Pocztówka z Becekiem
20 Lipca 2023Bytomskie Centrum Kultury wydało pocztówki przedstawiające budynek placówki po remoncie. Widokówki można bezpłatnie otrzymać w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7 i w Bytomskim Centrum Kultury przy pl. Karin Stanek 1.
Bytomskie Centrum Kultury wydało dwie wersje pocztówek - na obu widnieje odnowiony budynek Beceku. Inspiracją do stworzenia kart pocztowych dokumentujących aktualny wygląd budynku był ś.p. Czesław Czerwiński, filokartysta z Bytomia.
- Pan Czesław Czerwiński zwrócił uwagę na to, że ostatnia pocztówka przedstawiająca budynek Beceku została wydana w latach 90. XX w. Pan Czesław miał nadzieję, że budynek, w którym mieściło się Bractwo Strzeleckie i Dom Kultury, a teraz prężnie działa Bytomskie Centrum Kultury, doczeka się ponownie zainteresowania fotografów i wydawców. Wzięłyśmy sobie te słowa do serca wraz z Małgorzatą Kamińską-Golą - mówi Krystyna Jankowiak-Markwica, naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
- W 2022 r. przystąpiłyśmy do tworzenia e-booka prezentującego historię budynku Bytomskiego Centrum Kultury. Równocześnie rozpoczęłyśmy prace nad wydaniem pocztówki, która teraz trafia do rąk bytomian - dodaje Krystyna Jankowiak-Markwica.
Wyślij pozdrowienia z Beceku
Nowo wydane kartki pocztowe są dostępne bezpłatnie dla każdego bytomianina, który będzie chciał dołączyć je do swojej kolekcji lub wysłać za ich pomocą pozdrowienia dla przyjaciół lub rodziny. Widokówki można bezpłatnie otrzymać w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7 i w Bytomskim Centrum Kultury przy pl. Karin Stanek 1.
Becek - kultura w budynku z historią
Powstały w 1861 roku gmach budynku Bractwa Strzeleckiego stylizowany był na wzór kolonialnego domu z ażurowym gankiem oraz centralnie umieszczonymi szerokimi schodami, posiadał prostokątną wieżę, na której szczycie znajdował się taras widokowy. W 1907 roku zdecydowano się przebudować Dom Strzelecki. W 1912 roku w miejscu starego gmachu wzniesiono nowy obiekt według projektu Eugena Waltera z wysokim spadzistym dachem oraz charakterystyczną walcowatą wieżą, zwieńczoną stożkowatą kopułą. W okresie do końca II wojny światowej budynek zmieniał swoje przeznaczenie. Wykorzystywany był jako szpital polowy, z kolei w okresie plebiscytu żołnierze angielscy utworzyli kasyno oficerskie w budynku strzelnicy. Po 1922 roku i zmianie granic, budynek ponownie wrócił do Bractwa Strzeleckiego, zaś w czasie II wojny światowej przejęło go wojsko.
Po 1945 roku w dawnej siedzibie Bractwa Strzeleckiego rozpoczął działalność Dom Kultury, a część terenu po wyburzeniu hali strzeleckiej zajęła szkoła podstawowa. Obiekt w latach pięćdziesiątych przekazano Zarządowi Głównemu Związku Zawodowego Górników a opiekę nad budynkiem przejęła kopalnia „Bytom” oraz następnie kopalnia „Dymitrow”. Od 1958 roku miasto ponownie stało się właścicielem gmachu, w których zaczął działać Miejski Dom Kultury. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku budynek Domu Kultury poddano kolejnym zmianom, zaś pod koniec XX wieku rozpoczął w nim działalność Śląski Teatr Tańca.
Kolejne przebudowy i zmiany wizerunkowe gmachu miały miejsce w 2010 roku oraz 2012 roku. Wówczas elewacja otrzymała kolor pistacjowy, a wyremontowaną całkowicie w 2012 roku basztę zakończono stożkowym dachem i przemianowano na nietypową galerię służącą najczęściej artystom fotografom. Ostatni remont miał miejsce w 2019 roku. Wówczas za około 7,8 mln zł budynek przeszedł gruntowną modernizację. W jej wyniku elewacja Beceku została odnowiona, wymogi przeciwpożarowe spełnione, a budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wybudowana została winda oraz wyremontowana część pomieszczeń.
Podobne wiadomości:
- Awaria prądu. Wszystkie środowe /21 maja/ wydarzenia w Beceku odwołane 2025-05-21
- Weekend z Aglo Festiwalem w Beceku 2025-05-18
- AGLO FESTIWAL wystartował 2025-05-16
- Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów w Beceku 2025-05-11
- AGLO Festiwal, czyli dobre książki, kino i piękni ludzie 2025-05-07
- Szczepan Twardoch w Beceku 2025-03-19
- Harcerski festiwal w Beceku 2025-03-15
- Wieczór z La Diviną 2025-03-10
- Alstromerie w Beceku 2025-03-08
- Dzień Kobiet w Beceku 2025-03-04