Tymczasowa organizacja ruchu na ul. Miarki wprowadzona. Test funkcjonowania rozwiązania potrwa 1,5 miesiąca
14 Września 2021Zakończyliśmy wdrażanie tymczasowej zmiany organizacji ruchu na ul. Miarki. Miejski Zarząd Dróg i Mostów usunął część znaków drogowych i zamontował nowe znaki pionowe. Wzdłuż całej ul. Miarki wymalowane zostało na żółto oznakowanie poziome. Celem zmiany jest poprawa bezpieczeństwa i uspokojenie ruchu przy ul. Miarki. Testy nowej organizacji ruchu potrwają 1,5 miesiąca. W tym czasie przeprowadzone zostaną pomiary prędkości, badania natężenia i struktury rodzajowej ruchu oraz parkowania.
Prototypowanie ul. Miarki ma na celu odnalezienie rozwiązania problemów w funkcjonowaniu ulicy, które powodują zagrożenie bezpieczeństwa pieszych i generują uciążliwy dla mieszkańców hałas.
Infrastruktura, która nie zachęca do przekraczania prędkości
W ramach tymczasowej organizacji ruchu na ul. Miarki zostało wprowadzone esowanie jezdni, czyli odgięcie toru jazdy dla samochodów. Jezdnia ul. Miarki została też zawężona - z dwóch pasów do jednego na odcinku od gmachu poczty do budynku numer 54, z pozostawieniem odcinka dwupasmowego na początku (od skrzyżowania z pl. Wolskiego i ul. Jagiellońską do gmachu poczty) i na końcu (od budynku nr 54 do rozplotu jezdni w kierunkach na Kraków i na Katowice), a także pasów dodatkowych do skrętu w lewo.
Wzdłuż prawie całej ul. Miarki została poprowadzona ścieżka rowerowa. Biegnie ona północną częścią jezdni z wyjątkiem krótkiego fragmentu w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Matejki, gdzie dopuszczony jest ruch rowerowy na chodniku.
Dział Techniczny MZDiM wykona remont chodnika od ul. Matejki do zjazdu na drogę rowerową. Zjazd z chodnika zostanie wykształcony przez obniżenie krawężnika, tak żeby rowerzyści mogli poruszać się w kierunku pl. Wolskiego.
Badania ul. Miarki na początku października
Zmieniona organizacja ruchu ma za zadanie wyeliminowanie zachowań niezgodnych z przepisami ustawy o ruchu drogowym.
Testowanie tymczasowej organizacji ruchu potrwa 1,5 miesiąca. Dzięki wprowadzeniu tymczasowego rozwiązania każdy użytkownik ul. Miarki będzie mógł przekonać się, jakie są konsekwencje zaproponowanych rozwiązań, będzie mógł wyrobić sobie zdanie na temat tych rozwiązań na podstawie własnego doświadczenia oraz wypowiedzieć się, jak ocenia te rozwiązania.
Refleksje użytkowników zespół Metropolitalnej Szkoły Prototypowania będzie zestawiać z badaniami obserwacyjnymi ruchu dotyczącymi prędkości poruszania się, struktury rodzajowej ruchu oraz parkowania. Badania będą realizowane w okresie od 4 do 7 października.
Projekt zmian organizacji ruchu ul. Miarki w Bytomiu opracował zespół Metropolitalnej Szkoły Prototypowania prowadzonej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Gmina Bytom otrzymała z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dofinansowanie w kwocie 70 tys. zł na realizację projektu, który jest największym tego typy w naszym kraju, prowadzonym na najdłuższym odcinku drogi, będącej częścią DK 94.
Podobne wiadomości:
- Milonga przy ul. Miarki 2024-10-15
- Uwaga kierowcy! W sobotę 20 maja na ulicy Miarki malowanie pasów i linii 2023-05-18
- Uwaga kierowcy! W sobotę 13 maja rozpocznie się naprawa nawierzchni ul. Miarki 2023-05-11
- Dziedzictwo Zillmanów w Bytomiu. Poznaj perły architektury początku XX wieku 2023-04-10
- PKP PLK rozpoczyna przebudowę wiaduktu kolejowego w rejonie Zamłynia. Będą zmiany w organizacji ruchu w weekendy 2023-01-10
- Ulica Miarki zostanie przywrócona do dwóch pasów przed przystąpieniem PKP PLK do przebudowy wiaduktów w rejonie Zamłynia 2023-01-04
- Informacja w sprawie kolizji z udziałem kierowcy samochodu Urzędu Miejskiego w Bytomiu 2022-11-02
- Zmiany organizacji ruchu na ul. Miarki 2022-05-03
- Na ul. Miarki trwa usuwanie pozimowych ubytków 2022-04-25
- Remont ubytków jezdni, a następnie zmiana organizacji ruchu na ul. Miarki 2022-04-21