• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Sklepy cynamonowe w Beceku

Sklepy cynamonowe w Beceku

24 Listopada 2022

W ramach Bytomskiej Jesieni Literackiej, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc im. Stefana Karskiego wystawił wczoraj /23 listopada/ „Sklepy cynamonowe” na podstawie prozy Brunona Schulza.  

Ascetyczny pokój, którego pustkę wypełniają wspomnienia, marzenia, rozsypane historie głównego bohatera. Strzępki minionych lat, urywki z dzieciństwa. Wszystko zamknięte w zamazanych obrazach - wypisanych, wyrysowanych, wybazgranych z życia. Tak świat wyjątkowej twórczości Brunona Schulza - polskiego pisarza, grafika i malarza - widzą twórcy zaprezentowanego bytomskiej publiczności spektaklu „Sklepy cynamonowe”.   

Spektakl to próba zmierzenia się z prozą jedyną w swoim rodzaju - poetycką, często abstrakcyjną, nieraz uznawaną za niesceniczną. To też próba uchwycenia tego, co nieuchwytne, stąd też wyjątkowa forma inscenizacyjna oparta na grze w planie aktorskim i bardzo ciekawej, eksperymentalnej formie teatru cieni, łączącej klasyczne wycinanki, transparentne cienie z wyraźnie zaznaczonymi konturami oraz cienie stworzone z gry światłem, lustrami i refleksami.

Inspirowana grafikami artysty scenografia, sugestywne monologi i podkreślająca emocje współczesna muzyka, grana przez klarnecistę na żywo, złożyła się na specyficzny schulzowski klimat, który udało się w spektaklu uchwycić.

Podobne wiadomości:

do góry