• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie (..)

Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie

20 Stycznia 2025

Zabytkowy budynek dawnej dyrekcji „Heinitzgrube”, czyli późniejszej KWK „Rozbark” zostanie wyremontowany oraz przeznaczony na cele społeczno-edukacyjne i turystyczno-kulturalne. Inwestycję zrealizuje Klub Sportowy Skarpa Bytom, który w drodze przetargu wydzierżawił od gminy Bytom na 25 lat budynek dawnej dyrekcji, centrali telefonicznej oraz teren wokół obiektów.

Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie

- Dzisiaj, 20 stycznia podpisaliśmy umowę dzierżawy z gminą Bytom, dzięki czemu kolejne pokopalniane obiekty będą miały szansę na drugie życie – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. - Obiekty muszą zostać najpierw wyremontowane, a następnie dostosowane do nowych potrzeb. W budynku dawnej dyrekcji planujemy m.in. utworzyć Izbę Tradycji, Izbę Przyszłości i Mieszkanie Rozbarskie, zaś w budynku centrali telefonicznej powstaną mieszkania o charakterze socjalnym – podkreśla Dobromir Bujak.

Za dwa lata kolejne obiekty pod KWK „Rozbark” będą służyć mieszkańcom

Zgodnie z założeniami harmonogramu Klub Sportowy Skarpa Bytom planuje do 2027 roku wyremontować budynki dawnej dyrekcji i centrali telefonicznej oraz zagospodarować teren wokół nich. W pochodzącym z około 1900 roku budynku dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” powstaną: Izba Tradycji, Izba Przyszłości, Mieszkanie Rozbarskie, a także pomieszczenie, w którym będą się odbywały spotkania z uczestnikami realizowanych przez Skarpę Bytom projektów edukacyjnych. Z kolei budynek dawnej centrali telefonicznej zostanie przekształcony na mieszkania o charakterze socjalnym i społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb seniorów. Obiekt zostanie także dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

- Cieszę się, że kolejne obiekty po dawnej kopalni „Rozbark” zostaną wyremontowane i zagospodarowane, a przede wszystkim udostępnione mieszkańcom naszego miasta – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Pozostałe obiekty, jak m.in. Cechownia oraz maszynownia szybu „Bończyk” zostały już zaadaptowane na działalność kulturalną i sportowo-rekreacyjną. W dawnej cechowni KWK „Rozbark” działa Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark”, zaś budynek maszynowni „Bończyk” jest dziś częścią Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Remont i adaptacja budynków dawnej dyrekcji i centrali telefonicznej będą realizowane ze środków unijnych oraz Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Budynki, które 20 stycznia przejął w dzierżawę Klub Sportowy Skarpa Bytom, zostały w 2024 roku przejęte przez gminę Bytom od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.

Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie (2) Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie (2)
4

Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie

Budynek o ponad 120-letniej historii

Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitzgrube” została uruchomiona w 1863 roku. W 1864 roku rozpoczęło się drążenie dwóch nieistniejących już szybów dawnej kopalni - szybu „Prittwitz” - po 1945 roku „Stalmach” oraz „Mauve” - po 1945 roku „Bończyk”, dzięki czemu już w 1868 roku ruszyło wydobycie węgla kamiennego w kopalni, której na część pierwszego pruskiego ministra górnictwa nadano w 1883 roku nazwę „Heinitzgrube”.

Warto podkreślić, że obiekty dawnej Cechowni, maszynowni szybu „Bończyk”, mur oporowy oraz budynek administracyjny i dyrekcji powstawały na przełomie XIX i XX wieku. W 1886 roku powstał budynek administracyjny oraz mur oporowy od strony ul. Chorzowskiej, zaś w 1900 roku budynek dyrekcji przy ul. Tuwima. W kolejnych latach powstały natomiast obiekty Cechowni – obecnie Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark” /1907 rok/ oraz w 1911 roku budynek maszynowni szybu „Bończyk”, który obecnie jest częścią Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Podobne wiadomości:

do góry