Dwie wybitne artystki oddały hołd Wisławie Szymborskiej
9 Marca 2024W Bytomskim Centrum Kultury dwa uzupełniające się wydarzenia zapewniły gościom sporo emocji. Wystawione zostały fotografie oficjalne jak i mniej oficjalne Wisławy Szymborskiej, których autorką jest jej bliska znajoma Joanna Helander, z kolei jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych Aga Zaryan zaprezentowała osobiste interpretacje wierszy poetki.
Na wystawę SZYMBORSKA składała się seria zdjęć m. in. w mieszkaniu noblistki, powstałe głównie w latach 80-tych i 90-tych XX wieku, a także zdjęcia z ceremonii odebrania Nagrody Nobla w Sztokholmie. Poetka słynęła z tego, że nie lubiła być fotografowana, niemniej dzięki bliskiej znajomości z Joanną Helander, udało się im wspólnie stworzyć portrety. A co najważniejsze Szymborska przedstawiona jest naturalna, nie upozowana, z humorem i wielkim dystansem do świata.
Zdjęcia wykonała fotografka urodzona w Rudzie Śląskiej, zamieszkała na stałe w Szwecji. Oprócz robienia zdjęć jest też reżyserką filmów dokumentalnych, pisarką oraz tłumaczką. To znana dokumentalistka życia codziennego w PRL-u oraz autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej i szwedzkiej kultury. W 1983 roku otrzymała prestiżową szwedzką nagrodę Fotografa Roku.
Wystawę zdjęć w Bytomskim Centrum Kultury można oglądać do 20 kwietnia 2024 roku.
Ciekawe połączenie tematyczne wystawy i koncertu zapewniło pełen wachlarz pozytywnych emocji sobotnim gościom Bytomskiego Centrum Kultury. Na scenie wystąpiła jedna z doskonale rozpoznawalnych w świecie wokalistek jazzowych swojego pokolenia. Artystka na scenie zaprezentowała utwory specjalnie skomponowane i zaaranżowane do tekstów Wisławy Szymborskiej. Artystka wraz z zespołem wykonała także inne kobiece utwory. Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję wysłuchać unikalnych archiwalnych nagrań poetki czytającej swoje wiersze.
Podobne wiadomości:
- Finisaż wystawy "Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie?" 2025-03-28
- Wiosenny Koncert „Baletówki” w Beceku 2025-03-22
- Koncert na czerwonym dywanie 2025-03-20
- Szczepan Twardoch w Beceku 2025-03-19
- Harcerski festiwal w Beceku 2025-03-15
- Wieczór z La Diviną 2025-03-10
- Alstromerie w Beceku 2025-03-08
- Vołosi zagrali w "Muzycznej" 2025-03-08
- Wystawa malarska w SqArt Gallery 2025-03-06
- Zobacz wystawę Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie? 2025-03-06