Matka Ewa. Historia, która wciąż żyje
19 Marca 2023Z tygla kultur i religii, jakim był przed wojną Górny Śląsk zostały okruchy pamięci, które skrupulatnie zbierają muzea i stowarzyszenia. Jedną z osób, które z pasją odkrywają dla nas minione dzieje, jest Anna Seemman - Majorek - autorka monografii „Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło”. W sobotę, 18 marca, spotkała się z czytelnikami w Pałacu w Miechowicach.
Książka o dziele życia najsłynniejszej chyba Górnoślązaczki, dziedziczki rodu von Tiele-Winckler, która zrezygnowała z życia w dostatku, poświęcając się biednym i opuszczonym, jest rozprawą doktorską Anny Seemann-Majorek i zarazem pierwszą tak obszerną i szczegółową wydaną w języku polskim publikacją o Ewie von Tiele-Winckler (1866-1930).
Dr Anna Seemann - Majorek ukazała losy bohaterki na tle historii jej rodziny, kręgu wyznaniowego oraz regionu, z którego się wywodziła. Dodatkowym elementem biografii jest kontekst dziejowy, wątki diakonii i misji wewnętrznej. Książka została napisana prostym i zrozumiałym językiem, więc sięgnąć po nią może każdy.
Miechowicki pałac, gdzie urodziła i wychowała się Ewa von Tiele-Winckler i gdzie spotkali się pasjonaci historii Bytomia, to wyjątkowe w swoim rodzaju ogniwo łączące teraźniejszość z przeszłością. O tym, że pamięć o Matce Ewie jest wciąż żywa, świadczą emocje, jakie towarzyszyły spotkaniu. Tego wieczoru jedna z uczestniczek spotkania ofiarowała autorce dzbanek, w którym diakonisy przynosiły jedzenie do domu jej babci. Trafił on do bogatej kolekcji eksponatów zgromadzonych w Domku Matki Ewy.
Spotkanie poprowadził Artur Michalski, prezes Stowarzyszenia Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury, który jest także współautorem filmów, które można oglądać na stronie Muzeum Domku Matki Ewy (https://www.youtube.com/watch?v=ctmdmeX0AuE). Wkrótce też zostanie opublikowany wirtualny spacer po Pałacu w Miechowicach.
Książkę wydało Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego”. Zadanie jest współfinansowane ze środków gminy Bytom.
Podobne wiadomości:
- Noc Muzeów w Bytomiu. Zwiedzanie dla nocnych marków. 2025-05-15
- Wszystkie kolory pantomimy 2025-05-10
- Dzień Ziemi – z szacunkiem i uważnością 2025-04-23
- Kocham Cię jak Irlandię. Wystawa Anny Gronieckiej 2024-11-02
- Malarstwo abstrakcyjne w Pałacu w Miechowicach 2024-10-05
- Spotkanie z potomkami rodu Tiele-Wincklerów 2024-09-11
- Nie taki Bebok straszny… 2024-08-17
- Potańcówka przed Pałacem w Miechowicach 2024-08-16
- Śląski Plac w Pałacu w Miechowicach 2024-08-13
- Miód bez tajemnic. Święto Pszczół w Bytomiu 2024-08-11