• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Noc Muzeów w Bytomiu

Noc Muzeów w Bytomiu

6 Maja 2024

Stopka

Pałac w Miechowicach, Zespół Zabytkowy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a także kościół pw. Świętego Krzyża, Schron w Miechowicach oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Muzeum Koksownictwa. To obiekty, które będzie można odwiedzić podczas wyjątkowego wydarzenia, czyli „Nocy Muzeów w Bytomiu” już 18 maja. To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie dla Was przygotowaliśmy. Będzie dobra muzyka, warsztaty dla dzieci, ciekawe wystawy, prelekcje, koncert organowy oraz spacer. Warto dodać, że po raz pierwszy w Noc Muzeów włączy się także Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Pałac w Miechowicach to jedna z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Bytomiu

 

- Już po raz kolejny zapraszamy na wyjątkową noc w naszym mieście, pełną atrakcje dla mieszkańców i turystów, którzy odwiedzą tego dnia nasze miasto – mówi zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras. - Przygotowaliśmy wyjątkowe atrakcje w kilku obiektach w Miechowicach, które będzie można nie tylko odwiedzić, ale również posłuchać dobrej muzyki, ciekawostek historycznych oraz zobaczyć interesujące wystawy – dodaje wiceprezydent Adam Fras.

Miechowicka Noc Muzeów

„Miechowicka Noc Muzeów” w Pałacu w Miechowicach /ul. Dzierżonia 30/ rozpocznie się od godz. 16.00. Mieszkańcy i turyści będą mogli do 22:00 odwiedzać zakamarki zrewitalizowanego Pałacu Tiele-Wincklerów, wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz posłuchać wykładu dr Anny Seemann Majorek o Matce Ewie oraz dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego o Franciszku Wincklerze, a także wspólnie z dr. Wojciechem Zarzyckim pospacerować i poznać dzieje Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach.

Wśród innych atrakcji będą również koncerty, w tym organowy, a także zwiedzanie krypt Domesów i Wincklerów w parafii pw. Świętego Krzyża przy ul. Frenzla.

Uwaga! Na część wydarzeń obowiązuje rezerwacja miejsc poprzez formularz zgłoszenia na stronie www.palacwmiechowicach.pl

Plakat

Odwiedź Muzeum Domek Matki Ewy, Pałac i Schron w Miechowicach

Od godz. 16:00 do 22:00 będzie można zwiedzić zabytkowe budynki: Ostoi Pokoju, kościoła, Ciszy Syjonu oraz Muzeum Domek Matki Ewy przy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Miechowicach. Zwiedzić będzie można także zrewitalizowany Pałac Tiele-Wincklerów oraz podziemny schron, w którym prezentowana jest dla turystów robiąca ogromne wrażenie inscenizacja nalotu bombowego, a także wystawy z okresu II wojny światowej i nie tylko.

Organizatorem wydarzenia są między innymi: Gmina Bytom, Pałac w Miechowicach, Zespół Zabytkowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach, ProFort Centrum, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz Parafia pw. Świętego Krzyża w Bytomiu - Miechowicach.

Podczas Nocy Muzeów będzie można odwiedzić Dom Matki Ewy

Noc Muzeów z Muzeum Górnośląskim

Tym razem Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na „Noc z gwiazdami”. W planach pokaz meteorytów, tematyczne spotkania z zakresu historii, astrologii, przyrody, historii sztuki. Nie zabraknie bytomskich akcentów, pokazów tańca dawnego, opowieści z dreszczykiem oraz warsztatów dla dzieci. Na zwiedzających pracownicy Muzeum czekają od godziny 18.00.

Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim będzie można poznać historię najpiękniejszych bytomskich kamienic, dzieje i zasady działania oraz funkcje, jakie spełniają kalendarze, a także poznać wpływ kosmosu na życie na naszej planecie. Muzeum Górnośląskie przygotowało również pokaz meteorytów, ich historię, skąd się biorą oraz czy stanowią zagrożenia dla naszego życia. Będzie również można zobaczyć wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, pokaz oraz warsztaty tańca dawnego, a także poznać historię najwybitniejszych bytomian, jak: Georga Brüninga, Paula Jakischa, Franza Gramera oraz Moritza Mannheimera.

Noc MG

Ponadto będą dostępne także wystawy czasowe jak: „Ludzie i bestie z kafli rodem”, „Przyroda Górnego Śląska”, „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku”, będzie można poznać historię najwybitniejszych polskich malarzy, wziąć udział w zabawach, grze rodzinnej oraz warsztatach.

Cały program „Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim” dostępny jest na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Uwaga! Część wydarzeń organizowanych przez Muzeum Górnośląskie jest płatna.

Kolejowa Noc Muzeów z SGKW

Wieczorne przejazdy koleją wąskotorową, zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy oraz Izby Tradycji, a na koniec ognisko, przy którym będzie można upiec przyniesione ze sobą kiełbaski. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu po raz pierwszy w historii włącza się w Noc Muzeów. Zapraszamy 18 maja na stację Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie na turystów czekają kolejowe atrakcje.

