Finał Projektu „Bytomski Kolektyw Śpiewaczy” na deskach Teatru Rozbark
5 Grudnia 2021Przez prawie rok około 30 kobiet z Bytomia i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zgłębiało tajniki śpiewu tradycyjnego pod okiem Marleny Hermanowicz, stypendystki Prezydenta Bytomia w dziedzinie folkloru. Efekt tej pracy mogliśmy dzisiaj, 5 grudnia usłyszeć podczas finału projektu „Bytomskiego Kolektywu Śpiewaczego”, który odbył się na deskach Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Podczas koncertu artystki wykonały pieśni z obszaru Polesia, enigmatycznej krainy geograficznej leżącej na styku Ukrainy, Białorusi, Polski oraz Rosji.
- Uczestniczki warsztatów różni praktycznie wszystko - wiek, doświadczenie, predyspozycje muzyczne czy temperament. Na scenie połączyło je jedno - harmonia współbrzmienia, o czym mogliśmy się przekonać podczas finałowego koncertu - mówi Marlena Hermanowicz.
Warto podkreślić, że „Bytomski Kolektyw Śpiewaczy” zaprezentował piękne pieśni z obszaru Polesia, leżącego na styku kilku państw: Ukrainy, Białorusi, Polski oraz Rosji. Ze względu na wszechobecne bagna i odizolowanie tamtejszej ludności to właśnie na Polesiu zachowały się archaiczne melodie oraz etno dialekty, które po dziś - dzięki kultywowanym obrzędom - wciąż zostały zachowane. Pieśni ukraińskie, polskie oraz białoruskie złożyły się w jedną konsekwentną muzyczną opowieść o losach kobiety.

Finał Projektu „Bytomski Kolektyw Śpiewaczy” na deskach Teatru Rozbark
Koncert finałowy projektu został podzielony na dwie odsłony. Pierwsza, która odbyła się w niedzielę, 5 grudnia w Teatrze Rozbark oraz drugą odsłonę, zaplanowaną 12 grudnia w Lokalu w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego o godzinie 18:00.
Warto dodać również, że program stypendium nie tylko nawiązywał do tradycji bytomskich chórów i towarzystw śpiewaczych, ale był symbolicznym ukłonem w stronę przesiedleńców i Kresowian z terenów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy swoje losy związali z miastem.

Finał Projektu „Bytomski Kolektyw Śpiewaczy” na deskach Teatru Rozbark
„Bytomski Kolektyw Śpiewaczy” to autorski projekt Marleny Hermanowicz, stypendystki Prezydenta Miasta Bytomia w roku 2021 dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury w dziedzinie: niematerialne dziedzictwo (folklor i tradycja).
Podobne wiadomości:
- Khambatta Dance Company w Teatrze Rozbark 2025-04-14
- Naznaczeni w Teatrze Rozbark 2025-04-12
- Premiera w Teatrze Rozbark 2025-04-10
- Koncert na czerwonym dywanie 2025-03-20
- Bytomscy uczniowie „Baletówki” zaprezentowali zwycięskie prace 2025-03-14
- Marzec w Teatrze Rozbark 2025-02-28
- Bezpłatne warsztaty taneczne dla seniorów 2025-02-07
- Wybitni młodzi sportowcy docenieni za ich ciężką pracę i sukcesy 2025-01-24
- Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie 2025-01-20
- Integra na scenie 2025-01-09