Odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą znanego śląskiego działacza Arkadiusza Bożka
14 Czerwca 2022Arkadiusz /Arka/ Bożek, znany śląski działacz społeczny i niepodległościowy, uczestnik powstań śląskich, a także w okresie powojennym wicewojewoda Śląsko - Dąbrowski został uhonorowany. Pamiątkowa tablica, upamiętniająca śląsko-opolskiego działacza, została odsłonięta dzisiaj 14 czerwca na budynku Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Chorzowskiej 57, gdzie znajduje się popularny klub Sezam.
W uroczystościach upamiętniających Arkę Bożka wzięli udział przedstawiciele władz miasta /Sekretarz Miasta Mirosław Luks/, delegacje władz województwa śląskiego i opolskiego, a także radni Rady Miejskiej, mieszkańcy oraz członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miasta Bytom z prezesem Zygmuntem Wilkiem, którzy byli inicjatorami dzisiejszego wydarzenia. Warto dodać, że honorowymi gośćmi byli wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, a także wnuczka Arki Bożka - Anna Kolorz.
Podczas spotkania odbywającego się na osiedlu potocznie zwanym „Arki Bożka” w Rozbarku nie tylko przedstawiono życiorys śląsko-opolskiego działacza, ale również jego rolę i zasługi dla Górnego Śląska, a pod odsłoniętą tablicą przedstawiciele Sejmu, Miasta Bytom, władz wojewódzkich oraz Stowarzyszeń i Organizacji złożyli kwiaty.

Odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą znanego śląskiego działacza Arkadiusza Bożka
Życiorys znanego śląskiego działacza
Przypomnijmy, że Arka Bożek urodził się w Markowicach, dzisiejszej dzielnicy Raciborza w 1899 roku. Brał udział w walkach na frontach I wojny światowej, zaś po jej zakończeniu aktywnie włączył się w walkę polityczną o przywrócenie Śląska do odrodzonej Polski.
Zaangażował się w pracy organizacyjnej Związku Polaków w Niemczech. Należał do grona czołowych obrońców polskości Górnego Śląska, walczył w powstaniach śląskich, angażując się następnie w organizację polskiego życia narodowego w okresie międzywojennym. W czasie II wojny światowej był aktywnym uczestnikiem życia politycznego na uchodźctwie w Paryżu oraz w Londynie, gdzie działał w londyńskiej Radzie Narodowej.
Po wojnie wrócił do Polski, gdzie od 1945 roku jako członek Polskiego Stronnictwa Ludowego został mianowany wicewojewodą śląsko-dąbrowskim, jednak w 1950 roku został usunięty z tego stanowiska. Zmarł w 1954 roku po długiej i ciężkiej chorobie w Katowicach.
Warto dodać, że imieniem Arki Bożka nazwano osiedla m.in. w Bytomiu i Jastrzębiu - Zdroju, a także wiele ulic na terenie województwa śląskiego i opolskiego.