• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/W Bytomiu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego

W Bytomiu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego

15 Marca 2023

Wsparcie medyczne i terapia środowiskowa. Bez kolejek i czekania na termin wizyty. Bo tu czas gra dużą rolę. Trwają przygotowania do uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego, w ramach którego przeorganizowana zostanie udzielana w Bytomiu pomoc psychiatryczna. W pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego włącza się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, a centrum pokieruje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4.

W naszym mieście powstaną dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, w którym dyżurować będzie psycholog, terapeuta środowiskowy i pielęgniarka psychiatryczna. Będą one czynne od 8.00 do 18.00. Pierwszy będzie  się mieścić w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 przy Alei Legionów 10, a drugi - w Przychodni Szombierki przy ul. Orzegowskiej 52.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 pokieruje Centrum Zdrowia Psychicznego

Specjaliści biją na alarm - nasza kondycja psychiczna pogarsza się z roku na rok. Tylko w ostatnich latach Wojewódzki Szpital Specjalistycznych nr 4, zanotował niemal dwukrotny wzrost hospitalizacji na tamtejszym Oddziale Psychiatrii.

- Na pogorszenie się stanu zdrowia psychicznego wpływa wiele czynników, ale lawinę wywołał kryzys związany z pandemią. Z naszych statystyk wynika, że liczba pacjentów w kryzysie samobójczym wzrosła w porównaniu z latami przedpandemicznymi o ponad 30%, a liczba przeprowadzonych hospitalizacji - w porównaniu z latami 2018/2019 - niemal dwukrotnie, z ok. 500 do ok. 800 hospitalizacji rocznie - mówi dr Wojciech Sołtys, kierownik Oddziału Psychiatrii WSS nr 4 w Bytomiu.

Do centrum będzie można przyjść bez skierowania. Już na pierwszej wizycie zostanie opracowany wstępny plan leczenia, a pacjent otrzyma wskazówkę, gdzie się udać. Co ważne, do punktu można będzie przyjść w imieniu kogoś bliskiego i poprosić na przykład o wizytę domową. Dużą rolę w leczeniu osób z chorobami psychicznymi odgrywają asystenci zdrowienia. To nowy zawód związany z opieką psychiatryczną. Może nim zostać osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego i ukończyła specjalistyczny kurs.

Nowy model opieki psychiatrycznej

W Bytomiu od wielu lat działa zespół psychiatryczno-środowiskowy zajmujący się pracą z osobami z zaburzeniami psychicznymi i rodzinami, które mierzą się z tym problemem.

- Gdy tylko pojawiła się możliwość rozszerzenia formuły pomocy i zwiększenia skuteczności wsparcia, przyjęliśmy propozycję włączenia się Ośrodka do pilotażu. To zespół wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Ponieważ nasza profesja osadzona jest ściśle w realiach pracy socjalnej, nasze działania uzupełnią pomoc medyczną udzielaną przez lekarzy bytomskiego szpitala o terapię środowiskową - mówi Magdalena Moskwa, po. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu.

Środowiskowy wymiar wsparcia

Dotychczas MOPR zapewniał pomoc w środowisku lokalnym poprzez działalność pracowników socjalnych. Ta forma pracy będzie nadal prowadzona, jednak w miejsce doraźnej współpracy z lekarzem psychiatrą, pojawi się kompleksowa forma usług.

- Idea pomocy środowiskowej zakłada odejście od izolacyjnego modelu leczenia psychiatrycznego oraz możliwość bezpośredniego, łatwego skorzystania z pomocy w chwili pojawienia się kryzysu psychicznego - mówi Beata Żukowska z Działu Planowania, Koordynowania i Realizacji Projektów MOPR.

Szybciej reagować, skutecznie leczyć

W Centrum Zdrowia Psychicznego pacjenci mogą liczyć na szybką pomoc dostosowaną do swoich potrzeb. Wsparcie obejmie również najbliższą rodzinę. Możliwe będą też wizyty domowe.

- Założenie CZP jest takie, by osoba zmagająca się z dolegliwościami psychicznymi otrzymała pomoc jak najszybciej i mogła leczyć się w swoim środowisku - mówi dr Wojciech Sołtys, kierownik Oddziału Psychiatrii WSS nr 4 w Bytomiu.

Jak podkreśla dr Wojciech Sołtys, wprowadzenie leczenia na wczesnym etapie choroby zminimalizuje jej rozwój i wyeliminuje konieczność pobytu w szpitalu, a co za tym idzie, izolację pacjenta. Wielu pacjentów, którzy teraz w ciężkich chorobach trafiają na to leczenie, może być leczonych w dużo mniej inwazyjny sposób: w ramach oddziałów dziennych czy zespołów lecznictwa środowiskowego.

Centrum zostanie uruchomione w drugiej połowie roku.

Podobne wiadomości:

do góry