AGLO Festiwal, czyli dobre książki, kino i piękni ludzie
7 Maja 2025Dyskusje, spotkania, seanse filmowe i spacery po mieście. Przed nami druga edycja Aglo Festiwalu – wydarzenia poświęconego śląskiej kulturze, sztuce i historii. Na tegoroczną odsłonę, która potrwa od 16 do 18 maja, zapraszamy do Beceku.
Po sukcesie pierwszej edycji Aglo Festiwalu. Bytom 770, festiwal powraca z nowym programem. Wśród gościń i gości ponownie znajdą się wybitne postaci reprezentujące różne dziedziny i profesje. Z publicznością w Bytomiu spotkają się m.in. Ryszard Koziołek, Dorota Masłowska, Zbigniew Rokita, Paweł Sołtys (Pablopavo), Wojciech Jagielski, Robert Talarczyk, Wojciech Kuczok, Michał Nogaś , Grzegorz Kulik, Pyjter Długosz czy Joanna Bartel.
Podczas wydarzenia nie zabraknie spotkań, dyskusji, spacerów po mieście, spektaklu, koncertu oraz swobodnej wymiany myśli. Rozmowy dotyczyć będą Bytomia, Śląska i innych regionów Polski – z perspektyw często zaskakujących, czasem poważnych, a czasem z przymrużeniem oka.
Kto panuje nad językiem
W piątek, 16 maja o 18.00, festiwal otworzy dyskusja Czy my panujemy nad językiem czy język panuje nad nami? O strachu przed odezwaniem się. Wezmą w niej udział pisarka i dramaturżka Dorota Masłowska, literaturoznawca Ryszard Koziołek, wokalista i pisarz Pablopavo. Spotkanie poprowadzi Wojciech Śmieja. Tego samego wieczoru na deskach Beceku wystawiony zostanie monodram Teatru Korez „Kocham Cię proszę pana” w wykonaniu Barbary Lubos.
Największa zapomniana Ślązaczka XX wieku
W sobotę, 17 maja o 11.30 sylwetkę Zofii Książek-Bregułowej, łączniczki Powstania Warszawskiego i aktorki, która przez 31 lat była związana z Teatrem Śląskim, przybliżą: Anna Goc, Barbara Lubos, Kaja Kosowska i Anna Dudzińska.
Kubrick po śląsku i „Święta wojna”
„Święta wojna” – serial czy mit założycielski współczesnego Śląska? – to temat dyskusji, której gośćmi będą m.in. twórcy komedii Joanna Bartel, Krzysztof Hanke. W spotkaniu, które poprowadzi Marcin Zasada weźmie udział także Robert Talarczyk. Znajdzie się też coś dla fanów kina grozy, bo festiwalowi towarzyszyć będzie seans kultowego „Lśnienia” Stanleya Kubricka ze śląskim dubbingiem na żywo. Tłumaczenie opracował Grzegorz Kulik, a po śląsku wystąpią Barbara Lubos i Marcin Gaweł. Po filmie zaplanowana została rozmowa z publicznością, którą poprowadzi Ewa Niewiadomska.
Na publiczność czekają niespodzianki, strefa gastronomiczna, a także słuchowisko: Kierunek GZM na odsłuchu, czyli premiera pocztówek dźwiękowo-literackich z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na plakacie oraz na stronie: www.becek.pl.
Podobne wiadomości:
- Szczepan Twardoch w Beceku 2025-03-19
- Harcerski festiwal w Beceku 2025-03-15
- Wieczór z La Diviną 2025-03-10
- Alstromerie w Beceku 2025-03-08
- Dzień Kobiet w Beceku 2025-03-04
- Oscarowy weekend w Beceku 2025-02-23
- Walentynki w Bytomiu 2025-02-10
- Spotkanie autorskie z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem 2025-01-18
- Mikołajki w Bytomiu 2024-12-05
- Największa w Polsce czapka Mikołaja zdobi budynek Beceku 2024-12-04