• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Śląska szafa na bogato

Śląska szafa na bogato

21 Września 2022

Choć strój śląski zapewne kojarzy nam się głównie z charakterystycznym strojem rozbarskim - obfitą kiecką i żółtymi jeleniokami - bogactwo stroju śląskiego jest nieprzebrane. Możemy się o tym przekonać odwiedzając najnowszą wystawę Muzeum Górnośląskiego Skarby śląskiej szafy. Ekspozycję można zwiedzać od piątku, 23 września.   

- Były wystawy, które ukazywały bogactwo strojów śląskich  poszczególnych regionów , ale tak ogromna monograficzna wystawa nie była prezentowana  od ponad 30 lat - mówi Iwona Mohl, dyrektorka Muzeum Górnośląskiego.

Na wystawę składa się aż 800 eksponatów, wśród których znalazło się ponad 70 fartuchów ( nie sposób znaleźć dwóch takich samych), 45 kiecek, 70 chust, 53 kaftany i jakle, dziesiątki czepców i wstążek. Do absolutnych ciekawostek zaliczyć trzeba szafę z 1796 roku i pas cieszyński z 1810 roku.  

- Zależało nam na tym, aby pokazać strój śląski z różnych regionów i subregionów, ale pokazać go w sposób inny niż na naszej etnograficznej wystawie stałej. Nie brak tu więc detali i niuansów przybliżających np. niewidoczne na codzień elementy stroju - mówi mówi Anna Garbińska - Szczęśniak, kuratorka wystawy.

Jakla codzienna i odświętna

Co ważne, ekspozycja została zaprojektowana z uwzględnieniem wszystkich grup społecznych i wiekowych. W strefie edukacyjnej zostały udostępnione tamborki, które bytomska placówka realizowała w ramach projektu EtnoPolska 2021 oraz repliki stroju rozbarskiego, których można dotykać i przekonać się, jaki ogrom materiału nosiły na sobie Ślązaczki.

- Prezentujemy także ubrania z rejonu gliwickiego, górali Beskidu Śląskiego , opolskiego, głubczyckiego. Nasze muzeum gromadziło zbiory już przed wojną, dlatego też udało nam się pozyskać stroje m.in. z rejonu kłodzkiego, jeleniogórskiego, nyskiego, karkonoskiego. Są to nasze najstarsze eksponaty sięgające pierwszej połowy XIX wieku - mówi Anna Garbińska - Szczęśniak.

Wystawa podzielona została  na cztery części (a w ramach nich na podgrupy). Pierwsza grupa prezentuje część przemysłową, opolską i Śląsk Cieszyński. Najwięcej zgromadzonych na ekspozycji obiektów dotyczy stroju rozbarskiego zarówno w wersji codziennej, jak i odświętnej, a także pszczyńskiego, rybnickiego, raciborskiego.

Wystawa potrwa do 30 września  2023 r.

Podobne wiadomości:

do góry