• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Zabudowa placu Akademickiego wpisana do rejestru zabytków

Zabudowa placu Akademickiego wpisana do rejestru zabytków

11 Października 2024

Zespół zabudowy placu Akademickiego decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Wpis obejmuje kilkanaście działek i nieruchomości przy pl. Akademickim, ul. Żeromskiego oraz ul. Prusa, a także układ ulic, fontannę i dwa schrony przeciwlotnicze. Wśród kamienic wpisanych do rejestru zabytków są budynki zaprojektowane przez tak znanych architektów, jak: Eduard Arndt, Alfons Powolik, Carl Bittmann oraz Wilhelm Bahlsen. To właśnie projektu Wilhelma Bahlsena jest budynek Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. Akademickim 14-17.

Zabudowa placu Akademickiego wpisana do rejestru zabytków

– Postępowanie, jakie prowadził Wojewódzki Konserwator Zabytków objęło obszar historycznej zabudowy placu Akademickiego, który powstał na początku XX wieku i był stale rozbudowywany aż do końca lat dwudziestych ubiegłego wieku – mówi Dominika Kściuczyk, Miejski Konserwator Zabytków w Bytomiu. – Decyzja o wpisie do rejestru zabytków świadczy o ponadlokalnych walorach architektonicznych i przestrzennych tej części Śródmieścia Bytomia, w którym prawie kompletnie zachował się cały zespół historycznej zabudowy placu z lat 1905-1928 – podkreśla Dominika Kściuczyk.

Budynki użyteczności publicznej, kamienice, fontanna z rzeźbami oraz schrony

„Plac Akademicki posiada wartość historyczną, jako jedna z kilku najważniejszych historycznych przestrzeni publicznych w mieście. (…) Zespół zabudowy posiada ogromną wartość artystyczną, gdyż jest przykładem cennego wnętrza urbanistycznego o charakterystycznym owalnym zarysie, niemającym analogii w historycznych zespołach śródmiejskich na terenie województwa śląskiego” – czytamy w decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków w skład zespołu zabudowy weszło aż 21 nieruchomości, układ ulic otaczający płytę placu, fontanna z rzeźbami autorstwa Tadeusza Sadkowskiego z 1947 roku i dwa schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej.

Wśród mających ogromną wartość historyczną obiektów na szczególną uwagę zasługują: ekspresjonistyczny gmach dawnego Prezydium Policji z 1925 roku /obecnie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego/, kamienica z lat 1909-1910 przy pl. Akademickim 3-3a zaprojektowana przez Alfonsa Powolika i Carla Bittmanna, eklektyczna kamienica z 1905 roku według projektu Bittmanna przy pl. Akademickim 5, a także zespoły budynków spółek mieszkaniowych „GEWO” – Gemeinnützige Wohnungsgesellschaft Beuthen OS i „Wofo” – Wohnungsfürsorgegesellschaft m.b.H für Oberschlesien Oppeln oraz gmach dawnego Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego /Knappschafts-Berufsgenossenschaft/ czyli tzw. Dom Partii przy ul. Stefana Żeromskiego 23-25 wybudowany według projektu Paula Spillera w 1910 roku.

Decyzja konserwatora zabytków obejmuje także powstałą w 1947 roku fontannę z figurami chłopców siodłających morskie zwierzęta według projektu Tadeusza Sadowskiego i prawdopodobnie Józefa Sawickiego oraz dwa schrony przeciwlotnicze typu LSD /Luft-Schutz-Deckungsgraben/ wybudowane około 1942 roku w celu ochrony ludności cywilnej. Dzisiaj znajdują się w nich dwie izby pamięci poświęcone gen. Stanisławowi Sosabowskiemu i żołnierzom 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, którzy w 1944 roku brali udział w operacji Market Garden oraz Augustynowi i Romanowi Trägerom.

Zabudowa placu Akademickiego wpisana do rejestru zabytków (1) Zabudowa placu Akademickiego wpisana do rejestru zabytków (1)
6

Zabudowa placu Akademickiego wpisana do rejestru zabytków

Powstał na początku XX wieku

Pl. Akademicki powstał na początku XX wieku, kiedy w nowym planie regulacyjnym Bytomia wytyczono formalnie przestrzeń wkomponowaną między istniejącą ul. Żeromskiego i ul. Prusa. Zabudowa wokół placu rozpoczęła się około 1905 roku i realizowana była dwuetapowo do 1928 roku. Pl. Akademicki jest przykładem zagospodarowywania przestrzennego miast niemieckich z początku XX wieku.

Zabudowa pl. Akademickiego jest dobrym przykładem skupiska obiektów modernistyczno-ekspresjonistycznych z lat dwudziestych XX wieku. Spójny charakter zabudowy placu był możliwy dzięki rygorystycznym zapisom planu regulacyjnego Miasta Bytomia z 1907 roku, w których określono m.in. linię zabudowy, kształt, gabaryty, formę i wysokość dachów budynków nie tylko nieruchomości przy placu Akademickim, ale również sąsiedniej zabudowy.

Zabudowa placu Akademickiego wpisana do rejestru zabytków

Co oznacza wpis do rejestru zabytków?

Wpisanie do rejestru zespołu zabudowy pl. Sobieskiego i Hiolskiego oraz objęcie indywidualnym wpisem do rejestru trzech nowych obiektów oznacza, że podlegają one prawnej ochronie. Tym samym właściciele tych obiektów lub ich zarządcy są zobowiązani m.in.: do prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, utrzymywać obiekt zabytkowy i jego otoczenie w najlepszym stanie, a także korzystać z niego w sposób zapewniający zachowanie jego walorów zabytkowych. Wszelkie prace budowlane, umieszczanie urządzeń technicznych, reklam, jak również wycinka drzew lub krzewów oraz zmiana przeznaczenia zabytku wymagają pozwoleń i są nadzorowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Właściciele budynków wpisanych do rejestru zabytków mogą także liczyć na dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Z pewnością dużą korzyścią dla właścicieli obiektów zabytkowych jest możliwość starania się o zwolnienie z podatku od nieruchomości w gminie.

Podobne wiadomości:

do góry