Prezydent pogratulował wybitnym studentom
27 Czerwca 2024Mają na swoim koncie wiele osiągnięć naukowych oraz szereg zrealizowanych projektów popularnonaukowych z różnych dziedzin. Kamil Margielewicz, Paweł Urzenitzok i Joanna Kruszyńska-Szwedo, otrzymali Wyróżnienie Rektora UŚ, a w środę, 26 czerwca ze stypendystami spotkał się prezydent Mariusz Wołosz.
Z prezydentem spotkał się Paweł Urzenitzok, student przedsiębiorczości (a wcześniej prawa) w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ, wicemistrz świata w negocjacjach, mistrz Polski w negocjacjach, finalista Studenckiego Nobla, finalista Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych i finalista Akademickich Mistrzostw Polski Mówców.
Bytomianin ma na swoim koncie wyróżnienie w ramach konferencji Młode Forum Prawa Mediów Elektronicznych oraz w Lokalnym Konkursie Krasomówczym. Jest finalistą programów: Szkoła Przywództwa pod Żaglami, Kolegium Legislacji, Corporate Law Academy, M&A Academy, Akademia Liderów Dyplomacji.
Jest też współautorem „Niezbędnika Młodzieżowego Aktywisty”, który pomaga młodzieży w realizacji projektów społecznych oraz uczestnikiem, wolontariuszem i organizatorem kilku konferencji naukowych o tematyce prawa i nowych technologii.
Mariaż muzyki i nauki
Prezydent Mariusz Wołosz pogratulował także Joannie Kruszyńskiej-Szwedo, która otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako doktorantka w dyscyplinie pedagogika w Szkole Doktorskiej UŚ.
Prowadzenie lekcji skrzypiec z dziećmi o specjalnych potrzebach zainspirowało Kruszyńską-Szwedo do opracowania komparatystycznego projektu badawczego „Metoda Suzuki w procesie wspierania rozwoju uczniów w spektrum autyzmu w pozaszkolnej edukacji muzycznej na przykładzie Polski, Australii i Włoch”.
Jej dorobek naukowy (publikacje, wystąpienia konferencyjne) dotyczą tematyki związanej z oddziaływaniem muzykoterapii na dzieci ze spektrum autyzmu, jak również oceny kinematyki, neuroobrazowania oraz stabilności postawy u dzieci i zawodowych muzyków grających na instrumentach muzycznych. Została stypendystką kanadyjskiego programu im. Laury Bassi (Laura Bassi Scholarship).
Turystyka historyczna
Kamil Margielewicz otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako student turystyki historycznej na Wydziale Humanistycznym UŚ. Do swoich największych osiągnięć naukowych zalicza m.in. udział w projekcie naukowym „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia”, realizowanym przez NCBiR oraz UŚ.
Był pomysłodawcą i kierownikiem projektu „Badania i obserwacje obiektów o znaczeniu militarnym na linii Kraków–Częstochowa, powstałych przed końcem XVII wieku, a także jaskiń”. Wziął udział w prawie 60 konferencjach naukowych na szczeblu międzynarodowym i krajowym. Jest stypendystą Ministra Nauki na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe.