• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Witaj Maj! Trzeci Maj!

Witaj Maj! Trzeci Maj!

3 Maja 2024

Park im. hm. Franciszka Kachla tętnił dzisiaj życiem. Tłumy mieszkańców świętowały podczas rodzinnego pikniku majowego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Na bytomian czekały występy artystyczne, warsztaty plastyczne, literackie, tworzenia przypinek i kotylionów, gry przestrzenne i edukacyjne, ale również strefa zdrowia, stoiska profilaktyczne, książkowy bazar oraz strefa gastronomiczna, w której można było smacznie zjeść.

Święto Konstytucji 3 Maja w Bytomiu - składanie kwiatów pod pomnikiem Wolności

Świętowanie Dnia Konstytucji 3 Maja rozpoczęliśmy dzisiaj tradycyjnie od mszy w intencji Ojczyzny i ziemi śląskiej w kościele pw. Świętej Trójcy przy ul. Kwietniewskiego 1, po której pod pomnikiem Wolności złożone zostały kwiaty m.in. przez przedstawicieli władz miasta, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, Parlamentu RP, jednostek mundurowych, harcerzy, bytomskich organizacji oraz mieszkańców.

W oficjalnych uroczystościach wzięła udział także wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po oficjalnych uroczystościach, w Parku Kachla biegacze wzięli udział w Biegu Konstytucji 3 Maja, po którym nagrodzeni zostali także uczestniczy akcji „770 km dla Bytomia”. Od 12:00 przy Amfiteatrze na wszystkich czekały już liczne atrakcje, a rodzinnemu świętowaniu towarzyszyły również dodatkowe wydarzenia, jak: koncert Górniczej Orkiestry Dętej Bytom im. Józefa Słodczyka, występy bytomskich mażoretek UKS „Charms”, artystów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina oraz dzieci ze studia baletowego Opery Śląskiej.

Piknik z okazji Święta 3 Maja - Górnicza Orkiestra Dęta Bytom
 
– Rodzinne świętowanie to najlepszy sposób na uczczenie tak ważnych świąt, jak Święto Konstytucji 3 Maja. Ta forma świętowania w formie pikniku rodzinnego spodobała się bytomianom, dlatego ją kontynujemy – zaznacza Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Rozmowy o patriotyzmie

Podobnie jak przed rokiem jedną z propozycji majowego świętowania było spotkanie z włodarzami Bytomia. Tym razem najmłodsi bytomianie rozmawiali o patriotyzmie, świecie 3 Maja i jego roli dla naszego kraju z pierwszym zastępcą prezydenta Bytomia Michałem Biedą. 

Najmłodsi bytomianie rozmawiali o patriotyzmie z pierwszym zastępcą prezydenta Bytomia Michałem Biedą

3 maja. Ważny dzień dla Polski i Śląska

W dziejach Polski nie brakuje wydarzeń, które miały wpływ na bieg historii naszego kraju. Z pewnością jednak uchwalenie Konstytucji 3 Maja było tym wydarzeniem, które stanowiło przełom i dało nadzieję Polakom walczącym o utrzymanie niepodległości. Mimo że cztery lata po jej uchwaleniu Polski nie było już na mapie Europy, pozostała na zawsze symbolem walki o niepodległość Rzeczypospolitej, jak również przypomniała o najwyższych wartościach i hasłach, jakimi kierowali się jej twórcy.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to szczególne wydarzenie w dziejach Polski i Europy. Była to bowiem pierwsza konstytucja nowożytna w Europie /w rozumieniu jako jeden akt prawny regulujący podstawy ustroju państwa/, a druga, po amerykańskiej na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to z kolei ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed upadkiem.  Polska pozostawiona sama sobie próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy.

Warto dodać, że już w dwa dni po jej uchwaleniu przez Sejm Wielki - dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, jednak po II wojnie światowej, w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły jego publicznego świętowania, a w 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku - 3 maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce, które bez wątpienia jest jednym z najważniejszych polskich świąt, przypomina nam o wysiłkach patriotów – naszych rodaków, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa polskiego.

3 maja wiążę się także z ważnymi wydarzeniami na Śląsku, które miały miejsce ponad sto lat temu. Wybuch III Powstania Śląskiego, który był ostatnim aktem walki o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, znacząco przyczynił się do powrotu części ziem śląskich do macierzy.

Podobne wiadomości:

do góry