• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Finał akcji miejskiej „Schulz. Performance (..)

Finał akcji miejskiej „Schulz. Performance malarsko-teatralny” na deskach Teatru Tańca Rozbark

31 Lipca 2022

Trudno w to uwierzyć, że dwa tygodnie tak szybko minęły. Uczestnicy zajęć, pod bacznym okiem instruktorów w Teatrze Tańca Rozbark przemierzyli daleką drogę zgłębiając twórczość Brunona Schulza, w szczególności jego prozę czy grafiki. Było malarstwo, szkice węglem, były różne role do odegrania, była muzyka… Dzisiaj 31 lipca podczas finału akcji miejskiej „Schulz. Performance malarsko-teatralny” na deskach Teatru Tańca Rozbark poznaliśmy efekty dwutygodniowych warsztatów i zajęć.

Finał akcji miejskiej „Schulz. Performance malarsko-teatralny” na deskach Teatru Tańca Rozbark

Podczas finału akcji młodzi artyści podzielili się swoją pasją oraz talentami, które ujawnili w trakcie projektu, realizowanego w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego w Warszawie. Celem akcji było zasymilowanie nastolatków z różnych środowisk i krajów, kładąc główny nacisk na wybrane fragmenty twórczości Brunona Schulza. Poprzez teatr - warsztat teatralny uczestnicy chcieli stworzyć platformę wspólnej kreacji w przestrzeni Bytomia. Finałem dwutygodniowej pracy była akcja miejska w formie performatywnego działania poprzez gest, ruch, śpiew i rap. Warto dodać, że powstanie także mural, ubarwiając powierzchnię jednej ze ścian niedaleko siedziby Teatru Rozbark. Wszystko to w oparciu o twórczość Brunona Schulza.

Finał akcji miejskiej „Schulz. Performance malarsko-teatralny” na deskach Teatru Tańca Rozbark (1) Finał akcji miejskiej „Schulz. Performance malarsko-teatralny” na deskach Teatru Tańca Rozbark  (1)
10

Finał akcji miejskiej „Schulz. Performance malarsko-teatralny” na deskach Teatru Tańca Rozbark

Przypomnijmy, że akcja miejska Schulz. Performance malarsko-teatralny w Teatrze Rozbark w Bytomiu to warsztaty malarskie, aktorskie, wokalne. Projekt adresowany był do młodzieży uczącej się w bytomskich szkołach ponadpodstawowych (15-19 lat), zarówno młodzieży polskiej jak i ukraińskiej.

W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, a przede wszystkim w kontekście napływu ludności ukraińskiej do polskich miast, w tym do Bytomia, twórczość Schulza stanie się łącznikiem. Poprzez warsztaty aktorskie, wokalne, plastyczne młodzież funkcjonująca w dwóch różnych kulturach miała okazję do wyrażenia siebie poprzez działania artystyczne.

Program Lato w Teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warto dodać, że w tym roku obchodzimy w naszym mieście rok Brunona Schulza. Twórczość Brunona Schulza wybitnego pisarza, malarza i rysownika, jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, inspiruje kolejne pokolenia twórców. Okazją do obcowania z magicznym światem wyobraźni autora „Sklepów cynamonowych”, są obchody Roku Brunona Schulza, których program Bytom współtworzy z rodzinnym miastem pisarza - Drohobyczem.

Podobne wiadomości:

do góry