• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Kolejne tajemnicze odkrycie archeologów w kościele pw. (..)

Kolejne tajemnicze odkrycie archeologów w kościele pw. św. Wojciecha

16 Lipca 2025

Mury obwodowe wykonane z kamienia łamanego, konstrukcja z idealnie obrobionych bloków kamiennych tworzących rodzaj wejścia lub progu do świątyni, a także pochówki, fragmenty ceramiki i przedmioty żelazne – to nowe znaleziska, które mogą pochodzić z początków istnienia jednego z najstarszych kościołów w Bytomiu. To kolejne odkrycia, jakich dokonali archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w kościele pw. św. Wojciecha na przełomie czerwca i lipca.

Kolejne tajemnicze odkrycie archeologów w kościele pw. św. Wojciecha, fot. Archiwum Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu/Ewelina Imiołczyk

– Prace archeologiczne przy fasadzie kościoła i jego fundamentach pozwoliły nie tylko odsłonić mury obwodowe z kamienia łamanego, ale także – w centralnej części fundamentu, bezpośrednio pod obecnym wejściem do kościoła – odkryto konstrukcję wykonaną z precyzyjnie obrobionych bloków kamiennych, tworzącą coś na kształt wejścia z zachowanym progiem i pilastrami – mówi Ewelina Imiołczyk, archeolog z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. – Podczas badań odsłonięto również szkieletowe pochówki w układzie anatomicznym. Szczególnie interesujące jest ich umiejscowienie w kamiennej obstawie, bezpośrednio pod poziomem progu, oraz fakt, że groby nie zostały naruszone podczas barokowej przebudowy kościoła – podkreśla Ewelina Imiołczyk.

Konieczne badania i analizy

W rejonie odkrytych pochówków archeolodzy znaleźli także fragmenty ceramiki, kafle, przedmioty żelazne, a także elementy kamieniarki okiennej i detale architektoniczne pochodzące z wnętrza świątyni.

Odkrycia te zostaną teraz poddane szczegółowym badaniom i analizom, które pozwolą określić pierwotne przeznaczenie konstrukcji z bloków kamiennych oraz ustalić datę jej powstania. Dzięki nim możliwe będzie również datowanie pochówków i odnalezionych artefaktów.

Jak podkreślają pracownicy Muzeum Górnośląskiego, odkryta konstrukcja mogła pełnić funkcję wejścia do świątyni, ale brane są też pod uwagę hipotezy mówiące o pozostałościach budynku przylegającego do obecnego kościoła lub krypty.

– Monumentalność i precyzja wykonania detali architektonicznych, a także ich spójność z odkrytymi gotyckimi elementami kościoła mogą sugerować, że znaleziska pochodzą z tego samego okresu lub wiążą się z wcześniejszymi fazami istnienia świątyni w tym miejscu – dodaje Ewelina Imiołczyk.

Kolejne tajemnicze odkrycie archeologów w kościele pw. św. Wojciecha (5) Kolejne tajemnicze odkrycie archeologów w kościele pw. św. Wojciecha (5)
7

Kolejne tajemnicze odkrycie archeologów w kościele pw. św. Wojciecha

Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha w Bytomiu

Renowacja kościoła pw. św. Wojciecha przynosi z każdym miesiącem kolejne odkrycia architektoniczne. W czerwcu, podczas prac przy elewacji od strony ul. Józefczaka, pracownicy firmy Des Henryk Dowgier Anna Dowgier Sp. k. z Krakowa – realizującej wszystkie roboty budowlane – po skuciu tynków odkryli kamienny obrys pierwotnych okien, strukturę ścian oraz pierwotny układ przypór.

W lipcu i sierpniu wykonawca koncentruje się głównie na pracach tynkarskich na elewacji. Od strony ul. Józefczaka trwa już skuwanie tynku i przygotowania do rozpoczęcia robót budowlanych na elewacji frontowej oraz wieży. Kolejnym ważnym etapem prac będzie konserwacja witraży, która prowadzona będzie sukcesywnie wraz z montażem zewnętrznych okien osłonowych. Prace konserwatorskie rozpoczną się od elewacji południowej, gdzie właśnie kończy się montaż okien.

Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha w Bytomiu, fot. Tomasz Sanecki

Warto dodać, że renowacja zabytkowego kościoła św. Wojciecha odbywa się pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, a nadzór archeologiczny nad pracami budowlanymi sprawują pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział Górnośląski.

