Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie
20 Stycznia 2025Zabytkowy budynek dawnej dyrekcji „Heinitzgrube”, czyli późniejszej KWK „Rozbark” zostanie wyremontowany oraz przeznaczony na cele społeczno-edukacyjne i turystyczno-kulturalne. Inwestycję zrealizuje Klub Sportowy Skarpa Bytom, który w drodze przetargu wydzierżawił od gminy Bytom na 25 lat budynek dawnej dyrekcji, centrali telefonicznej oraz teren wokół obiektów.
- Dzisiaj, 20 stycznia podpisaliśmy umowę dzierżawy z gminą Bytom, dzięki czemu kolejne pokopalniane obiekty będą miały szansę na drugie życie – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. - Obiekty muszą zostać najpierw wyremontowane, a następnie dostosowane do nowych potrzeb. W budynku dawnej dyrekcji planujemy m.in. utworzyć Izbę Tradycji, Izbę Przyszłości i Mieszkanie Rozbarskie, zaś w budynku centrali telefonicznej powstaną mieszkania o charakterze socjalnym – podkreśla Dobromir Bujak.
Za dwa lata kolejne obiekty pod KWK „Rozbark” będą służyć mieszkańcom
Zgodnie z założeniami harmonogramu Klub Sportowy Skarpa Bytom planuje do 2027 roku wyremontować budynki dawnej dyrekcji i centrali telefonicznej oraz zagospodarować teren wokół nich. W pochodzącym z około 1900 roku budynku dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” powstaną: Izba Tradycji, Izba Przyszłości, Mieszkanie Rozbarskie, a także pomieszczenie, w którym będą się odbywały spotkania z uczestnikami realizowanych przez Skarpę Bytom projektów edukacyjnych. Z kolei budynek dawnej centrali telefonicznej zostanie przekształcony na mieszkania o charakterze socjalnym i społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb seniorów. Obiekt zostanie także dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
- Cieszę się, że kolejne obiekty po dawnej kopalni „Rozbark” zostaną wyremontowane i zagospodarowane, a przede wszystkim udostępnione mieszkańcom naszego miasta – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Pozostałe obiekty, jak m.in. Cechownia oraz maszynownia szybu „Bończyk” zostały już zaadaptowane na działalność kulturalną i sportowo-rekreacyjną. W dawnej cechowni KWK „Rozbark” działa Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark”, zaś budynek maszynowni „Bończyk” jest dziś częścią Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.
Remont i adaptacja budynków dawnej dyrekcji i centrali telefonicznej będą realizowane ze środków unijnych oraz Klubu Sportowego Skarpa Bytom.
Budynki, które 20 stycznia przejął w dzierżawę Klub Sportowy Skarpa Bytom, zostały w 2024 roku przejęte przez gminę Bytom od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.

Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie
Budynek o ponad 120-letniej historii
Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitzgrube” została uruchomiona w 1863 roku. W 1864 roku rozpoczęło się drążenie dwóch nieistniejących już szybów dawnej kopalni - szybu „Prittwitz” - po 1945 roku „Stalmach” oraz „Mauve” - po 1945 roku „Bończyk”, dzięki czemu już w 1868 roku ruszyło wydobycie węgla kamiennego w kopalni, której na część pierwszego pruskiego ministra górnictwa nadano w 1883 roku nazwę „Heinitzgrube”.
Warto podkreślić, że obiekty dawnej Cechowni, maszynowni szybu „Bończyk”, mur oporowy oraz budynek administracyjny i dyrekcji powstawały na przełomie XIX i XX wieku. W 1886 roku powstał budynek administracyjny oraz mur oporowy od strony ul. Chorzowskiej, zaś w 1900 roku budynek dyrekcji przy ul. Tuwima. W kolejnych latach powstały natomiast obiekty Cechowni – obecnie Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark” /1907 rok/ oraz w 1911 roku budynek maszynowni szybu „Bończyk”, który obecnie jest częścią Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.
Podobne wiadomości:
- Khambatta Dance Company w Teatrze Rozbark 2025-04-14
- Naznaczeni w Teatrze Rozbark 2025-04-12
- Premiera w Teatrze Rozbark 2025-04-10
- Koncert na czerwonym dywanie 2025-03-20
- Bytomscy uczniowie „Baletówki” zaprezentowali zwycięskie prace 2025-03-14
- Marzec w Teatrze Rozbark 2025-02-28
- Bezpłatne warsztaty taneczne dla seniorów 2025-02-07
- Odbudowa budynku dawnej kopalnianej łaźni KWK „Rozbark” na ukończeniu 2025-01-27
- Wybitni młodzi sportowcy docenieni za ich ciężką pracę i sukcesy 2025-01-24
- Integra na scenie 2025-01-09