• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Wielka zbiórka pamiątek w Rozbarku

Wielka zbiórka pamiątek w Rozbarku

24 Stycznia 2025

Posiadasz pamiątki związane z historią Rozbarku i chcesz się nimi podzielić? Jeśli są wśród nich meble, wyposażenie kuchni śląskiej, artykuły codziennego użytku, fotografie, pocztówki, obrazy, a także elementy śląskiego ubioru zachęcamy do ich przekazania Klubowi Sportowemu Skarpa Bytom oraz Stowarzyszeniu Miłośników Rozbarku, którzy zorganizowali wielką zbiórkę pamiątek w Rozbarku. Zebrane pamiątki trafią do mieszkania śląskiego z przełomu XIX i XX wieku oraz Izby Tradycji, które powstaną w obiektach na terenie dawnej KWK „Rozbark”.

Plakat

Celem akcji zainicjowanej przez Skarpę Bytom i Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku jest zebranie pamiątek z życia codziennego rozbarczan z przełomu XIX i XX wieku oraz związanych z „Heinitzgrube”, czyli powojenną KWK „Rozbark”. Wszystkie przekazane przez mieszkańców pamiątki zostaną wykorzystane do aranżacji nie tylko mieszkania rozbarskiego, ale również Izby Tradycji, w której będzie można zobaczyć jak dawniej żyli mieszkańcy Rozbarku, czym się zajmowali, jakie pielęgnowali tradycje oraz jaką rolę w ich życiu odgrywała jedna z największych kopalń węgla kamiennego, której początki sięgają drugiej połowy XIX wieku.

Jakie pamiątki można przynieść?

Podczas zbiórki, która potrwa do końca sierpnia 2025 roku organizatorzy apelują o przynoszenie przede wszystkim mebli i wyposażenia kuchni śląskiej, izby, przedmiotów codziennego użytku, fotografii, pocztówek, obrazów, ikonografii, dokumentów, a także elementów ubioru śląskiego, umundurowania i wyposażenia górniczego, zabytkowych urządzeń oraz wyrobów rzemieślniczych i artystycznych, świadczących o historii naszego regionu.

Podczas zbiórki darczyńcy, którzy przekażą pamiątki otrzymają specjalne certyfikaty pamiątkowe, potwierdzające przekazane dary.

Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek (obiektów) prosimy o kontakt pod numerem telefonu 32 777 07 77 lub mailowo:

Piotr Mankiewicz był inicjatorem powstania mieszkania rozbarskiego

Zmarły w 2023 roku Piotr Mankiewicz, rozbarczanin, założyciel Muzeum Chleba oraz wielki orędownik śląskości, był pomysłodawcą utworzenia mieszkania rozbarskiego, które miałoby być miejscem spotkań nie tylko rozbarczan, ale również osób, których celem jest pielęgnacja śląskich tradycji. Teraz dzięki Klubowi Sportowemu Skarpa Bytom powstanie w Rozbarku mieszkanie śląskie z przełomu XIX i XX.

Warto podkreślić, że to Piotr Mankiewicz w 2012 roku wpadł na pomysł, by w Wielką Sobotę, w kościele św. Jacka w Rozbarku, święcić pokarmy w strojach rozbarskich i w języku śląskim. To dzięki aktywności i zaangażowaniu Piotra Mankiewicza, po latach udało się odtworzyć dawną tradycję noszenia stroju rozbarskiego, zwanego też bytomskim, czyli jednego z najpopularniejszych strojów ludowych Górnego Śląska.

Plakat

Podobne wiadomości:

do góry