Inwestycja warta prawie 3,4 mln zł

Inwestycja związana z renowacją jednego z najstarszych bytomskich kościołów realizowana jest dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na kwotę 3 mln 390 800 zł, zaś dofinansowanie Gminy Bytom wynosi 69 200 zł.

Jaki jest zakres prac w kościele pw. św. Wojciecha?

Renowacja kościoła św. Wojciecha przy pl. Klasztornym obejmuje: remont elewacji kościoła i przybudówek – kaplicy i zakrystii, odnowienie pokrycia dachowego nad wejściem do kościoła i obróbek blacharskich. Podczas remontu wykonana zostanie konserwacja i naprawa okien oraz drzwi – w tym drzwi zewnętrznych kościoła, a także konserwacja i remont części wnętrza kościoła.

Zamontowane zostaną nowe instalacje: odgromowa i przeciwpożarowa. Wewnątrz czyszczeniu, naprawie i impregnacji poddane zostaną również: posadzki kamienne w kościele, kaplicy i zakrystiach. Podczas zaplanowanych robót zamontowany zostanie także monitoring wizyjny i system przeciwwłamaniowy. Przeprowadzona zostanie konserwacja podłóg drewnianych m.in. na chórze, poddaszu i wieży oraz remont posadzki w pomieszczeniach ministrantów, obecnej i dawnej zakrystii.

Wykonawcą wszystkich prac w kościele pw. św. Wojciecha jest wyłoniona przez inwestora - Zakon Braci Mniejszych-Dom Zakonny w Bytomiu firma Des Henryk Dowgier Anna Dowgier Sp. k. z Krakowa, która w naszym mieście prowadziła rewitalizację Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, a także kościóła pw. Świętej Rodziny i Domu św. Józefa przy parafii pw. Świętej Rodziny w Bytomiu–Bobrku.

Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha w Byto (5) Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha w Byto (5)
10

Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha w Bytomiu

Jeden z najstarszych kościołów w Bytomiu

Kościół pw. św. Wojciecha pochodzi prawdopodobnie z połowy XV wieku. Powstał w miejscu poprzedniego, drewnianego kościoła, który zbudowano wraz z klasztorem w latach 1257-1258 dla sprowadzonych przez księcia Władysława Opolskiego w 1258 roku franciszkanów. Przed 1450 rokiem kościół i klasztor zostały przebudowane, zastępując drewniane budynki murowanymi.

Gotycką świątynię gruntownie przebudowano w latach 1783-1786 w stylu barokowym. Wówczas dzięki grafowi Łazarzowi Erdmannowi z bytomskiej linii Henckel znacznie powiększono kościół poprzez dobudowanie nawy i kruchty z wieżą, nowych organów oraz zmieniając wygląd średniowiecznej świątyni. Kościół pozostawiono jako gotyckie prezbiterium, ozdabiając je renesansowymi kapitelami, a nową nawę ze sklepieniami żaglowymi utrzymano w tonacji klasycyzującego baroku. Wewnątrz ufundowano nowe organy i kryptę jako grobowiec rodziny Henckel-Erdmann. Dzisiaj z tego wyposażenia pozostały tylko dwie figury świętych apostołów Piotra i Pawła, znajdujące się pod chórem organowym, jak również fasadą kościoła z charakterystycznym portalem nie zmieniła wyglądu.

Kościół pw. św. Wojciecha pochodzi prawdopodobnie z połowy XV wieku. To jeden z najstarszych obiektów sakralnych w mieście, fot. Tomasz Sanecki

W 1810 roku majątek zakonu bernardynów w Prusach został zsekularyzowany. Budynek klasztoru został przejęty przez miasto i przeznaczony na szkołę (na jego miejscu znajduje się obecnie secesyjny budynek szkoły zbudowany w 1902 roku), zaś w kościele urządzono magazyn, a w 1833 roku sprzedano go parafii ewangelickiej.

Po zakończeniu II wojny światowej kościół stał się katolicki i uzyskał obecne wezwanie pw. św. Wojciecha /pierwotnie nosił on wezwanie św. Mikołaja/. W 1970 roku kościół na pl. Klasztornym został wpisany do rejestru zabytków.

Podobne wiadomości:

do góry