• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Ośrodek adopcyjny w Stolarzowicach po remoncie

Ośrodek adopcyjny w Stolarzowicach po remoncie

2 Kwietnia 2024

18,6 mln zł kosztował remont budynku przy pl. Jana 13, w którym mieści się Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna.  We wtorek, 2 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego obiektu z udziałem podopiecznych, wychowawców oraz marszałka Jakuba Chełstowskiego i prezydenta Mariusz Wołosza.

Przypomnijmy, że związku z reorganizacją funkcjonowania instytucjonalnej pieczy zastępczej, w 2021 roku gmina Bytom przekazała w darowiźnie kompleks budynków przy pl. Jana 13, w którym przez lata funkcjonowała Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Szansa dla Dziecka”.

Obecnie mieści się tam Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna, w której zamieszkuje 26 dzieci w wieku od 2 do 18 lat o specjalnych potrzebach, i które zostały skierowane do instytucjonalnej pieczy zastępczej głównie ze względu na niewydolność opiekuńczo-wychowawczą rodzin. Wyremontowany budynek jest też siedzibą Regionalnego Centrum Wsparcia Pieczy Zastępczej dla rodzin zastępczych i pracowników systemy rodzinnej pieczy zastępczej.

– To miejsce zawsze kojarzone było z niesieniem pomocy dzieciom. Wyremontowany budynek pozwoli na realizację wsparcia w bardziej komfortowych warunkach, w przyjaznych przestrzeniach, gdzie dzieci zostaną otoczone profesjonalną opieką terapeutów, psychologów, psychiatrów, a także znajdą bezpieczne miejsce do rozwoju, nauki i zabawy – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Dom jak nowy

W ramach projektu Wsparcie pieczy zastępczej w województwie śląskim, Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej, gruntownie przebudował oraz wyremontował budynki, dostosowując je do potrzeb małych i większych mieszkańców.

– Ta inwestycja to przykład jak niemożliwe staje się możliwe. A wszystko dzięki dobrej współpracy i przychylności Bytomia i wielu instytucji. Nasz projekt to nie tylko działania inwestycyjne, ale też projekty miękkie skoncentrowane na skutecznej pracy Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego – mówi dr Anna Zasada-Chorab, dyrektorka Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak zaznacza dyrektor Zasada-Chorab, od momentu uruchomienia placówki, 12 dzieci trafiło  do rodzin adopcyjnych, a dla kolejnych podopiecznych poszukiwane są rodziny.

Ośrodek dostosowany do potrzeb

Wyremontowane skrzydła budynków pełnią funkcję mieszkalną, bawialną i jadalną, z kolei centralna jego część to część administracyjna, gospodarcza oraz sale terapeutyczne. W budynku zainstalowano windę. Projekt obejmował także prace adaptacyjne, zagospodarowanie terenu nieruchomości – powstał nowy plac zabaw i siłownia, zakup sprzętu i wyposażenia oraz wyposażenie części mieszkalnych i terapeutycznych.

– To miejsce pokazuje jak zmienia się województwo śląskie dzięki wykorzystaniu środków unijnych. Te środki trafiają nie tylko na działania związane z infrastrukturą i budową dróg, ale także na przedsięwzięcia społeczne. Cieszę się, że dzięki temu poprawi się jakość życia podopiecznych regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej w Bytomiu, bo podmiotem naszych działań na szczeblu samorządu zawsze jest człowiek. Wierzę, że dzieci będą czuły się tu bezpiecznie i komfortowo, że znajdą tu swój tymczasowy dom – mówił Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Wartość projektu to 18,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 15,8 mln zł, a z budżetu województwa ponad 2,7 mln zł.

Podobne wiadomości:

do góry