Śladem wielokulturowego Bytomia
3 Października 2021Zanim Europę ogarnęły mroki II wojny światowej, Żydzi stanowili mniej lub bardziej liczną społeczność w śląskich i zagłębiowskich miastach. Nie inaczej było w Bytomiu, gdzie zachowały się namacalne ślady dawnych mieszkańców. Miejsca te odwiedzili dziś /3 października/ uczestnicy spaceru historycznego zorganizowanego przez Muzeum Górnośląskie.
Trasa spaceru, który poprowadziła Magdalena Pospieszałowska objęła m.in. bytomski kirkut przy ul. Piekarskiej i miejsca, w których znajdowały się żydowskie szkoły. Kolejne przystanki wyznaczyła: siedziba Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Żydów i dom starców przy ulicy Smolenia 4.
Przechadzka po mieście była okazją, żeby wspomnieć m.in. postać Franza Landsbergera, któremu udało się namówić władze miasta do wybudowania gmachu Teatru Miejskiego, w którym obecnie siedzibę ma Opera Śląska.
Spacer jest częścią realizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu projektu „Ślad pokoleń. Od Synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. W ramach inicjatywy w listopadzie br. zostanie zrealizowanych szereg przedsięwzięć, które pozwolą na bliższe poznanie historii i kultury Żydów na Górnym Śląsku.
4 listopada zostanie otwarta wystawa prezentująca judaika, pochodzące z bytomskiej gminy wyznaniowej. O nieobecnych przypomną m.in.: cenne wyposażenie z Żydowskiego Domu Modlitwy, fotografie, pocztówki oraz woluminy w językach hebrajskim oraz jidysz z wpisami i pieczęciami własnościowymi. Wystawę uzupełniać będą film i książka „Dwa światy. Od Synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, które obejmować będą elementy dziedzictwa niematerialnego Żydów.
Za tydzień, w niedzielę, 10 października miłośnicy Bytomia będą mieli okazję poznać jego średniowieczną historię. Spacer archeologiczny poprowadzi Jarosław Święcicki z Działu Archeologii MGB. Początek o 12.30.