Odwiedź miechowicki schron. Dla miłośników historii i militariów to prawdziwa gratka
7 Listopada 2021To ostatnia okazja, aby w tym roku odwiedzić podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach. 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy od 13:00 do 17:00 do schronu przy ul. Kasztanowej, gdzie będzie można zobaczyć wystawy poświęcone Tragedii Miechowickiej, Tragedii Górnośląskiej oraz II wojnie światowej na Śląsku.

Przeciwlotniczy podziemny schron w Bytomiu-Miechowicach to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym mieście. Obiekt, w którym zebrane zostały materiały z okresu II wojny światowej oraz odtwarzana jest inscenizacja nalotu bombowego wzmocniona działaniem lamp stroboskopowych, za każdym razem przyciąga miłośników historii i militariów.
Co zwiedzający zobaczą w podziemnym schronie?
W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw jest aż jedenaście nowych ekspozycji. Ich autorami są m.in. Maciej Bartków, Roland Skubała, Andrzej Habraszka, Sebastian Markiel, Piotr Orzeł, Adam Pawełczyk oraz Andrzej Sitarz.

Schron w Miechowicach dla pasjonatów historii i militariów to jedna z największych atrakcji w regionie. Dzięki wsparciu władz miasta najpierw zakupiono sprzęt audiowizualny, który przekazano w użyczenie Stowarzyszeniu Pro Fortalicium, a następnie powstało nagranie prezentujące walki o Miechowice w języku niemieckim i angielskim. Na potrzeby lepszego nagłośnienia i oświetlenia zakupiono między innymi: nowe głośniki, komputer sterujący systemem dolby surround, ramki multimedialne, mikrofony oraz oświetlenie ledowe. Warto dodać, że dzięki nowemu sprzętowi nagranie, którego celem jest przedstawienie historii walk o Miechowice, jeszcze bardziej oddaje to, co działo się w tej miejscowości ponad 70. lat temu.
Odwiedź miechowicki schron z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Kilka słów o schronie
Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, ma 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości. Na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 45 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część zbudowana jest z betonowych bloków oraz częściowo z cegły, zaś górna cześć z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.
Prace nad jego remontem rozpoczęły się w 2015 roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu.
Po ponad roku ciężkiej pracy otwarty został dla bytomian schron, w którym powstała Izba Pamięci. Miechowicki schron z każdym rokiem był unowocześniany przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, którzy opiekują się zabytkiem. Podziemny obiekt w Miechowicach odwiedzili już turyści z: Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Holandii, Grecji, Wielkiej Brytanii, a nawet Chin, Stanów Zjednoczonych oraz Bangladeszu.
Z uwagi na zaistniałą sytuację liczba jednorazowo zwiedzających schron zostaje zmniejszona do 12 osób. Z uwagi na brak możliwości dystansowania osoby zwiedzające przed wejściem do schronu muszą mieć założone maseczki. Przerwa pomiędzy grupami - około 10 minut - przeznaczona jest na wietrzenie schronu oraz dezynfekcję uchwytów, poręczy itp. miejsc dotykanych przez zwiedzających. Wszystkie te rygory mają na celu zabezpieczenie zdrowia zwiedzających oraz organizatorów.
Wstęp wolny.
Podobne wiadomości:
- Bytomskie nocne zwiedzanie 2025-05-17
- Historia, militaria i ciekawostki. Odwiedź podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach 2025-04-24
- Odwiedź schron w Miechowicach w Święto Niepodległości. To ostatnia szansa w tym roku 2024-11-05
- Piknik patriotyczny w Miechowicach 2024-08-18
- Odwiedź schron w Miechowicach z okazji Święta Wojska Polskiego 2024-08-11
- Odwiedź podziemny schron w Miechowicach i poznaj ciekawą historię tego miejsca 2024-07-03
- Noc Muzeów w Bytomiu pełna atrakcji i wrażeń 2024-05-19
- Odwiedź schron w Miechowicach w Święto Niepodległości. To ostatnia szansa w tym roku 2023-11-06
- Historia, militaria i ciekawostki. Odwiedź podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach 2023-10-16
- Historia, militaria i ciekawostki. Odwiedź podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach 2023-10-02