Rzemieślnicy podsumowali ubiegły rok
20 Maja 2022Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu to jedna z najważniejszych organizacji w naszym regionie. Zrzesza 183 zakłady rzemieślnicze, aktywnie uczestniczy w życiu dwóch miast: Bytomia i Radzionkowa a także ościennych miast i nie tylko, jak również wspiera lokalnych przedsiębiorców, młodzież szkolną, ale także bierze udział w organizacji imprez i wydarzeń oraz akcji charytatywnych. 20 maja podczas spotkania sprawozdawczo-wyborczego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu oraz Pikniku Rzemieślniczego, nie tylko podsumowano działalność Cechu w 2021 roku, ale była to również okazja do uhonorowania zasłużonych członków Cechu oraz osób wspierających bytomską organizację.
Jedna z najważniejszych w regionie organizacji zrzeszająca lokalnych przedsiębiorców
- Podsumowanie pierwszego roku kadencji, wybranego w 2021 roku Zarządu, to okazja do przedstawienia dotychczasowych dokonań. A mamy się czym pochwalić, bowiem działający przy Cechu Ośrodek Szkoleniowy zorganizował 74 szkolenia, w których przeszkolono aż 188 osób, współpracujemy z licznymi organizacjami i firmami, realizujemy liczne projekty, jak również mimo tak trudnych czasów wspieraliśmy uchodźców z Ukrainy - mówi Agnieszka Morys, Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu.
Cech Rzemiosł Różnych zrzesza obecnie 183 zakłady rzemieślnicze. W ciągu ostatniego roku do organizacji przyjęto 10 nowych członków. Nie obyło się również bez wykreśleń - takich było łącznie 11. Przy Cechu działa 6 sekcji branżowych, które włączają się w realizację zadań statutowych organizacji. Do najprężniej funkcjonujących zalicza się dwie: sekcja fryzjerska licząca 74 zakłady i sekcja piekarsko-cukiernicza licząca 22 zakłady. Pozostałe zaś sekcje: różna liczy obecnie 26 zakłady, sekcja różna-gastronomiczna 23 zakłady, sekcja drzewna 11 zakładów oraz sekcja metalowo-motoryzacyjna 30 zakładów.
Warto dodać, że przedstawiciele Cechu uczestniczyli w ubiegłym roku między innymi: w konferencjach promujących rozwój przedsiębiorczości, spotkaniach z przedstawicielami izb rzemieślniczych, Powiatowych Urzędów Pracy, Regionalnej Izby Gospodarczej Delegatura w Bytomiu czy organizacji pozarządowych, ale również uroczystościach z okazji ważnych świąt państwowych i miejskich w Bytomiu.
W piątkowych uroczystościach wzięli udział nie tylko członkowie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu, ale również m.in. Sekretarz Miasta Mirosław Luks, prezes Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, prof. dr hab. Jan Klimek oraz przedstawiciele bytomskich spółdzielni, lokalnych przedsiębiorców, seniorzy oraz sympatycy Cechu.
Krótka historia Cechu
Przypomnijmy, że to piekarze założyli pierwszy Cech Piekarzy i Cukierników tuż pod II wojnie światowej. Jeszcze w 1945 roku w Bytomiu działało 9 branżowych cechów a w połowie 1946 roku zrzeszały już 502 zakłady! Dzisiejszy kształt władze rzemieślnicze Cechu uzyskały w 1953 roku, kiedy powstał Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu, a jego siedziba znajdowała się do 1972 roku przy ul. Browarnianej 6, a następnie została w 1972 roku przeniesiona do wyremontowanego budynku przy ul. Pułaskiego, gdzie znajduje się do dziś.
Z każdym rokiem Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu rozwija się, kształci cały czas młodzież w różnych zawodach, a także do dzisiaj bierze udział w licznych uroczystościach związanych z rzemieślnictwem, ważnymi wydarzeniami w historii Bytomia, a także organizuje liczne spotkania, pokazy i prezentacje z zaprzyjaźnionymi Stowarzyszeniami, organizacjami, a także gminami i ich jednostkami.
Warto dodać, że w tym roku odznaczonymi członkami Cechu oraz osobami wspierający bytomską organizację zostali:
Dyplomem Izby Rzemieślniczej:
Jarosław Wroński - Kierownik Referatu Promocji Miasta i Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego w Radzionkowie.
Honorową Odznaką Rzemiosła Śląskiego:
Nina Gargasz - Zakład Fryzjerski „u Niny” Bytom.
Honorową Odznaka Rzemiosła Polskiego:
Andrzej Panek - Prezes Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Srebrnym Medalem im. J. Kilińskiego:
Piotr Mankiewicz - Właściciel Muzeum Chleba, szkoły i ciekawostek z Radzionkowa;
Andrzej Rymarczyk - Prezes Zarządu MEGASET Sp. z o.o. Piekary Śląskie;
Złotym Medalem im. J. Kilińskiego:
Leszek Dziub - Wiceprezes RIG w Katowicach Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Bytomiu.
Piotr Klimza - Piekarnia Cukiernia Klimza Bytom.
Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego:
Agnieszka Morys - Dyrektor Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu
śp. Antoni Krzykawski - ASKAR Service Radzionków (w imieniu śp. Pana Antoniego zmarłego w 2021r., odznakę odebrała żona).
Podobne wiadomości:
- Rozpoczęcie roku szkolnego w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości 2024-10-19
- Zasłużeni rzemieślnicy bytomskiego Cechu wyróżnieni podczas corocznego pikniku 2024-05-17
- Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu podsumowali ubiegły rok 2023-05-20
- Święto rzemiosła oraz piekarzy i cukierników 2023-03-18
- Spotkanie wigilijne z członkami Cechu 2021-12-05
- Nowy zarząd Cechu Rzemiosł Różnych 2021-09-25