• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Sztuka rozmawiania, czyli jak zwalczać mowę nienawiści

Sztuka rozmawiania, czyli jak zwalczać mowę nienawiści

5 Lutego 2019
Czy da się skutecznie walczyć z mową nienawiści? Jaką rolę w kształtowaniu postaw tolerancji i otwartości mają rodzice, a jaką szkoła? Musimy wszyscy odrobić tę lekcję jak najszybciej - mówi Katarzyna Michalska, polonistka, inicjatorka warsztatów związanych z eliminowaniem hejtu w szkolnych murach.

W zaplanowanych na środę, 6 lutego zajęciach weźmie udział prawie 50 nauczycieli z kilkudziesięciu bytomskich szkół. Mowa nienawiści jest jedynie czubkiem góry lodowej, a jej podłoża należy doszukiwać się w braku przestrzeni do rozmów z dziećmi i młodzieżą o emocjach i tworzenia właściwych relacji międzyludzkich - mówi Katarzyna Michalska, która poprowadzi warsztaty.

Podczas spotkania, w którym weźmie udział także specjalistka zajmująca się tematyką edukacji globalnej, zostaną zaprezentowane metody i ćwiczenia, które pozwolą szerzej spojrzeć na problem mowy nienawiści.

W trackie warsztatów podzielę się z nauczycielami wartościowymi materiałami, konspektami, za pomocą których będą mogli przygotować ciekawe lekcje. Mowa nienawiści to temat rzeka, który nie kończy się na medialnych przekazach czy hejcie w sieci. To problem sięgający fundamentów relacji między ludźmi - mówi Katarzyna Michalska.

Przedstawione zostaną też dane z raportów dotyczących zaniedbań w edukacji artystycznej. To problem, z którym mierzą się szkoły w całej Europie. Pokłosiem traktowania po macoszemu edukacji muzycznej, plastycznej, jest brak zainteresowania kulturą, a ta jest przestrzenią do kształcenia wrażliwości. Próbujemy to naprawiać angażując dzieci i młodzież w liczne projekty, to nasza ogromna rola do spełnienia - tłumaczy Michalska.

Jak zaznacza Katarzyna Michalska, podstawowym punktem spotkania będzie uświadomienie nauczycielom, że sama pogadanka na temat mowy nienawiści niczego nie zmieni. Niczego nie można robić na siłę. Wiemy już, że spychając na margines umiejętność tworzenia kontaktów międzyludzkich wśród młodych, polegliśmy jako dorośli. Nie czas jednak obarczać się odpowiedzialnością. Czasem wystarczy jeden projekt, który zmieni kompletnie relacje w szkole, do tego chciałabym namówić nauczycieli, pokazać konkretne przykłady. Mam nadzieję, że po tym spotkaniu pojawi się potrzeba wspólnego działania - podsumowuje nauczycielka.

Warsztaty odbędą się o 10.00 w sali audytoryjnej Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektronicznych przy pl. Sobieskiego 1.
do góry