Zdjęcie bytomskiej pedagog wyróżnione przez NASA
17 Sierpnia 2021Fotografia Marzeny Rogozińskiej została wybrana przez NASA jako astronomiczne zdjęcie dnia 14 sierpnia. Pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 45 i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu pasjonuje się astrofotografią.
Piękna noc perseidów
Astronomy Picture of the Day to strona internetowa i media społecznościowe, prowadzone przez NASA i Uniwersytet Technologiczny w Michigan, na których każdego dnia prezentowane są obrazy lub zdjęcia wszechświata wraz z krótkim objaśnieniem specjalisty z dziedziny astronomii. W sobotę, 14 sierpnia, wyróżniono zdjęcie bytomianki Marzeny Rogozińskiej, która wykonała fotografię w czasie Nocy Perseidów nad ranem 13 sierpnia. Od 1995 roku jest to dwunaste wyróżnione zdjęcie z Polski.
Bolid, Andromeda i Perseusz
- Fotografię wykonałam o godzinie 1:02 z 12 na 13 sierpnia w okolicach Buska-Zdrój, kolejny dzień spędziłam na obróbce fotografii, a później wysłałam ją do osób prowadzących stronę Astronomy Picture of the Day. Po zaledwie kilku godzinach otrzymałam maila zwrotnego, w którym była zawarta informacja, że fotografia jest wartościowa pod względem naukowym i estetycznym. Specjaliści z NASA zwrócili uwagę na to, że zdjęcie jest szczegółowe. Wyraźnie widać bolid, czyli bardzo jasny meteor, po prawej stronie galaktykę Andromedy, a po lewej podwójną gromadę gwiazd w Perseuszu. Tej nocy spędziłam sześć godzin na obserwacji nieba - tłumaczy Marzena Rogozińska, która pracuje jako pedagog w Szkole Podstawowej nr 45 w Bytomiu.
Nie ma czasu na kawę
Podczas wakacji mam więcej czasu na moje nocny hobby - mówi z uśmiechem pasjonatka astrofotografii. - Od lat interesuję się astronomią, ale profesjonalnie fotografuję niebo od zaledwie ponad roku. Wpływ na to miała... pandemia. Uwielbiam podróżować i robić zdjęcia podczas wycieczek, ale obostrzenia spowodowały, że nie można było wyjeżdżać. Dlatego zajęłam się fotografowaniem galaktyk, mgławic, gwiazd. Mam profesjonalną lustrzankę, ale korzystam też z teleskopu, astrokamery oraz montażu paralaktycznego. Ten sposób mocowania teleskopu i aparatu z obiektywem sprawia, że przesuwa się on automatycznie śledząc tor gwiazd. Nie oznacza to jednak, że wystarczy włączyć sprzęt i pójść na kawę. Podczas sesji nocnej dokładnie śledzę, co dzieje się na niebie, analizuję wszystkie klatki, sprawdzam ostrość i jakość zdjęć - mówi Rogozińska.
Najciemniejsze niebo w Europie
Ostatni wakacyjny wyjazd pedagog podporządkowała swojej pasji. - Kilka tygodni temu byłam na hiszpańskiej wyspie La Palma, która jest rajem dla astronomów, astrofotografów i pasjonatów nocnego nieba, bo dzięki swojemu położeniu jest tam najciemniejsze niebo w Europie. Spełniłam swoje kolejne marzenie związane z fotografią - dodaje Rogozińska.
Więcej zdjęć Marzeny Rogozińskiej na Instagramie
Podobne wiadomości:
- Wiosenne nasadzenia kwiatów 2025-03-20
- „Sfotografuj Bytom” – warsztaty fotograficzne z Antonim Kreisem 2024-09-26
- Przenieść się w świat nocnego nieba i tajemnic wszechświata 2024-09-21
- Spacer fotograficzny na urodziny Metropolii 2024-06-29
- Bytom stroi się na wiosnę 2024-05-21
- Dwie wybitne artystki oddały hołd Wisławie Szymborskiej 2024-03-09
- Drzewa zagrażające bezpieczeństwu do wycinki 2023-10-03
- 76 nowych drzew do końca maja nasadzimy w Bytomiu 2023-05-25
- Nowe nasadzenia w Łagiewnikach 2023-04-28
- OFFO - wystawa fotografii otworkowej 2023-02-19