Zaprojektować przyszłość
7 Czerwca 2022Wizji Bytomia z przyszłości zaprezentowanej na przykładzie projektu opracowanego przez naukowców z Politechniki Śląskiej, a także dyskusji o kolejnych wspólnych działaniach uczelni z naszym miastem, poświęcono wczorajsze /6 czerwca/ spotkanie podsumowujące dotychczasową współpracę instytucji.
W spotkaniu, które zorganizował przewodniczący Rady Miejskiej dr inż. Michał Staniszewski, związany zawodowo Wydziałem Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, wzięli udział m.in. prorektor ds. Współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, prezydent Mariusz Wołosz, jego zastępca Michał Bieda oraz dr inż. arch. Agnieszka Labus architektka, urbanistka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz założycielka i prezeska Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+).
Przyszłość zaczyna się dziś
Jednym z prezentowanych projektów był projekt PBL (w formule project based-learning) ”Starość Millenialsów w Bytomiu 2060 roku. W poszukiwaniu koncepcji miasta przyszłości przyjaznego starzejącemu się społeczeństwu” realizowany w semestrze zimowym 2021/2022 we współpracy ze studentami i studentkami Wydziału Architektury: Zuzanną Gawron, Martą Kosowską, Piotrem Bartoszem i Marcinem Wolą.
Przy pomocy różnych metod badawczych, autorzy podjęli próbę przedstawienia społeczeństwa w Bytomiu w 2060 roku: gdzie bytomianie będą mieszkać, jak będą poruszać się po mieście oraz jak będzie wyglądać przestrzeń publiczna.
Jak zaznaczała dr Agnieszka Labus projekt ma za zadanie również prowokować i inspirować do innego niż dotychczas planowania miast starzejących się, pokazywać inne, bardziej kreatywne rozwiązania.
W ramach projektu naukowcy wykorzystali dostępne i możliwe ze względu na czas realizacji projektu, narzędzia takie jak Sinus Milieus, stosowane głównie na rynku konsumpcji i mediów, które oferuje realistyczny obraz społeczno-kulturowej różnorodności współczesnego świata. Symulacja dotycząca przyszłości może być kluczowa przy projektowaniu, jak również przy tworzeniu Miejskiej Strategii Rozwoju Miasta na kolejne lata.
Tego dnia zaprezentowano również prace magisterskie i inżynierskie z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą aplikacji na telefon komórkowy autorzy prac przedstawiali np. wyburzoną część pałacu w Miechowicach czy nieistniejący ratusz przy Rynku.
Wiedza i doświadczenie
Przypomnijmy, że zawarte przed dwoma laty porozumienie między miastem Bytom a Politechniką Śląską w Gliwicach umożliwia wspólne działania i stworzenie projektów, na których realizację gmina będzie starała się pozyskać dofinansowanie. Chodzi przede wszystkim o takie dziedziny jak: energetyka, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, ochrona środowiska, technologie informacyjne czy rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych.
Podobne wiadomości:
- Jakie funkcje powinny spełniać centra przesiadkowe w Bytomiu? Swoje koncepcje przedstawili studenci architektury z Polski i Czech 2023-10-26
- Politechnika Śląska rozpoczęła nabór na kierunku Geodezja i Kartografia 2022-01-17
- Zastanawiasz się gdzie studiować? Wybierz Politechnikę Śląską! 2021-07-20
- Bytom w 2060 roku. Naukowcy będą przewidywać przyszłość 2021-04-29