• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Palił starymi meblami - interweniowała Straż Miejska

Palił starymi meblami - interweniowała Straż Miejska

24 Listopada 2022

Strażnicy miejscy nałożyli mandat na mieszkańca Szombierek, który spalał w piecu niedozwolone materiały. Kontrolę paleniska przeprowadzono po zgłoszeniu mieszkańców, którzy zaniepokojeni wydobywającym się z komina gryzącym dymem, zawiadomili służby miejskie.

Funkcjonariusze, którzy skontrolowali pomieszczenie, znaleźli przygotowane do spalenia płyty meblowe, a sam właściciel przyznał bez ogródek, że pali nimi w swoim trzydziestoletnim piecu.

Płyty meblowe przygotowane do spalenia

Straż Miejska przypomina, że od ponad 4 lata obowiązuje  tzw. uchwała antysmogowa, która  określa rodzaje instalacji do spalania paliw w szczególności, kotły CO, kominki oraz piece, które służą do ogrzewania naszych domów i mieszkań.

Uchwała ta wprowadza końcowe terminy eksploatacji starszych kotłów CO, kominków i pieców oraz tych, które nie posiadają tabliczek znamionowych, a ich eksploatacja rozpoczęła się przed wrześniem 2017 r. Strażnicy Miejscy szczególną uwagę zwracają na kotły CO wyprodukowane w 2006 r. i starsze lub nieposiadające tabliczek znamionowych, których eksploatacja jest już zabroniona.

Kontrole w różnych częściach miasta

Wraz z okresem grzewczym, rozpoczęły się kontrole pieców domowych i przydomowych kotłowni. Tylko w okresie od 14 do 21 listopada bytomska Straż Miejska przeprowadziła 17 kontroli w Stolarzowicach, Górnikach i Miechowicach.  Pierwsze kontrole nie wykazały przypadków łamania przepisów.

do góry