Street City Life. Bądź jak streetworker
10 Kwietnia 201914 drużyn z różnych miast zmierzy się z zadaniami gry miejskiej Street City Fife, która już w najbliższy piątek odbędzie się na ulicach Bytomia. W ten sposób, w Międzynarodowym Dniu Dzieci Ulicy, Grupa Pedagogów Ulicy UNO będzie promować ideę streetworkinkgu.
Gra odbędzie się na terenie 5 dzielnic Bytomia (Rozbark, Śródmieście, Bobrek, Karb, Miechowice) a jej trasa obejmie ok. 15 km. Jakie trudności czekają do pokonania, o tym uczestnicy dowiedzą się na starcie, w Śródmieściu. Na zrealizowanie zadań będą mieli 3 godziny. Metę wyznaczono przy Domu Matki Ewy w Miechowicach.
- mówi Katarzyna Kukut z UNO. Będzie odbywać się w przestrzeni miejskiej, a uczestnicy mają poruszać się po mieście na własny koszt i odpowiedzialność.
Grupa Pedagogów Ulicy UNO zajmuje się streetworkingiem w Bytomiu od 2010 roku. Najpierw działali w Bobrku, a 4 lata później pojawili się na podwórkach Rozbarku. Ich znakiem rozpoznawczym jest Szkoła Mobilna - przenośna skrzynia z panelami edukacyjnymi i grami, która zapewnia dzieciom rozrywkę i praktyczną wiedzę z wielu dziedzin. Pedagodzy współpracują również z wieloma instytucjami, działającymi na rzecz rodzin dzieci.
W 2016 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Ulicy zorganizowali konferencję „Od obserwacji do relacji. Streetworking wśród dzieci i młodzieży marginalizowanej społecznie”. Jej celem było przybliżenie założeń pracy street-workera oraz problemu marginalizacji wśród młodych ludzi.
Warto dodać, że Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy obchodzony jest od niedawna. Ustanowiło go w 2011 roku Konsorcjum dla Dzieci Ulicy (Consortium for Street Children – CSC), czyli sieć organizacji ze 130 krajów świata, które w swojej codziennej pracy dążą do zagwarantowanie praw dzieciom ulicy.
Szacuje się, że na świecie żyje ok. 90 mln dzieci ulicy, w tym 3 miliony w Europie. Rada Europy wyszczególniła trzy kategorie dzieci ulicy. Są to dzieci, które pracują na ulicy (tzw. street working children), ale najczęściej mieszkają w domu rodzinnym i utrzymują kontakt z rodziną. Drugą grupą są dzieci pracujące i mieszkające na ulicy, które utrzymują sporadyczny kontakt z krewnymi (tzw. street living children). Trzecia kategoria to dzieci przebywające w instytucjach poprawczych, w więzieniach lub utrzymywane przez starsze dzieci (tzw. children at risk). Inicjatorzy obchodów Dnia Dzieci Ulicy dążą do tego, by dzień ten został oficjalnie uznany przez ONZ. Dzięki temu być może będzie łatwiej będzie zmobilizować rządy do podjęcia działań na rzecz dzieci ulicy.