• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Przy skrzyżowaniu ulic Witczaka i Musialika powstał (..)

Przy skrzyżowaniu ulic Witczaka i Musialika powstał barwny mural mozaikowy

28 Października 2022

Dzieło, którego montaż zakończył się w tym tygodniu, powstało w czasie wakacji w trakcie otwartych warsztatów twórczych organizowanych w Pracowni Stalowe Anioły. Prace remontowe, związane z przygotowaniem ściany pod mozaikę, przeprowadzili wolontariusze z Ukrainy, w tym weteran wojenny.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. W pobliżu znajduje się plac zabaw i to z myślą o przychodzących tam dzieciach stworzono projekt - wesołe wizerunki przedstawiające ślimaka, ptaka, kota oraz psa.

b

Wspólna praca bytomian

- Wielokrotnie mijałam to miejsce i zastanawiałam się, co można zrobić, żeby je odmienić. Żałowałam, że nowy plac zabaw otaczają odrapane, ceglane ściany. Paradoksalnie, okazały się one doskonałym terenem do rewitalizacji - mówi inicjatorka akcji Anna Jurys.

W ramach projektu, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, na który wraz z dwojgiem przyjaciół Jurys pozyskała środki, w sierpniu zorganizowano bezpłatne warsztaty mozaiki. Uczestniczyło w nich blisko 60 mieszkańców i mieszkanek Bytomia w różnym wieku i każdy z nich może powiedzieć, że jest współautorem muralu.

b

 

- Zależało nam, żeby zachęcić bytomian do twórczego spędzania czasu wolnego i włączyć ich w proces rewitalizacji miasta. W trakcie warsztatów uczestnicy uczyli się techniki mozaiki pracując bezpośrednio na projekcie muralu, który właśnie odsłoniliśmy w Rozbarku. Był to wspólny proces twórczy - tłumaczy Jurys.

W realizację projektu zaangażowało się również Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, które pozyskało dodatkowe środki na remont ściany, na której zaplanowano montaż mozaiki. Projekt „Mozaika dla Rozbarku” otrzymał dofinansowanie w ramach programu regrantingowego finansowanego z budżetu Gminy Bytom i koordynowanego przez Lokal w Bytomiu. Mimo to organizatorzy poszukiwali wsparcia w realizacji prac remontowych.

b

Pomoc weterana wojennego

- Po bliższych oględzinach okazało się, że ściana, którą wybraliśmy pod montaż muralu, jest w dużo gorszym stanie niż wcześniej przypuszczaliśmy. Środki pozyskane w ramach projektów wystarczały na pokrycie kosztów materiałów, ale nie pozwalały na zlecenie prac firmie budowlanej. W grę wchodziło otynkowanie 35 mkw. Trzeba też pamiętać, że na miejscu nie ma wody ani prądu - mówi Magdalena Tomal-Wichrowska z Pracowni Stalowe Anioły, autorka projektu muralu i koordynatorka prac montażowych.

Pomogło dwóch wolontariuszy z Ukrainy: Artem Bilyi i Dmytro Vazanow, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie zamieszczone w jednym z portali internetowych. - Dima jest weteranem wojennym. Panowie tłumaczyli, że chcą pomóc nam bezpłatnie, odwdzięczając się za wielkie wsparcie Polaków dla narodu ukraińskiego. Do pracy podeszli bardzo profesjonalnie. Uważam, że to bardzo inspirujące - mówi Tomal-Wichrowska.

Dostęp do prądu i wody, bez których prace nie byłyby możliwe, zapewnił Hotel Seven.

Kolorowy mural przy skrzyżowaniu ul. Witczaka i Musialika to nie pierwsza inicjatywa mozaikowa mieszkańców Bytomia. W 2021 roku, w ramach podobnego projektu pod egidą Stowarzyszenia Kobiet Nieobojętnych, powstał „Garbusek” w pobliżu Bytomskiego Centrum Kultury.

b

- To nie jest nasze ostatnie słowo. Planujemy kontynuować współpracę z Pracownią Stalowe Anioły i zapełniać mozaiką kolejne zakątki Bytomia - obiecuje Anna Jurys.

Podobne wiadomości:

do góry
W piątek, 29 marca Urząd Miejski oraz Urząd Stanu Cywilnego w Bytomiu będą nieczynne. Wyjątkiem będzie dyżur pracownika Wydziału Spraw Obywatelskich w godzinach od 9:00 do 13:00 w pokoju nr 112 w sprawie przyjmowania wniosków o sporządzenie aktów pełnomocnictwa do głosowania w wyborach samorządowych. Nieczynny będzie również Punkt Paszportowy znajdujący się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2. Przepraszamy za powstałe niedogodności.