• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Nowe wystawy i eksponaty czekają na zwiedzających (..)

Nowe wystawy i eksponaty czekają na zwiedzających miechowicki schron

20 Kwietnia 2022

Po zimowej przerwie, podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej ponownie zostanie otwarty. Na miłośników historii i pasjonatów militariów już w sobotę, 23 kwietnia od 12:00 do 18:00 czekają nowe wystawy, eksponaty i atrakcje w podziemnym obiekcie i nie tylko.

Nowe wystawy i eksponaty czekają na zwiedzających miechowicki schron

W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie można zobaczyć nowe ekspozycje, w sumie aż dwanaście, a ich autorami będą między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Piotr Orzeł, Sebastian Markiel, Andrzej Sitarz oraz Adam Pawełczyk.

- Zapraszamy po zimowej przerwie na Dzień Otwarty Schronu, w którym będzie można zobaczyć nowe wystawy. Podziemny schron będzie można zwiedzać w sobotnie popołudnie, 23 kwietnia od 12:00 do 18:00 - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium i opiekun schronu. - Podczas otwarcia schronu będzie można także zobaczyć na terenie dawnej szkoły nową stałą ekspozycję, na której są m.in.: oryginalny pasiak jeńca obozu KL Gross-Rosen, oryginalny koc z 1939 roku, menażkę z obozu przesiedleńczego Thorn Lager oraz list jeńca z obozu KL Auschwitz, który napisał do swojej matki - dodaje Ireneusz Okoń.

Warto dodać, że podczas Dnia Otwartego Schronu odbędzie się także piknik dla najmłodszych, w trakcie którego nie zabraknie pokazów rycerskich, gier i zabaw dla dzieci z nagrodami oraz pysznych dań i słodkich wypieków.

Nowe wystawy i eksponaty czekają na zwiedzających miechowicki schron (11) Nowe wystawy i eksponaty czekają na zwiedzających miechowicki schron (11)
10

Nowe wystawy i eksponaty czekają na zwiedzających miechowicki schron

Kilka słów o schronie

Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, ma 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości. Na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 45 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część zbudowana jest z betonowych bloków oraz częściowo z cegły, zaś górna cześć z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Prace nad jego remontem rozpoczęły się w 2015 roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu

Po ponad roku ciężkiej pracy otwarty został dla bytomian schron, w którym powstała Izba Pamięci. Miechowicki schron z każdym rokiem był unowocześniany przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, którzy opiekują się zabytkiem. Podziemny obiekt w Miechowicach odwiedzili już turyści z: Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Holandii, Grecji, Wielkiej Brytanii, a nawet Chin, Stanów Zjednoczonych oraz Bangladeszu.

Podobne wiadomości:

do góry