• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Operowo instrumentalna uczta w pałacu

Operowo instrumentalna uczta w pałacu

10 Marca 2024

Operowo instrumentalna uczta czekała dzisiaj na miłośników muzyki klasycznej. W bytomskim Pałacu Tiele-Wincklerów odbył się koncert profesorski, podczas którego wystąpili: prof. dr hab. Gabriela Silva – sopran, prof. dr hab. AM Katarzyna Makowska - fortepian oraz adt dr hab. Adam Mokrus – skrzypce.

Koncert profesorski w Pałacu w Miechowicach (1) Koncert profesorski w Pałacu w Miechowicach (1)
9

Koncert profesorski w Pałacu w Miechowicach

Gabriela Silva

pochodzi ze Świętochłowic, jest absolwentką Wydziału Wokalnego-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie; kształciła głos pod kierunkiem prof. Krystyny Szczepańskiej oraz prof. Haliny Słonickiej. Odniosła wielki sukces, debiutując rolą Paminy w Czarodziejskim Flecie Mozarta w Walencji, w inscenizacji Warszawskiej Opery Kameralnej. Podziwiana była na scenach w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Izraelu, Tunezji, Indiach, Japonii, we Włoszech oraz w Ameryce Południowej. Z zespołem Opery Śląskiej w Bytomiu występowała w partii Abigaille, od kilku lat biorąc udział w letnich tournée po Niemczech, Szwajcarii i Holandii. Gabriela Silva od kilku lat prowadzi klasę śpiewu solowego na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznych F. Chopina w Warszawie.

Katarzyna Makowska

Katarzyna Makowska ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy. Jest laureatką konkursów uczelnianych, ogólnopolskich oraz konkursu M. Magina w Paryżu. Studia muzyczne uzupełniała na kursach pianistycznych pracując pod kierunkiem m.in. W. Mierżanowa,R. Baksta, J. Lateinera oraz na kursach muzyki kameralnej prowadzonych przez Y.Bronfmana, E.Ax’a, I.Sterna, Yo-Yo-Ma, P.Frank, J.Laredo.  Odbyła dwuletnie studia podyplomowe w Scuola Superiore di Musica da Camera del Trio di Trieste w Trieście (1993-95) oraz w Hochschule fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu (1995-96). Obecnie jest pracownikiem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako pianista-akompaniator towarzyszy solistom na wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych a także na kursach muzyki wokalnej (Krynica-Zdrój, Radziejowice).

Adam Mokrus

Urodzony 19 marca 1978 r. w Rudzie Śląskiej. W latach 1997-2002 studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Pawła Puczka i adt Beaty Warykiewicz Siwy, a także w klasie kameralistyki m.in. u prof. Urszuli Bożek-Musialskiej oraz asyst. Marka Mosia. W latach 2002-04 kontynuował naukę na studiach podyplomowych w macierzystej uczelni pod kierunkiem adt. Piotra Pławnera i prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Swoje umiejętności wiolinistyczne doskonalił również na kursach mistrzowskiej interpretacji m.in. pod kierunkiem prof.: Konstantego Andrzeja Kulki, Stefana Kamasy i Romana Jabłońskiego podczas festiwalu Musica Festa Gedaniae w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom oraz nagrodę dla najlepszego uczestnika. Występował jako solista z orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej, a także Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Od marca 2003 roku pracuje jako koncertmistrz orkiestry symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, z którą występował w kraju i za granicą (Niemcy, Korea Południowa). Obok działalności artystycznej zajmuje się także działalnością pedagogiczną, pracując jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Podobne wiadomości:

do góry