Pałac w Miechowicach nominowany w plebiscycie Polskie Szlaki. Głosujemy!
18 Czerwca 2022Jeszcze tylko do niedzieli 19 czerwca możemy głosować na zrewitalizowany Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach, który został nominowany w ogólnopolskim plebiscycie „Polskie Szlaki” w kategorii: Nowości i Odkrycia.
Pałac Tiele-Wincklerów to jeden z najpiękniejszych zabytków w naszym mieście, ale również na Górnym Śląsku. Ta atrakcja turystyczna ma teraz szansę, aby jeszcze więcej miłośników historii, a także turystów nie tylko dowiedziało się o tym pięknym obiekcie, ale również poznało bliżej jego dzieje. Pałac został bowiem nominowany w ogólnopolskim plebiscycie „Polskie Szlaki” w kategorii: Nowości i Odkrycia. Zachęcamy bytomian do głosowania na miechowicki Pałac. Wystarczy wejść na stronę: https://www.topatrakcje.pl/2022/268,nowosci-i-odkrycia/ i zagłosować na Pałac Tiele-Wincklerów.
W kategorii: Nowości i Odkrycia nominowanych zostało 8 obiektów, wśród których jest właśnie miechowicki Pałac Tiele-Wincklerów. Głosowanie potrwa do 19 czerwca.
Tak więc głosujemy, udostępniamy i zapraszamy do głosowania rodzinę oraz znajomych. Mamy szansę, aby o naszej perełce turystycznej było głośno w całym kraju. Polecamy również zapoznać się z opisem zabytku i zobaczyć ciekawy film nakręcony przez twórców Blogoportalu
O historii Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach
Obecnie zachowana część miechowickiego pałacu przy ul. Dzierżonia to pozostałości po posiadłości rodu Tiele-Wicklerów, którzy w drugiej połowie XIX wieku przebudowali obiekt na XVI-wieczny, angielski styl Tudorów. Historia pałacu sięga jednak początku XIX wieku, a dokładnie 1812 roku kiedy wieś Miechowice kupił Ignacy Domes. Nowy właściciel zdecydował się w obecnym miejscu wybudować w latach 1812 - 1817 klasycystyczny pałac, który po przebudowie stał się środkową częścią neogotyckiego pałacu, zwanego potocznie - z racji swojego wyglądu - zamkiem.
Kolejna przebudowa pałacu rozpoczęła się w 1850 roku. Autorem wstępnego projektu przebudowy był znany w Niemczech architekt Richard Lucae, jednak ostatecznie modernizację obiektu prowadzono według pomysłu Maurycego Augusta Nottebohma. Przebudowa trwała blisko dziewięć lat od 1850 do 1859 roku. Wówczas dobudowano dwa skrzydła - w zachodnim mieściła się sala obrazów i kwiatowa, zaś przy wschodnim skrzydle znajdowała się najwyższa z wież „Jaskółcza”, mająca wysokość 110 stóp (ponad 33 metry). Dwie pozostałe wieże nosiły nazwę „Prochowej” i „Wodnej”. W tej ostatniej mieścił się zbiornik wody dostarczanej pompami z podziemi kopalni „Maria”.
Pałac w posiadaniu rodziny Tiele-Wincklerów pozostał aż do 1925 roku kiedy odsprzedali go spółce akcyjnej Preussengrube AG. Przebudowany przez Franciszka Wincklera i Huberta von Tiele-Wincklera pałac przetrwał do 27 stycznia 1945 roku. Wkroczenie Armii Czerwonej do Miechowic w styczniu 1945 roku miało tragiczne skutki. Pałac został nie tylko splądrowany, ale również podpalony przez żołnierzy. Wypalone doszczętnie mury zamku zostały na przełomie 1954 i 1955 roku wysadzone przez saperów z Ludowego Wojska Polskiego.
Po neogotyckim pałacu pozostały do dziś jedynie fragmenty oficyny, które zostały odbudowane dzięki pozyskanym środkom z Obszaru Strategicznej Interwencji. Pałac jest jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych i turystycznych nie tylko w Miechowicach, ale również w Bytomiu. Warto również dodać, że zespół pałacowo-parkowy Tiele-Wincklerów został 30 czerwca 1995 roku wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. W skład zespołu pałacowo-parkowego oprócz oficyny pałacu i pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów wchodzą również: park i zespół dendrologiczny.
Podobne wiadomości:
- Historia, militaria i ciekawostki. Odwiedź podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach 2025-04-24
- Wielkie strzelanie w meczu Szombierek! Aż osiem goli 2025-04-19
- Trwa przebudowa ul. Nickla. Pierwsze odcinki drogi są już prawie gotowe 2025-03-20
- W niedzielę, 26 stycznia obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach 2025-01-24
- Ruszyły zapisy do 16. edycji PKO Bytomskiego Półmaratonu 2025-01-18
- Odwiedź schron w Miechowicach w Święto Niepodległości. To ostatnia szansa w tym roku 2024-11-05
- Rusza kolejny etap przebudowy ul. Nickla. Będą utrudnienia drogowe 2024-10-25
- Będą utrudnienia na ul. Reptowskiej w związku z wycinką obumarłego drzewa 2024-10-22
- Dawka wiedzy i ogród w donicy 2024-09-26
- Potomkowie Tiele-Wincklerów odwiedzili Miechowice 2024-09-22