• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Secesja – z klamką i kluczem

Secesja – z klamką i kluczem

25 Października 2024

Z zabytkowych elementów wystroju IV Liceum Ogólnokształcącego, znikają kolejne warstwy starej, olejnej farby. Dzięki dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 60 tys. zł, z dbałością o każdy szczegół odnowione zostały m.in. drzwi na galerię auli, świetlik oraz schody.

Odrestaurowane drzwi, schody i śwetlik

Za nami kolejne prace, dzięki którym jeden z najbardziej efektownych przykładów architektury secesyjnej w naszym mieście, odzyskuje swój blask. Po konserwacji i renowacji zabytkowych balustrad i pochwytów, Sylwia Kudła - Herner, dyplomowana konserwatorka dzieł sztuki z pracowni Konserwacji Zabytków Artcon, wzięła na warsztat dwoje dwuskrzydłowych drzwi na galerię auli na drugim piętrze oraz drewniane schody wraz z ceglanymi podstopnicami, prowadzące na galerię auli oraz świetlik.

W celu odbioru prac placówkę odwiedził 24 października m.in. Łukasz Konarzewski Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Dominika Kściuczyk Miejska Konserwator Zabytków, a także kierowniczka prac Sylwia Kudła - Herner.

Finezyjne łuki i przeszklenia

Prowadzące na galerię auli drugiego piętra, zakończone łukiem dwuskrzydłowe drewniane drzwi z przeszkleniem, to majstersztyk sztuki snycerskiej. Wzrok przyciągają dekoracje płycinowe z motywami geometrycznymi i roślinnymi.

– Drewniane elementy były parokrotnie restaurowane, lecz restauracja to słowo na wyrost, bo sprowadzała się ona do pobieżnych napraw i kolejnych przemalowań. W rezultacie zarówno drzwi , jak i świetlik oraz schody straciły swój pierwotny wygląd. Dzięki renowacji udało się wyeksponować pierwotną kolorystykę – mówi Bożena Balcerak, dyrektorka IV LO.

Z klamką i kluczem

Po remoncie drzwi, przez lata zabite gwoździami i zaklejone kolejnymi warstwami farby olejnej, odzyskały swoją funkcję. W czasie prac usunięte zostały przemalowania, a rekonstrukcji doczekały się brakujące szyldy i klamki. Zamki zostały naprawiane i dorobiono do nich klucze.

Wymienione zostało też oszklenie świetlika, które udało się odtworzyć na wzór zachowanej oryginalnej szyby. Po usunięciu warstw farby olejnej, odsłonięte zostały oryginalne ceglane podstopnice schodów. Wymienione zostało też oszklenie świetlika, które udało się odtworzyć na wzór zachowanej oryginalnej szyby. Po usunięciu warstw farby olejnej, odsłonięte zostały oryginalne ceglane podstopnice schodów.

Przypomnijmy, że już wcześniej w ramach prac konserwatorskich odrestaurowane zostały balustrady, a kompleksową renowację i wymianę przeszła także stolarka okienna i drzwiowa. Po wielu latach, rewitalizacji doczekało się także przyziemie szkoły, gdzie po gruntownym remoncie powstała szatnia, sale do zajęć wychowania fizycznego i toalety. Doświadczenie wykonawcy i nadzór sprawowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków gwarantowały dbałość o zachowanie substancji zabytkowej i jej wierne odtworzenie.

Secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej, to jeden z architektonicznych symboli Bytomia. Przyciągający uwagę kolorową glazurowaną cegłą budynek, powstał w latach 1901-1902, a jego autorem był miejski architekt Karl Brϋgger. W 1977 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Do dziś zachowały się tam elementy pierwotnego wyposażenia stałego, np. zaprojektowane specjalnie dla szkoły secesyjne szafy na pomoce naukowe czy reprezentacyjna aula na drugim piętrze z oryginalną stolarką drzwi, okien, sztukaterią, drewnianą boazerią oraz fragmentami polichromii.

Podobne wiadomości:

do góry