Młodzież z Recklinghausen odwiedziła Bytom
31 Stycznia 2025Recklinghausen jest pierwszym zagranicznym miastem, z którym umowę o partnerstwie podpisało nasze miasto. Rozwijająca się od 25 lat owocna współpraca, skutkuje wieloma inicjatywami, i spotkaniami. Efektem tej współpracy była w piątek, 31 stycznia wizyta młodzieży z partnerskiego miasta Recklinghausen, która odwiedziła Bytom i spotkała się z zastępcą prezydenta Bytomia Adamem Frasem.
Podczas wizyty w Bytomiu w ramach projektu „Polska i Niemcy w przeszłości i teraźniejszości z podróżą misyjną do Polski”, młodzież z Recklinghausen zwiedzała Bytom, poznając jego zabytki oraz odwiedziła Urząd Miejski w Bytomiu, gdzie zapoznała się z dziejami tego miejsca oraz historią miasta i jego włodarzy zarówno w XIX, jak również XX wieku.
Warto dodać, że podczas wizyty w Polsce, młodzież z Recklinghausen poznaje historię naszego kraju oraz regionu, a w trakcie spotkań i warsztatów poruszone zostały tematy związany m.in. z relacjami polsko-niemieckimi oraz przyszłością Polski i Niemiec w Unii Europejskiej. W trakcie wizyty młodzież z Recklinghausen odwiedziła Kraków i Bytom oraz miejsce pamięci i Muzeum w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Współpraca od 25 lat
Przypomnijmy, umowę partnerską pomiędzy Bytomiem i Recklinghausen podpisano 15 grudnia 2000 roku w Bytomiu, a następnie 13 marca 2001 roku w Recklinghausen. Umowa zakłada współpracę pomiędzy miastami w dziedzinach: zarządzanie komunalne, ochrona środowiska i ekologia, kultura i oświata, rozwój gospodarczy i strukturalny, zagadnienia socjalne.
Współpraca miast od lat umożliwia mieszkańcom nawiązywanie kontaktów na różnych płaszczyznach życia społecznego. Ponieważ Bytom i Recklinghausen łączy bardzo podobna postindustrialna historia, współpracują w dziedzinie kultury, oświaty, sportu oraz w obszarze gospodarczym.
Wieloletnie kontakty pomiędzy społecznościami lokalnymi Bytomia i Recklinghausen, sięgają nawet okresu międzywojennego i związane są z silnym rozwojem regionów przemysłu węglowego Ruhry i Śląska. Dzięki współpracy miast możliwa była wymiana dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, udział uczniów ze szkół z Recklinghausen w praktykach w bytomskich instytucjach.
Przez ponad dwadzieścia lat współpracy realizowano projekty kulturalne, jak: wystawy artystów z Recklinghausen w Miejskiej Bibliotece Publicznej czy Biurze Promocji Bytomia, Instytut Die Brücke organizował praktyki uczniów szkół z Recklinghausen w bytomskich instytucjach kultury, a uczniowie brali udział w takich wydarzeniach jak: Dni Bytomia, Europejska Majówka czy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Z kolei bytomianie uczestniczyli w kilku edycjach Bytomskich Spotkań Heimat Treffen w Recklinghausen, które regularnie odbywają się w tym mieście.
Na polu edukacji dochodziło nie tylko do wymiany dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, ale również wspólnie realizowano projekty unijne jak: „Poznajemy systemy parlamentarne Niemiec i Polski”, „Unia Europejska, jako projekt pokoju - oczywistość albo wyzwanie” - w ramach programu Europa dla obywateli - Partnerstwo Miast, którego liderem jest Die Brücke, Obchody Europejskiej Majówki w Bytomiu i Warszawie oraz „Bytomskie Spotkania Europejskie”.
Podobne wiadomości:
- Bytomskie akcenty na polsko – niemieckiej konferencji 2025-03-27
- Nauczyciele z Recklinghausen odwiedzili Bytom 2024-10-16
- Partnerska wizyta młodzieży z Niemiec i Turcji w Bytomiu 2023-11-10
- Wizyta w partnerskim Recklinghausen 2023-09-25
- Ukraina obchodziła Dzień Niepodległości. Dzieci z Żytomierza odwiedziły Bytom 2023-08-25
- Jubileusz partnerstwa Bytomia z Recklinghausen 2023-04-29
- Prezydent spotkał się z młodzieżą z Recklinghausen 2023-04-28
- Kolędy i Pastorałki w wykonaniu artystów z Żytomierza 2023-01-13
- Kolejne transporty z pomocą wyjechały do Żytomierza 2022-04-07
- Recklinghausen wspiera Bytom w pomocy uchodźcom z Ukrainy 2022-03-24