Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych coraz bliżej otwarcia
11 Lipca 2021Powstające w pokopalnianych budynkach dawnej KWK „Rozbark” Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych będzie jednym z najpiękniejszych obiektów sportowych w Bytomiu, ale również wizytówką naszego miasta. Z pewnością zadowoli zarówno miłośników wspinaczki oraz sportów siłowych, którzy czekają na jego otwarcie, które planowane jest na jesień 2021 roku. Wartość całego projektu to ponad 23 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi aż 16 mln zł.
- Trwają intensywne prace zarówno wewnątrz pokopalnianych obiektów, jak również w terenie, gdzie powstał już m.in. wydzielony plac rekreacyjny, gdzie będzie można posiedzieć na ławkach, leżakach i spędzić czas na świeżym powietrzu oraz odpocząć. Z kolei dookoła placu i budynku powstał 250 metrowy tor, z którego skorzystają zarówno miłośnicy biegów, ale również jazdy na rolkach i rowerze - mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpy Bytom. - Sporo się dzieje również wewnątrz obiektów, gdzie powstają kolejne atrakcje dla adeptów wspinaczki i sportów siłowych - podkreśla Dobromir Bujak.
Odmienione wnętrza pokopalnianych budynków
Wewnątrz pokopalnianych budynków powstają dla wszystkich miłośników wspinaczki i siłowni atrakcje dostosowane do różnego stopnia zaawansowania. Powstała już boulderownia dla najmłodszych, gdzie będą mogli stawiać swoje pierwsze kroki we wspinaczce. Trwają pracę nad rekreacyjną częścią do wspinania z liną. Z kolei na pierwszym piętrze powstaje strefa funclimb - dla najmłodszych adeptów wspinania oraz kolorowe, podświetlane atrakcyjne graficznie ściany. Natomiast dla fanów ostrego trenowania budowane są ściany systemowe - kilterboard i beastboard. Gotowa jest już także siłownia wewnętrzna, zaś w budynku szkoleniowo-noclegowym trwa montaż mebli, gdzie już wkrótce będzie można organizować spotkania, warsztaty czy imprezy okolicznościowe.
- Powstające Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest przykładem, jak należy prowadzić rewitalizację obiektów pokopalnianych - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Cieszę się, że już wkrótce na sportowej mapie pojawi się jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju, który z pewnością przyciągnie miłośników wspinaczki i sportów siłowych - podkreśla Mariusz Wołosz.
Górnicze malowidła przypominają o historii tego miejsca
- Mimo że pokopalniane budynki po byłej KWK „Rozbark” zmieniają swoje oblicze nie zapominamy o historii tego miejsca. W prowadzącym do sauny, siłowni i szatni przejściu zostały wykonane malowidła imitujące górniczy chodnik - mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom.
Projekt malowideł w wykonaniu „Szczypty Kolory” /koordynatorem projektu byli Sławomir Alenowicz - założyciel inicjatywy oraz Tomasz Mateiko Kopciuch/, wykonali #wiadrovscy nawiązując atmosferą do prawdziwego chodnika górniczego. Na wejściu natkniemy się na tradycyjne przywitanie górników: "Szczęść Boże". Zobaczyć tu można również wizerunek górników, telefonu górniczego, węgla, graffiti źródełka i wielu innych symbolicznych akcentów.
Warto dodać, że nawet elementy z naszej epoki są specjalnie postarzone, co dopełnia całości i tworzy spójny charakter i sprawia niesamowite wrażenie. Na koniec możemy przejechać się szolą górniczą. W wejściu od drugiej strony chodnika możemy zapoznać się z krótką notką upamiętniającą KWK „Rozbark”, historią miasta Bytom i zobaczyć herb Bytomia z tamtych czasów.
- Charakteru i kropki nad „i” dodają drewniane obudowy. Wykonał je dla nas były górnik Ireneusz Okoń, który zajmował się tym na co dzień w kopalni i ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie - mówi Dobromir Bujak.
Warto dodać, że przy realizacji projektu oprócz Ireneusza Okonia, brał również udział Piotr Orzeł, z którym wspólnie wykonał drewnianą obudowę, dzięki której możemy się poczuć jak w sercu samej kopalni.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych coraz bliżej otwarcia
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych coraz bliżej otwarcia
Pokopalniane obiekty, które dostały drugie życie
Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitz-grube” została uruchomiona w 1863 roku. W 1971 roku połączona została z kopalnią „Łagiewniki”, a w1999 roku KWK „Rozbark” w wyniku restrukturyzacji górnictwa została przekształcona w Zakład Górniczy „Bytom II”. Pod taką nazwą kopalnia działała do 2004 roku - wówczas zakład zlikwidowano, a ostatnią tonę węgla kamiennego wydobyto tutaj 31 lipca 2004 roku.
Warto podkreślić, że jednym z najciekawszych obiektów po byłej KWK „Rozbark” jest cechownia, we wnętrzu której Kazimierz Kutz kręcił jedną ze scen z filmu „Sól ziemi czarnej”. Obiekt ten razem z budynkiem administracyjnym w latach 2012-2014 został zrewitalizowany na potrzeby Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark”. W tym roku odnowiono i ponownie uruchomiono niedziałający przez wiele lat zegar na fasadzie byłej cechowni. Z kolei w 2017 roku obok siedziby Teatru Rozbark stanęła odnowiona rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna, którą przeniesiono z byłej KWK „Centrum”. Obecnie trwa rewitalizacja pozostałych obiektów po byłej KWK „Rozbark, gdzie w zabytkowych budynkach powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.
Inwestycja dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, dzięki którym możliwa była realizacja tej ważnej inwestycji sportowej, ale również mającej wpływ na zachowanie postindustrialnych obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, która zakończyła fedrowanie w 2004 roku.
Zachęcamy także do odwiedzenia fanpage KS Skarpa Bytom, gdzie możecie na bieżąco śledzić postępy prac w powstającym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych
Podobne wiadomości:
- Khambatta Dance Company w Teatrze Rozbark 2025-04-14
- Naznaczeni w Teatrze Rozbark 2025-04-12
- Premiera w Teatrze Rozbark 2025-04-10
- Wielka zbiórka pamiątek życia codziennego Rozbarczan 2025-03-22
- Koncert na czerwonym dywanie 2025-03-20
- Bytomscy uczniowie „Baletówki” zaprezentowali zwycięskie prace 2025-03-14
- Bezpłatny kurs przewodnika lokalnego po Rozbarku 2025-03-03
- Marzec w Teatrze Rozbark 2025-02-28
- Walentynki w Bytomiu 2025-02-10
- Bezpłatne warsztaty taneczne dla seniorów 2025-02-07