• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Program Kolej Plus. W Metropolii rozstrzygnięto przetarg (..)

Program Kolej Plus. W Metropolii rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji

14 Maja 2021

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybrała wykonawcę, który opracuje dokumentację wymaganą w drugim etapie Programu „Kolej Plus”. Opracowanie będzie zawierać m.in. oszacowanie kosztów inwestycji we wszystkich 13 projektach, a także Program Funkcjonalno-Użytkowy w przypadku budowy nowych przystanków kolejowych. Prace nad opracowaniem Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego potrwają do listopada.

Program Kolej Plus. W Metropolii rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji

Inwestycje kolejowe w Metropolii są konieczne, aby usprawnić komunikację w naszym regionie i poprawić komfort podróży mieszkańcom dojeżdżającym do szkół, pracy czy na zakupy - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Kluczowy dla mieszkańców Bytomia jest dojazd do Katowic i Gliwic, dlatego cieszę się, że projekty nad którymi pracujemy wspólnie z PKP PLK i GZM zostaną ujęte w dokumentacji - dodaje Michał Bieda.

13 projektów, w tym dwa z Bytomia

Wykonawca przygotuje dokumentację dla 13 projektów z obszaru GZM, które mają szansę na realizację w ramach Programu „Kolej Plus”. Analiza obejmie oszacowanie kosztów inwestycji, wykonanie schematów linii, opracowanie rozkładu jazdy oraz opisu infrastruktury kolejowej, bocznic czy posterunków ruchu. To także przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego w przypadku budowy nowych przystanków kolejowych. Ma on zawierać m.in. wymagania techniczne, ekonomiczne, materiałowe, funkcjonalne czy architektoniczne.

Przypomnijmy, że wśród złożonych projektów znalazły się dwa z Bytomia: budowa połączenia Bytomia z Rudą Śląską oraz powstanie jednego lub dwóch nowych przystanków: Bytom Os. Arki Bożka oraz Bytom Rozbark. Warto podkreślić, że w ramach budowy nowego połączenia Bytomia z Rudą zaplanowano zbudowanie nie tylko nowej łącznicy Kuźnica - Bytom Bobrek Wschód, ale również łącznicy Rudy Śląskiej z Rudą Śląską Orzegów. Budowa łącznic jest niezbędna, aby umożliwić nie tylko stworzenie nowego połączenia Bytomia z Rudą Śląską, ale również połączenia w kierunku do Zabrza i Gliwic, gdzie dojeżdża wielu mieszkańców naszego miasta.

Kompletne Wstępne Studium Planistyczno-Prognostyczne dla wybranych projektów zgłoszonych do Programu „Kolej Plus” zostanie opracowane w ramach ogłoszonego przetargu przez GZM oraz częściowo w ramach opracowywanego obecnie Wstępnego Studium Wykonalności Kolei Metropolitalnej i przygotuje je jeden Wykonawca.

- Dzięki temu łączny koszt przygotowania dokumentacji będzie niższy. Wszystkie koszty zostaną pokryte z budżetu GZM - tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.

Czasu na przygotowanie opracowania nie ma dużo. Drugi etap programu zakończy się 25 listopada. Do tego czasu komplet wymaganej dokumentacji musi zostać złożony w PKP PLK przez liderów projektów.

- W tym momencie wszystkie nasze działania przebiegają zgodnie z harmonogramem. Mamy nadzieję, że późną jesienią będziemy wraz z wykonawcami w pełni gotowi ze wszystkimi dokumentami - wyjaśnia Wojciech Dinges, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku Metropolia GZM zgłosiła 15 projektów kolejowych w ramach programu „Kolej Plus”. Wpisują się one w Koncepcję Kolei Metropolitalnej. Trzy miesiące później wszystkie zostały zakwalifikowane do drugiego etapu programu. Ostatecznie szansę na realizację ma 13 z nich (6 liniowych i 7 punktowych).

13 projektów w tym dwa z Bytomia mają szansę na realizację

Podobne wiadomości:

do góry