii Zgorzelec odebrali klucze do nowych mieszkań 2024-12-23
- Kościół św. Wojciecha przejdzie renowację. Umowa podpisana 2024-12-09