Ostatnie pożegnanie śp. Władysława Kłoczki
16 Lutego 2024Pożegnaliśmy Władysława Kłoczkę, legendę Polonii Bytom, trenera, łowcę talentów i działacza piłkarskiego, który z bytomskim klubem był związany od połowy lat 50. XX wieku. W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w piątek 16 lutego w kaplicy Mater Dolorosa wziął udział m.in. prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, piłkarze, działacze i sympatycy Polonii Bytom oraz mieszkańcy naszego miasta. Władysław Kłoczko spoczął na cmentarzu parafialnym Mater Dolorosa przy ul. Piekarskiej.
Lwowiak, uczestnik II wojny światowej i tuż po wojnie piłkarz
Władysław Kłoczko urodził się 1 października 1926 roku we Lwowie. Gdyby wybuchła II wojna światowa miał 13 lat, zaś pod koniec wojny służył już w szeregach 2. Armii Wojska Polskiego jako czołgista. Przeszedł z nią szlak bojowy, został ranny, a za zasługi na polu walki odznaczony Brązowym i Srebrnym Medalem "Zasłużony na Polu Chwały". Po wojnie i zmianie granic, Władysław Kłoczko jak wielu lwowiaków trafił do Bytomia, gdzie przez dekady pracował jako działacz i trener piłkarskich grup młodzieżowych.
W Bytomiu Władysław Kłoczko osiadł w 1946 roku. Mimo odniesionych ran na froncie rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną, grając najpierw w Sparcie, czyli późniejszej Stali Bobrek w latach 1947 - 1951. Później swoją karierę związał już z Polonią Bytom, najpierw hokejową, a następnie piłkarską.
Wybitny trener, działacz, który poświęcił swoje życie Polonii Bytom
Od połowy lat 50. minionego wieku związany był z bytomskim klubem. Był pierwszym kierownikiem hokejowej drużyny bytomian. W tej sekcji był człowiekiem od zadań specjalnych, a właściwie od wszystkiego, a także był kierownikiem drużyny. Przygoda z hokejem trwała cztery lata, potem była już tylko piłka.
Przez kolejne cztery dekady – trener trampkarzy w sekcji piłkarskiej niebiesko–czerwonych, a także bytomski „łowca talentów”, który na bytomskich placach, podwórkach i ulicach odkrył wielu późniejszych ligowców. Pracując z juniorami niebiesko - czerwonych jego podopieczni trzykrotnie sięgnęli po tytuł mistrzowski, najpierw w 1963 roku, a potem w 1970 i 1978 roku.
To były czasy, kiedy nie było szkółek piłkarskich, a nawet zwykłych boisk, tylko klepiska na placach przed familokami. To właśnie tam pan Władysław chodził obserwować grających chłopaków i zapraszał ich na treningi. Był bardzo lubiany i cieszył się dużym autorytetem. Spod jego skrzydeł wyszło wielu wychowanków, którzy grali później w pierwszej drużynie. Warto dodać, że Władysław Kłoczko przez pewien czas był również członkiem zarządu bytomskiego klubu.
W uznaniu zasług dla piłki nożnej, Władysław Kłoczko został uhonorowany m.in. medalem 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej i przyznawanym przez PZPN Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej.
Władysław Kłoczko zmarł w poniedziałek 12 lutego w wieku 97 lat.
Podobne wiadomości:
- Hokejowa Polonia Bytom wraca do gry. We wrześniu drużyna wystartuje w TAURON Hokej Lidze 2025-04-24
- Hokejowa reprezentacja Polski U18 awansowała na zaplecze elity. Ostoją drużyny jest wychowanek Polonii Bytom 2025-04-18
- Ponad 790 tys. zł na stypendia dla bytomskich sportowców 2025-04-15
- Dobra passa koszykarzy trwa 2025-04-12
- Polonia goni lidera 2025-04-12
- W Bytomiu trzecie zwycięstwo Polek w Mistrzostwach Świata w hokeju na lodzie 2025-04-11
- W Bytomiu Polki znakomicie rozpoczęły Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie 2025-04-07
- W poniedziałek, 7 kwietnia na bytomskim lodowisku początek Mistrzostw Świata w hokeju 2025-04-06
- Święto hokeja w Bytomiu. Już 7 kwietnia rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Kobiet 2025-04-03
- Bytomskie hokeistki wywalczyły dziesiąty złoty medal z rzędu! 2025-03-23