• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Spotkanie autorskie z Maciejem Bartkowem

Spotkanie autorskie z Maciejem Bartkowem

10 Listopada 2022

Jest autorem kilku publikacji poświęconych nie tylko naszemu miastu, ale przede wszystkim okresowi II wojny światowej, między innymi: „Tajemnicy Szybu Południowego”, czy trylogii „Werwolf na Górnym Śląsku”, „Werwolf - Propaganda PRL” oraz „Strażnicy IV Rzeszy”. Maciej Bartków, bytomianin, radny Rady Miejskiej oraz pasjonat historii tym razem spotka się z mieszkańcami przy okazji promocji książki „Kryptonim Maksymilian. Walka komunistów z kultem św. Maksymiliana w Polsce”. Zapraszamy na spotkanie do kawiarni „Pod kapturem”, działającej przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu w czwartek 17 listopada o 17:45.

Spotkanie autorskie z Maciejem Bartkowem

Dotychczasowe publikacje Macieja Bartkowa cieszyły się dużą popularnością. „Tajemnica Szybu Południowego”, poświęcona największej zagadce II wojny światowej na Górnym Śląsku oraz trylogia „Werwolf na Górnym Śląsku”, „Werwolf - Propaganda PRL” oraz „Strażnicy IV Rzeszy” to seria książek odkłamująca historię tzw. niemieckim wilkołaków mających operować na ziemiach Śląska po zakończeniu II wojny światowej. Książka „Kryptonim Maksymilian. Walka komunistów z kultem św. Maksymiliana w Polsce” oparta jest wyłącznie na niepublikowanych nigdy wcześniej, odnalezionych przez autora, materiałach archiwalnych przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej.

O książce na stronie wydawnictwie czytamy:

„Czy ta historia mogła potoczyć się inaczej? Kim by był i co robił o. Maksymilian Maria Kolbe, gdyby przeżył II wojnę światową? Czy odbudowałby potęgę Niepokalanowa? Czy komuniści pozwoliliby na rozwinięcie działalności poligraficznej, czy - szerzej - medialnej? Jak o. Maksymiliana potraktowałaby Polska Rzeczpospolita Ludowa? Czy w ogóle przeżyłby pierwsze lata „lubelskiej” Polski? Takie pytania stawiałem sobie kilka lat temu po lekturze krótkiego wpisu, jaki na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych zamieścił prof. Sławomir Cenckiewicz. W notce poświęconej śp. Franciszkowi Gajowniczkowi prof. Cenckiewicz napomknął o szykanach, jakie ze strony komunistów spotykały osobę, za którą o. Maksymilian Kolbe oddał życie.

Na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz niewiarygodne, że byłego więźnia Auschwitz można było po wojnie potraktować inaczej niż jak bohatera. Niewiara ta jednak trwa tylko krótką chwilę. Pamiętamy przecież, jaki los spotkał w Polsce Ludowej innego więźnia Auschwitz, rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego w komunistycznych kazamatach, który do swojej ukochanej żony rzekł, iż Auschwitz przy tym, przez co przeszedł w czasie śledztwa prowadzonego przez Urząd Bezpieczeństwa, to była igraszka.
[…]

Z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić zatem można, że także o. Maksymilian stałby się wrogiem systemu i jak wielu innych, po ciężkim śledztwie spocząłby jako bezimienna ofiara w którymś z ubeckich dołów śmierci. Być może dzisiaj, po wielu latach, dzięki heroicznej postawie i tytanicznej pracy prof. Krzysztofa Szwagrzyka i jego ekipy moglibyśmy go zidentyfikować i pod nazwiskiem, z honorami, pochować.

Aby jednak się przekonać, jaka przyszłość czekałaby o. Maksymiliana Kolbego w PRL, nie musimy tworzyć alternatywnej rzeczywistości ani kolejnych dzieł w duchu tzw. historii niebyłej. Wystarczy sięgnąć do dokumentacji archiwalnej, jaka zachowała się po organach bezpieczeństwa państwa komunistycznego, oraz do niektórych mediów, które z pietyzmem przez cały okres PRL realizowały politykę zgodną z propagandową linią PPR i PZPR. Komuniści bowiem, oprócz walki z realnie istniejącymi postaciami, prowadzili także śmiertelny bój z pamięcią.”

Zapraszamy do udziału w spotkaniu autorskim z Maciejem Bartkowem w czwartek 17 listopada do kawiarni „Pod Kapturem” prowadzonej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, Bytom, ul. Ligonia 2. Początek spotkania o godzinie 17.45.

Podobne wiadomości:

do góry