• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele (..)

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

18 Kwietnia 2019
Pod taką nazwą 10 europejskich miast realizowało 2-letni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”, który właśnie dobiegł końca. W 9 spotkaniach wzięło udział prawie tysiąc osób, które uczestniczyły w warsztatach, prelekcjach, wycieczkach oraz poznawało historię miast biorących udział w projekcie.

Spotkania w ramach projektu „Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy”, którego liderem było miasto Recklinghausen /Niemcy/, odbyły się w takich miastach jak: Douai /Francja/, Warna /Bułgaria/, Baia Sprie /Rumunia/, Dordrecht /Holandia/ oraz w Bytomiu, gdzie uczestnicy spotkali się we wrześniu 2017 roku i marcu 2018 roku.

W ramach cyklicznych spotkań rozmawiano między innymi o historii Europy, Unii Europejskiej i wpływie najważniejszych wydarzeń historycznych na współczesne losy Starego Kontynentu. W kilku miastach zorganizowano prelekcje, w których podjęto tematy związane z 100. rocznicą zakończenia I wojny światowej /konferencja w Bytomiu/, rozpadzie supermocarstw i rewolucji społecznej w Europie /spotkanie we francuskim Douai/, historii Unii Europejskiej i jej wpływie na współczesną Europę /spotkanie w holenderskim Dordrecht/ czy temat poświęcony stosunkom niemiecko – francuskim po zakończeniu I wojny światowej /konferencja w niemieckim Recklinghausen/.

Warto również dodać, że podczas wspólnych spotkań uczestnicy Programu poznawali historię miast partnerskich, odwiedzali miejsca pamięci historycznej, jak również dyskutowali na temat przyszłości i rozwoju miast bliźniaczych/partnerskich w Europie.

Projekt „Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy” został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”
 
Fotocollage_RE_Opening_komprimiert.jpg Fotocollage_RE_Opening_komprimiert.jpg
3

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

do góry