• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Ostanie pożegnanie śp. Piotra Mankiewicza

Ostanie pożegnanie śp. Piotra Mankiewicza

25 Sierpnia 2023

Pożegnaliśmy Piotra Mankiewicza, rozbarczanina, założyciela Muzeum Chleba i wielkiego orędownika śląskości. W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w piątek, 25 sierpnia w kościele Św. Anny, udział wziął m.in. prezydent Mariusz Wołosz oraz tłumy żałobników nie tylko w czerni, lecz w strojach rozbarskich. Piotr Mankiewicz spoczął na cmentarzu parafialnym w Łagiewnikach.

Życiowym dziełem Piotra Mankiewicza była popularyzacja górnośląskich tradycji i  kultury chleba. Realizując swoje marzenie, otworzył pierwsze w Polsce prywatne Muzeum Chleba. Swoją postawą życiową i zaangażowaniem dawał wyraz temu, że świat, który nas otacza nie przeminie, dopóki o nim pamiętamy.

Żałobniczki w śląskich strojach

Podróż do przeszłości

Muzeum, którego twórcą był Piotr Mankiewicz działa już od 23 lat i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem gości z kraju i zagranicy.  Przez wszystkie te lata założyciel muzeum zgromadził tam ogromne ilości eksponatów, dzięki czemu placówka ewoluowała do miana Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Mankiewicz był też współautorem publikacji poświęconych regionowi m.in. „Nasz Śląski” i „Czarny Chleb”.

Nie wstydzić się Śląska

Dzięki aktywności i zaangażowaniu Piotra Mankiewicza, po latach udało się odtworzyć dawną tradycję noszenia stroju rozbarskiego, zwanego też bytomskim, czyli jednego z najpopularniejszych strojów ludowych Górnego Śląska. Także Muzeum Chleba nawiązuje do tradycji rozbarskich. W holu głównym znajduje się wystawa 8 różnych manekinów w strojach śląskich. Tymi strojami ozdobione są również ściany muzeum.

To Piotr Mankiewicz w 2012 roku wpadł na pomysł, by w Wielką Sobotę, w kościele św. Jacka na Rozbarku, święcić pokarmy w strojach rozbarskich i w języku śląskim. Zaangażowany był w wiele akcji charytatywnych i projektów społecznych, m.in. Pamiętajmy o starzykach czy Rozbark i Nikiszowiec na wspólnym szlaku. Praca i przywiązanie do tradycji i historii były dla niego żywą i autentyczną pasją, źródłem spełnienia i satysfakcji.

W 2016 roku Piotr Mankiewicz został uhonorowany Medalem Miasta Bytomia, a w 2019 roku odebrał, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

do góry