• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Weekend z dżudo w Bytomiu. Przed nami IX Memoriał im. (..)

Weekend z dżudo w Bytomiu. Przed nami IX Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego

31 Października 2023

Jedna z najważniejszych imprez dżudo dla juniorów w Polsce już w najbliższy weekend po raz kolejny odbędzie się w Bytomiu. Do naszego miasta przyjadą najlepsze polskie kluby dżudo, których reprezentanci 4 i 5 listopada będą walczyć o zwycięstwo najpierw w ramach IX Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego /4 listopada/, zaś w niedzielę 5 listopada w Otwartym Pucharze Polski Juniorów i Juniorek. Impreza organizowana przez klub GKS Czarni Bytom to nie tylko szansa dla młodych adeptów judo na zdobycie cennych punktów do klasyfikacji generalnej, ale przede wszystkim wydarzenie mające na celu upamiętnienie twórcy bytomskiego judo Józefa Wiśniewskiego.

Weekend z dżudo w Bytomiu. Przed nami IX Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego

 

- Bytom ma wieloletnie tradycje związane z dżudo. Nasi reprezentanci od wielu lat osiągają sukcesy na największych imprezach rangi światowej, a zawdzięczamy to twórcy bytomskiego dżudo Jóżefowi Wiśniewskiemu, który był nie tylko świetnym działaczem i trenerem, ale miał również ogromny autorytet oraz wpływ na rozwój tej dyscypliny w całym kraju - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Bytom stolicą polskiego dżudo przez dwa dni

Zbliżający się weekend /4-5 listopada/ w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach z pewnością przyciągnie kibiców, którzy będą mogli zobaczyć efektowne walki. W sobotę 4 listopada rywalizować będą juniorki i juniorzy młodsi, zaś dzień później 5 listopada juniorzy i juniorki. W 2022 roku do naszego miasta przyjechało aż 330 dżudoków i dżudoczek z 90 klubów z całej Polski, co pokazuje, że ta olimpijska dyscyplina sportu jest nadal bardzo popularna w naszym kraju.

Impreza ma jednocześnie rangę Pucharu Polski, dzięki czemu do naszego miasta co roku przyjeżdżają najlepsi młodzi dżudocy rywalizujący nie tylko o zwycięstwo w swoich kategoriach wagowych, ale również cenne punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Ważna jest również końcowa klasyfikacja drużynowa, na którą składają się indywidualne wyniki osiągnięte przez zawodników i zawodniczki z klubu.

Plakat

Warto dodać, że zarówno zawodnicy, jak i zawodniczki walczą w kilku kategoriach wagowych. 4 listopada juniorki młodsze będą rywalizować w ośmiu kategoriach wagowych od 40 do 70 kg, zaś juniorzy młodsi w dziewięciu kategoriach wagowych od 46 do ponad 90 kg. Z kolei w niedzielę 5 listopada juniorzy powalczą o medale w 8 kategoriach od 55 do powyżej 100 kg, zaś juniorki również w ośmiu, jednak w kategoriach wagowych od 44 do powyzej 78 kg.

Pamięci Józefa Wiśniewskiego - twórcy bytomskiego judo

Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego w przeszłości nosił nazwę „Liberty Cup” i był imprezą cieszącą się dużym powodzeniem i dobrą renomą. Po śmierci Józefa Wiśniewskiego, wybitnego działacza sportowego w roku 2014 turniej ten przekształcił się w memoriał Jego imienia.

Dla wielu młodych adeptów judo bytomski turniej jest ostatnią tegoroczną imprezą rangi Otwartego Pucharu Polski, a więc również ostatnią szansą na zdobycie punktów i poprawę swojego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Otwarty Puchar Polski to impreza upamiętniająca jednego z najwybitniejszych trenerów i działaczy judo w Polsce - Józefa Wiśniewskiego. To właśnie Wiśniewski jest ojcem bytomskiego judo, w którym największe sukcesy święcił Waldemar Legień - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku. Nawet po zakończeniu kariery trenerskiej, Józef Wiśniewski pozostał wierny judo oraz Czarnym Bytom. W 1994 roku został Prezesem Polskiego Związku Judo, przyczyniając się do dalszego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

Józef Wiśniewski zmarł 14 stycznia 2014 roku. W dowód jego zasług dla bytomskiego sportu, bytomscy radni podjęli decyzję o nadaniu Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach imienia Józefa Wiśniewskiego.

Organizatorami turnieju są: klub GKS Czarni Bytom oraz Polski Związek Judo, zaś partnerami wydarzenia: Urząd Miejski w Bytomiu, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Turniej jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Podobne wiadomości:

do góry