Kolejowa Noc Muzeów z SGKW

Największą atrakcją Kolejowej Nocy Muzeów będą wieczorne przejazdy popularnym „Rysiem”, który Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych dzięki pomocy Miasta Bytom pozyskało w grudniu 2021 roku. 18 maja zaplanowano dwa przejazdy o godz. 18:00 (pociąg wyjeżdża o godz. 20:00, wcześniej odbędzie się zwiedzanie) i 20:30 (pociąg wyjeżdża o godz. 22:30, wcześniej odbędzie się zwiedzanie) na trasie Bytom Karb Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Wąskotorowe – Bytom Karb Wąskotorowy. Sprzedaż biletów na ten wyjątkowy przejazd rozpocznie się dzisiaj 7 maja od godziny 17:00 – KUP BILET

Ceny biletów:

Normalny – 50 zł;

Ulgowy – 40 zł – przysługuje uczniom i studentom do 26 roku życia oraz osobom z niepełnosprawnością

Godziny rozpoczęcia:

  • przejazd: 18:00 (pociąg wyjeżdża o godz. 20:00, wcześniej odbędzie się zwiedzanie);
  • przejazd: 20:30 (pociąg wyjeżdża o godz. 22:30, wcześniej odbędzie się zwiedzanie)

Więcej informacji o Kolejowej Nocy Muzeów na stronie SGKW

Plakat

Jedna z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku

Na mapach kolei wąskotorowych Bytom zajmuje wyjątkowe miejsce. To tu, nieprzerwanie od 1853 roku działa najstarsza czynna linia kolei wąskotorowej na świecie. Obsługuje ona trasę o długości 21 km, której przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca głównego w Bytomiu. Pociągi na tej trasie zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz – w lecie – przy zalewie Nakło-Chechło, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu.

Popularny Ryś znowu wyjedzie w trasę

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w roku 2003, a celem jego istnienia jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej – od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.

Noc Muzeów w zabytkowej siłowni Koksowni

W sobotę, 18 maja z okazji Nocy Muzeów, Koksownia Bytom po raz kolejny udostępni zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni. To tam swoją siedzibę będzie miało Muzeum Koksownictwa, które dziś działa online. Udział w wydarzeniu to unikatowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć miejsce, które tworzy przemysłową historię Śląska.

Noc Muzeów w zabytkowej siłowni Koksowni

Siłownia (elektrownia) dawnej Huty Bobrek, która cały czas służy Koksowni Bytom to niesamowita przemysłowa przestrzeń, gdzie czas zatrzymał się w latach 30. XX wieku. Docelowo, siłownia będzie jedną z głównych atrakcji Muzeum Koksownictwa, które w wersji wirtualnej działa od 2022 roku z inicjatywy Koksowni Bytom, mecenasa projektu.

Gratka dla historyków i miłośników przemysłu

– W ubiegłym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w obchodach Nocy Muzeów. Możliwość zwiedzania spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Bytomia i miłośników industrialu – wszystkie darmowe bilety zostały zarezerwowane w mniej niż minutę – mówi Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom i dodaje: – Na co dzień zwiedzanie tego miejsca jest niemożliwe, bo siłownia cały czas pracuje.

Koksownia Bytom w Bobrku

 

Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć zabytkowy budynek siłowni w Noc Muzeów?

Noc Muzeów w siłowni dawnej Huty Bobrek będzie wydarzeniem darmowym, na które obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w oprowadzaniu należy wysłać zgłoszenie (imię nazwisko i numer telefonu) na adres: Początek zbierania zapisów zaplanowano na wtorek, 14 maja od godz. 8:00, decyduje kolejność zgłoszeń.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc, jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki. – W trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oprowadzanie będzie odbywać się w 20-osobowej grupie. Każda osoba przed wejściem do budynku przejdzie także krótkie szkolenie BHP oraz otrzyma kask i kamizelkę. Na zwiedzanie zapraszamy osoby, które ukończyły 18 lat – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Śląskiego Holdingu Przemysłowego, którego częścią jest Koksownia Bytom.

Ze względu na industrialny charakter i aktualny stan przestrzeń siłowni nie jest przystosowana do osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia

Gmach siłowni dawnej Huty Bobrek to wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia.

– Budynek siłowni, w którym znajdowała się elektrownia i szatnia o wymiarach 116 m na 24,5 m, powstał w dwóch etapach. Część południową zbudowano w 1900 roku, zaś północną około 1907 roku. Mimo różnicy kilku lat całość obiektu została wykonana w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna. Jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach – mówi Tomasz Sanecki, bytomski historyk. - Budynek ze względu na wartość historyczną jako obiekt architektury przemysłowej został wpisany do rejestru zabytków 7 listopada 1984 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach – dodaje.

Podobne wiadomości:

do góry