Strona główna/Aktualności/Odeszli od nas w 2025 roku

Odeszli od nas w 2025 roku

1 Listopada 2025

Dzisiaj, 1 listopada odwiedzamy groby i wspominamy osoby, które odeszły od nas. W tym roku pożegnaliśmy kilkoro znanych bytomian oraz osób związanych z naszym miastem. Wśród nich są nauczyciele, działacze społeczni, znani przedsiębiorcy, artyści oraz przedstawiciele władz naszego miasta. Poświęćcie krótką chwilę na to, by wspomnieć ich razem z nami.

Odeszli od nas w 2025 roku

Wśród znanych bytomian lub osób związanych z naszym miastem w 2025 roku odeszli od nas między innymi:

  • Tadeusz Odlanicki-Poczobutt, inżynier górniczy, przedsiębiorca i filantrop, który z Bytomiem związany był zawodowo przez całe życie. Tadeusz Odlanicki-Poczobutt urodził się w Krakowie. W Bytomiu pracował najpierw jako inżynier górniczy w KWK „Dymitrow”, a następnie założył po transformacji gospodarczej własne przedsiębiorstwo. Prowadził nie tylko salon dilerski samochodów, ale również był założycielem przychodni. Przez wiele lat Tadeusz Odlanicki-Poczobutt wspierał Polaków za wschodnią granicą, był członkiem Zarządu Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich II RP. Ponadto aktywnie działał jako społecznik angażując się w wiele przedsięwzięć lokalnych. Wspierał stowarzyszenia i realizowane przez nie inicjatywy w dziedzinach zdrowia, biznesu oraz bezpieczeństwa;
  • Łucja Bobek, wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 43 w Stolarzowicach, społeczniczka związana z Towarzystwem Miłośników Bytomia, autorka monografii Stolarzowic i wielka orędowniczka edukacji regionalnej. Łucja Bobek rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 43 w Stolarzowicach w 1985 roku na stanowisku nauczyciela historii. W późniejszych latach pracowała również na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. W latach 2000 – 2023 pełniła obowiązki dyrektora szkoły. We wspomnieniach współpracowników i absolwentów zapisała się jako nauczycielka z pasją, pełna życzliwości i zaangażowania. Łucja Bobek była także pomysłodawczynią Konkursu Historii Bytomia, który jest organizowany nieprzerwanie od 2000 roku. W tym roku odbyła się 24. edycja konkursu. Z inicjatywy Łucji Bobek i pod jej redakcją powstała publikacja „Przeszłość i dzień dzisiejszy bytomskich szkół” wydana przez TMB. Jest także autorką książki „Stolarzowice dawniej i dziś” i współautorką publikacji „Podania z Górnik i Stolarzowic”;
  • dr inż. arch. Grzegorz Rendchen, pełniący od 1990 do 1994 roku funkcję wiceprezydenta Bytomia. Jako wiceprezydent Bytomia za kadencji prezydenta Janusza Paczochy, Grzegorz Rendchen odpowiedzialny był za sprawy związane m.in. z architekturą przestrzenną miasta, budownictwo, a także gospodarkę komunalną i nieruchomości;
  • Janusz „Yasieq” Olszówka – nauczyciel muzyki, bas, autor większości aranżacji i producent Ryczących Dwudziestek, jednego z najstarszych działających na Śląsku zespołów wykonujących muzykę folk i szanty;
  • prof. Piotr Osypka, przedsiębiorca i wykładowca uniwersytecki. Piotr Osypka urodził się w 1934 roku w Mechtal /Miechowice/. Był współzałożycielem pierwszego Niemieckiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej, wynalazcą stałej do elektrod rozrusznika serca oraz zasady wielospiralnej, a także opracował metodę ablacji prądem o częstotliwości radiowej w leczeniu zaburzeń serca. Ponadto jego osiągnięcia naukowe związane były również z takimi dziedzinami medycy jak: kardiologia dziecięca, kardiochirurgia dziecięca, a także chirurgia płodu i neurostymulacja. Piotr Osypka był profesorem honorowym, Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Offenburgu, a także twórcą fundacji, która wspierała potrzebujących na całym świecie oraz promowała badania medyczno-naukowe;
  • Wojciech Oczkowski, bytomski muzyk i wokalista, założyciel i właściciel Klubu Muzycznego INQbator, ważnego na lokalnej scenie muzycznej miejsca dla wielu artystów i miłośników muzyki. Był człowiekiem pełnej pasji, wizji i energii, a dzięki jego zaangażowaniu INQbator przez lata pozostawał jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie regionu;
  • Eugeniusz Klin, wybitny znawca literatury niemieckiej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Urodził się 29 lipca 1931 roku w Karbiu. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. Po ukończeniu liceum studiował filologię germańską na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego. Był organizatorem studiów germanistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz wieloletnim dyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Podobne wiadomości:

do góry