• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/20 lat partnerstwa z Recklinghausen

20 lat partnerstwa z Recklinghausen

11 Września 2021

Od 20 lat dzięki umowie partnerskiej Bytom i Recklinghausen współpracują w zakresie kultury, oświaty, sportu i gospodarki. Wieloletnie kontakty pomiędzy społecznościami lokalnymi Bytomia i Recklinghausen, sięgają nawet okresu międzywojennego i związane są z silnym rozwojem regionów przemysłu węglowego Ruhry i Śląska. Dzięki współpracy miast możliwa była wymiana dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, udział uczniów ze szkół z Recklinghausen na praktykach w bytomskich instytucjach kultury oraz realizacja wielu zadań kulturalnych, sportowych i historycznych.

Z okazji 20-lecia podpisania umowy partnerskiej przedstawiciele władz miasta: prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, zastępca prezydenta Adam Fras oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusz Janas wzięli udział w Recklinghausen w obchodach upamiętniających to ważne dla obu miast wydarzenie. Jednym z głównych punktów obchodów było wręczenie przez prezydenta Mariusza Wołosza i przewodniczącego Rady Miejskiej Mariusza Janasa na ręce burmistrza Recklinghausen Medalu Miasta Bytomia, który został przyznany przez kapitułę Medalu za całokształt dotychczasowej, 20-letniej współpracę między oboma miastami w dziedzinie kultury, edukacji oraz sportu.

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i Przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusz Janas wręczyli Medal Miasta Bytomia burmistrzowi Recklinghausen

- Podpisana dwadzieścia lat temu umowa partnerska z Recklinghausen umożliwiła nawiązanie bliższych kontaktów kulturalnych, edukacyjnych czy sportowych między naszymi miastami. Udział w wielu międzynarodowych projektach, przyczyniają się nie tylko do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z Unią Europejską oraz jej historią, ale służą przede wszystkim budowaniu więzi osobistych między mieszkańcami partnerskich miast - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Nasza współpraca ma już swoją bogatą historię, ale wciąż wiążę olbrzymie nadzieje na jej dalszy rozwój. Stale powinniśmy mieć na uwadze jak nadać jej nową dynamikę, treść i jakość - dodaje Mariusz Wołosz.

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe - wręczenie Medalu Miasta Bytomia (1) 20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe - wręczenie Medalu Miasta Bytomia (1)
10

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe - wręczenie Medalu Miasta Bytomia

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe - wręczenie Medalu Miasta Bytomia

Podczas dwudniowej wizyty w Recklinghausen delegacja z naszego miasta nie tylko zwiedziła jeden z dawnych ośrodków przemysłowych zagłębia Ruhry, ale również najważniejsze instytucje w tym mieście, jak: szkołę muzyczną, dom Willy`ego Brandta, Muzeum Ikon czy gimnazjum Teodora Heussa. W piątek, 10 września przedstawiciele naszego miasta uczestniczyli z kolei w oficjalnych uroczystościach z okazji 20-lecia partnerstwa pomiędzy Bytomiem a Recklinghausen, podczas których prezydent Mariusz Wołosz i burmistrz Recklinghausen Christopher Tesche podsumowali dotychczasową współpracę oraz osiągnięcia obu miast.

20 lat partnerstwa z Recklinghausen

Przypomnijmy, że umowa partnerska pomiędzy Bytomiem i Recklinghausen została podpisana 15 grudnia 2000 roku w Bytomiu, a następnie 13 marca 2001 roku w Recklinghausen. Współpraca miast dobrze służy ich społecznościom we wzajemnym poznawaniu się, umożliwiając grupom mieszkańców nawiązywanie kontaktów na różnych szczeblach organizacyjnych i w różnych dziedzinach tematycznych. W związku z tym, iż Bytom i Recklinghausen łączy bardzo podobna historia, od lat współpracują w dziedzinie kultury, oświaty, sportu oraz w obszarze gospodarczym.

Przez dwadzieścia lat współpracy realizowano projekty kulturalne, jak: wystawy artystów z Recklinghausen w Miejskiej Bibliotece Publicznej czy Biurze Promocji Bytomia, Instytut Die Brücke organizował praktyki uczniów szkół z Recklinghausen w bytomskich instytucjach kultury, a uczniowie brali udział w takich wydarzeniach jak: Dni Bytomia, Europejska Majówka czy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Z kolei bytomianie uczestniczyli w kilku edycjach Bytomskich Spotkań Heimat Treffen w Recklinghausen, które regularnie odbywają się w tym mieście.

Na polu edukacji dochodziło nie tylko do wymiany dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, ale również wspólnie realizowano projekty unijne jak: „Poznajemy systemy parlamentarne Niemiec i Polski”, „Unia Europejska, jako projekt pokoju - oczywistość albo wyzwanie” - w ramach programu Europa dla obywateli - Partnerstwo Miast, którego liderem jest Die Brücke, Obchody Europejskiej Majówki w Bytomiu i Warszawie oraz „Bytomskie Spotkania Europejskie”.

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe (1) 20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe (1)
10

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe

Z kolei w ramach współpracy sportowej między Bytomiem a Recklinghausen drużyny z zaprzyjaźnionych miast brały udział w turniejach międzynarodowych organizowanych przez kluby bytomskie i Recklinghausen.

Warto dodać, że Recklinghausen to miasto w zachodnich Niemczech, połozone w Nadrenii Północnej Westfalii nad kanałem Ren-Herne. Recklinghausen ma powierzchnię 66,41 km2 i zamieszkiwane jest przez ok. 120 tys. mieszkańców. Prawa miejskie otrzymało w 1236 roku. Od czasu odkrycia w XIX wieku złóż węgla Recklinghausen stało się jednym z ośrodków przemysłowych zagłębia Ruhry z rozwiniętym przemysłem wydobywczym i maszynowym.

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe - wpisy do pamiątkowej księgi (1) 20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe - wpisy do pamiątkowej księgi (1)
6

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe - wpisy do pamiątkowej księgi

20 lat partnerstwa z Recklinghausen - uroczystości jubileuszowe - wpisy do pamiątkowej księgi

Wieloletnie kontakty pomiędzy społecznościami lokalnymi Bytomia i Recklinghausen, sięgają nawet okresu międzywojennego i związane są z silnym rozwojem regionów przemysłu węglowego Ruhry i Śląska. Kontakty te osłabione po II wojnie światowej, wzmocnione zostały w latach 90. tych po zmianie ustroju w Polsce. W Recklinghausen osiedliło się wielu mieszkańców Bytomia, którzy opuścili rodzinne miasto, szczególnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Co dwa lata organizowane jest tam Beuthener Heimattreffen czyli spotkanie bytomian mieszkających za naszą zachodnią granicą. Przyczynia się to do tworzenia wsród mieszkańców Bytomia i Recklinhausen niesformalizowanych kontaktów partnerskich.

Podobne wiadomości:

do góry