• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Nauczyciele z Recklinghausen odwiedzili Bytom

Nauczyciele z Recklinghausen odwiedzili Bytom

16 Października 2024

36-osobowa grupa byłych i obecnych nauczycieli pracujących w szkole Theodor Heuss Gymnasium w Recklinghausen odwiedziła nasze miasto. Podczas wizyty we wtorek 15 października nauczyciele zwiedzali Bytom, w tym m.in. willę Georga Brüninga, cmentarz żydowski, a także Urząd Miejski w Bytomiu, gdzie spotkali się z prezydentem Mariuszem Wołoszem.

Nauczyciele z Recklinghausen odwiedzili BytomNauczyciele z Recklinghausen odwiedzili Bytom

Grupa nauczycieli, którzy odwiedzili nasze miasto są nie tylko członkami Związku Chrześcijańsko – Żydowskiego, ale także szkoły Theodor Heuss Gymnasium w Recklinghausen, która również współpracuję z Państwową Szkołą Budownictwa w Bytomiu.

Przypomnijmy, umowę partnerską pomiędzy Bytomiem i Recklinghausen podpisano 15 grudnia 2000 roku w Bytomiu, a następnie 13 marca 2001 roku w Recklinghausen. Umowa zakłada współpracę pomiędzy miastami w dziedzinach: zarządzanie komunalne, ochrona środowiska i ekologia, kultura i oświata, rozwój gospodarczy i strukturalny, zagadnienia socjalne.

Współpraca miast od lat umożliwia mieszkańcom nawiązywanie kontaktów na różnych płaszczyznach życia społecznego. Ponieważ Bytom i Recklinghausen łączy bardzo podobna postindustrialna historia, współpracują w dziedzinie kultury, oświaty, sportu oraz w obszarze gospodarczym.

Wieloletnie kontakty pomiędzy społecznościami lokalnymi Bytomia i Recklinghausen, sięgają nawet okresu międzywojennego i związane są z silnym rozwojem regionów przemysłu węglowego Ruhry i Śląska. Dzięki współpracy miast możliwa była wymiana dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, udział uczniów ze szkół z Recklinghausen w praktykach w bytomskich instytucjach.

Nauczyciele z Recklinghausen odwiedzili Bytom (1) Nauczyciele z Recklinghausen odwiedzili Bytom (1)
6

Nauczyciele z Recklinghausen odwiedzili Bytom

Przez ponad dwadzieścia lat współpracy realizowano projekty kulturalne, jak: wystawy artystów z Recklinghausen w Miejskiej Bibliotece Publicznej czy Biurze Promocji Bytomia, Instytut Die Brücke organizował praktyki uczniów szkół z Recklinghausen w bytomskich instytucjach kultury, a uczniowie brali udział w takich wydarzeniach jak: Dni Bytomia, Europejska Majówka czy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Z kolei bytomianie uczestniczyli w kilku edycjach Bytomskich Spotkań Heimat Treffen w Recklinghausen, które regularnie odbywają się w tym mieście.

Na polu edukacji dochodziło nie tylko do wymiany dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, ale również wspólnie realizowano projekty unijne jak: „Poznajemy systemy parlamentarne Niemiec i Polski”, „Unia Europejska, jako projekt pokoju - oczywistość albo wyzwanie” - w ramach programu Europa dla obywateli - Partnerstwo Miast, którego liderem jest Die Brücke, Obchody Europejskiej Majówki w Bytomiu i Warszawie oraz „Bytomskie Spotkania Europejskie”.

Podobne wiadomości:

do góry
zamknij
123456