• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Oddali włosy, pomogli potrzebującym

Oddali włosy, pomogli potrzebującym

4 Czerwca 2022

Już 7 raz bytomianie wzięli udział w akcji charytatywnej „Zetnij włosy na peruki”. Tylko podczas piątkowego finału udało się zebrać włosy od 42 darczyńców, a 36 osób dostarczyło już ścięte włosy. To nie koniec, włosy można przynosić cały rok, jednak trzeba spełnić kilka warunków.

Oprócz przygotowanych sal, w których można było ściąć włosy, przed budynkiem szkoły stanął już po raz kolejny hair truck, czyli mobilny salon fryzjerski. Darczyńcy w zamian za oddane włosy otrzymywali nowe fryzury. Do akcji włączyły się osoby nawet z Gdańska. Najdłuższe warkocze miały pół metra długości!

- Od początku akcji dołączyło do nas prawie 250 darczyńców. Tyle osób oddało cząstkę siebie po to, żeby przywrócić uśmiech i dać namiastkę normalności tym, którzy zmagają się z utratą włosów w wyniku chorób - powiedziała Ewa Milne, inicjatorka akcji, nauczycielka Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 2. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że do wykonania jednej peruki potrzeba włosów kilku osób - dodaje.

Wydarzenie od lat organizuje społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Arki Bożka, która postanowiła bezinteresownie podarować zmagającym się z chorobami odrobinę normalności i uśmiechu. Peruki z naturalnych włosów trafiają do potrzebujących w całej Polsce, które straciły włosy na skutek chemioterapii, ale też w wyniku szeregu innych schorzeń. W tym roku szkoła działa na rzecz Fundacji „Herosi”- „Podziel się dzieciństwem” oraz Fundacji „Rak’n’Roll” w ramach Programu „Daj Włos”.

Dołącz do akcji - ona trwa cały rok

Piątkowy finał to nie koniec akcji, bo samodzielnie obcięte włosy można przynieść lub wysłać w każdej chwili.

Minimalna długość włosów to 25 cm. Włosy mogą być siwe, farbowane (ale nie rozjaśniane). Umyte i wysuszone włosy dzielimy na kilka pasm. Każde pasmo pleciemy w warkocz, a następnie wiążemy gumką najlepiej recepturką (w kilku miejscach - dla bezpieczeństwa). Warkocze ucinamy około 2 cm powyżej utrzymującej ich gumeczki (od strony głowy).

Ścięte i dokładnie wysuszone warkocze zawijamy np. w papier. Oznaczamy nasadę włosa np. wkładamy pod gumkę karteczkę z napisem - NASADA. Należy pamiętać, że nie można pomieszać nasady z końcem włosa, ponieważ takie włosy nie mogą zostać użyte do wykonania peruki. Włosy przed ścięciem powinny być czyste i nie należy nakładać na nie odżywki. Włosy należy włożyć do koperty i przynieść do Szkoły Podstawowej nr 2.

Wszelkie pytania można kierować pod numer telefonu: 796 596 171.

do góry