Zasłużeni rzemieślnicy bytomskiego Cechu wyróżnieni podczas corocznego pikniku
17 Maja 2024Jak co roku rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu wzięli udział w pikniku, podczas którego wyróżniono zasłużonych członków. Coroczny piknik poprzedziło Walne Zgromadzenie Członków Cechu, na którym podsumowano ubiegły rok w Cechu zrzeszającym ponad 150 zakładów głównie z Bytomia i Radzionkowa.
Spotkania w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu przy ul. Pułaskiego 3 są okazją nie tylko do podsumowania roku, wręczenia odznaczeń i wyróżnienia najbardziej zasłużonych i aktywnych członków Cechu, ale również omówienia sytuacji na rynku pracy oraz działalności w różnych sektorach zrzeszonych w bytomskim Cechu. W dzisiejszym 17 maja spotkaniu oprócz członków i sympatyków Cechu udział wzięli również m.in. prezes Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach prof. dr hab. Jan Klimek, przedstawiciele władz Bytomia: zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski, Sekretarz Miasta Mirosław Luks, a także posłowie na Sejm RP: Borys Budka i Wojciech Szarama.
Podczas pikniku nie mogło również zabraknąć jubileuszowych odznaczeń dla najbardziej zasłużonych i obchodzących okrągłą rocznicę działalności rzemieślników. Odznaczenia i wyróżnienia za dotychczasową działalność otrzymali: z okazji 55-lecia działalności – Zakład Piekarniczy Kryspin Krysik z Bytomia, który otrzymał również złoty medal im. Jana Kilińskiego, z kolei za 50-lecie działalności został odznaczony Jan Strzecha - Piekarnia-Cukiernia Kaizik Jan Strzecha z Bytomia oraz za 10-lecie działalności firma Aldamada Sp. z o.o. Restauracja Gilera ze Świętochłowic.

Zasłużeni rzemieślnicy bytomskiego Cechu wyróżnieni podczas corocznego pikniku
Działają na rzecz miast i lokalnych społeczności
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu to jedna z najważniejszych organizacji w naszym regionie. Zrzesza ponad 150 zakładów rzemieślniczych głównie z Bytomia i Radzionkowa, ale również Tarnowskich Gór, Rudy Śląskiej, Zabrza, Świętochłowic, Świerklańca oraz Miasteczka Śląskiego. Członkowie Cechu szczególnie aktywnie uczestniczą w życiu dwóch miast: Bytomia i Radzionkowa, jak również wspierają lokalnych przedsiębiorców, młodzież szkolną oraz biorą udział w organizacji imprez, wydarzeń i akcji charytatywnych. Do najprężniej funkcjonujących sekcji Cechu należą sekcja fryzjerska i sekcja piekarsko-cukiernicza.
Krótka historia Cechu
Przypomnijmy, że to piekarze założyli pierwszy Cech Piekarzy i Cukierników tuż pod II wojnie światowej. Jeszcze w 1945 roku w Bytomiu działało 9 branżowych cechów a w połowie 1946 roku zrzeszały już 502 zakłady! Dzisiejszy kształt władze rzemieślnicze Cechu uzyskały w 1953 roku, kiedy powstał Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu, a jego siedziba znajdowała się do 1972 roku przy ul. Browarnianej 6, a następnie została w 1972 roku przeniesiona do wyremontowanego budynku przy ul. Pułaskiego, gdzie znajduje się do dziś.
Z każdym rokiem Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu rozwija się, kształci cały czas młodzież w różnych zawodach, a także bierze udział w licznych uroczystościach związanych z rzemieślnictwem, ważnymi wydarzeniami w historii Bytomia, a także organizuje spotkania, pokazy i prezentacje z zaprzyjaźnionymi Stowarzyszeniami, organizacjami, a także gminami i ich jednostkami.
Podobne wiadomości:
- Ruszaj po wsparcie na miarę nowoczesnego rzemiosła - weź udział w webinarium 2025-02-03
- Rozpoczęcie roku szkolnego w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości 2024-10-19
- Uczniowie zainaugurowali rok szkolny wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości 2023-10-07
- Pasowanie na ucznia w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu 2022-10-08