Niedziela Palmowa w Stolarzowicach. Wybrano największą i najpiękniejszą palmę
24 Marca 2024Ponad 6 metrów miała największa i najpiękniejsza palma wielkanocna przygotowana przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53 w Bytomiu - Stolarzowicach. Dzisiaj 24 marca w parafii pw. Chrystusa Króla odbył się po raz pierwszy konkurs na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną, który zorganizowało Stowarzyszenie Stolarzowickich Gospodyń.
Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. W tym dniu święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję, a pielęgnują ją również mieszkańcy Stolarzowic.
Najwyższa palma miała ponad 6 metrów
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami, jednak do wykonywania dużych palm wielkanocnych, jakie mogliśmy dzisiaj 24 marca zobaczyć w parafii pw. Chrystusa Króla w Bytomiu – Stolarzowicach zazwyczaj używa się zielonego bukszanu, gałązek, baź, ale również suszonych traw i ziół oraz kwiatów w różnych kolorach. Te zaprezentowane dzisiaj w Stolarzowicach palmy przygotowały dzieci i uczniowie z Przedszkola Miejskiego nr 53 i 54 oraz Szkół Podstawowych nr 43 i 47.

Niedziela Palmowa w Stolarzowicach. Wybrano największą i najpiękniejszą palmę
Warto dodać, że ideą tworzenia stolarzowickich palm wielkanocnych jest integracja dzieci, uczniów, ale również nauczycieli, rodziców oraz dziadków, którzy angażują się w tworzenie palm, które dzisiaj zaprezentowane zostały podczas Niedzieli Palmowej w parafii pw. Chrystusa Króla. Podczas konkursu nagrodzone zostały wszystkie wykonane palmy przez przedszkolaków i uczniów, a najwyższa z nich zrobiona przez Przedszkole Miejskie nr 53 w Stolarzowicach miała wysokość ponad 6 metrów.
Dzisiejszą uroczystość w parafii pw. Chrystusa Króla w Bytomiu – Stolarzowicach zakończyło wspólne spotkanie w salce katechetycznej połączone ze słodkim poczęstunkiem.

Stowarzyszenie Stolarzowickich Gospodyń po raz pierwszy zorganizowało konkurs na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną.
Tradycja palmy wielkanocnej w Polsce
Tradycja wykonywania palm jest szczególnie bogata na Kurpiach w województwie podkarpackim i w Małopolsce. W czasie Niedzieli Palmowej Łyse na Kurpiach staje się niezwykle kolorową miejscowością. To właśnie tam odbywa się jeden z najbardziej znanych w Polsce konkursów na najdłuższą i najpiękniejszą palmę, które osiągają nieraz długość kilku metrów.
Najpopularniejszą formą palmy w Polsce jest niewielka, ale bardzo kolorowa palma wileńska wykonywana z suszonych kwiatów, traw, ale również kłosów zbóż.
Podobne wiadomości:
- Odwodnienie dróg w rejonie ul. Chmielewskiej w Stolarzowicach będzie realizowane w etapach 2025-03-25
- Bytomska łuczniczka zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski 2025-02-17
- Budowa nowej kotłowni gazowej w Szkole Podstawowej nr 47 w Stolarzowicach zakończona 2024-12-05
- Łucznicy i piłkarze Tempo Stolarzowice mogą już korzystać z kolejnych obiektów 2024-11-14
- Bytomscy druhowie z OSP otrzymali nową odzież ochronną 2024-10-10
- Drugie miejsce młodych łuczników LKS Tempo Stolarzowice 2024-10-01
- Spotkanie z mieszkańcami Stolarzowic 2024-09-26
- Najpierw projekt, potem budowa chodników przy ul. Żołnierskiej i Gombrowicza 2024-05-08
- Mieszkańcy poznali koncepcję odwodnienia terenów północnej części Stolarzowic 2024-03-06
- Podsumowanie roku w OSP Stolarzowice 2024-03-06