• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/90 lat I Liceum Ogólnokształcącego

90 lat I Liceum Ogólnokształcącego

5 Czerwca 2022

Rok 2022 to wyjątkowy rok dla społeczności I Liceum Ogólnokształcącego. To jubileusz 90-lecia szkoły. Obchody tej uroczystości trwają cały rok, jednak wyjątkowo uroczyste było wczorajsze spotkanie absolwentów, w którym udział wziął prezydent, Mariusz Wołosz.

Podczas zjazdu absolwenci, którzy wybrali artystyczną drogę życiową zaprezentowali program stworzony specjalnie na to wyjątkowe wydarzenie. Podczas jubileuszu wręczone zostały Medale Szkoły, które trafiły do rąk zasłużonych absolwentów i przyjaciół szkoły. Taki zaszczyt spotkał: Piotra Obrączkę, Kazimierza Gwoździa, Piotra Koja, Mirosława Szostaka, Teresę Adamek oraz Halinę Pasieczną.

Obchody Roku Jubileuszowego rozpoczęły się podczas uroczystego otwarcia roku szkolnego 2021/2022. Program obchodów obejmuje: wykłady absolwentów naukowców i artystów w ramach szkolnego Małego Uniwersytetu, wystawy prac artystycznych uczniów i absolwentów oraz wystawa historyczna stworzona wraz z I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie (dwóch szkół spod znaku Rodła). Na zaproszenie „smoleniaczki” Haliny Biedy uczniowie tych szkół spotkają się w październiku w Sejmie RP.

Pod koniec roku 2022 przewidziane jest złożenie kwiatów na grobie patrona szkoły Jana Smolenia oraz zmarłych nauczycieli związanych ze szkołą.

Zakończenie obchodów przewidziane jest na grudzień bieżącego roku. Ostatnim punktem będzie wykład absolwenta bytomskiej szkoły, Bohdana Urbankowskiego. Podczas spotkania, które poprowadzi Marcin Hałas (również absolwent szkoły)poruszony zostanie patriotyzm oraz romantyzm.

Trochę historii

Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu jest szkołą z piękną i dosyć powszechnie znaną w regionie tradycją. To szkoła kontynuująca tradycje I Polskiego Gimnazjum w Bytomiu założonego przez Związek Polaków w Niemczech w 1932 roku. Dokładnie 8 XI 1932 r. uroczyście otworzono Prywatne Polskie Gimnazjum Męskie na terenie Niemiec. Pierwszym dyrektorem został Miłosz Sołtys - były działacz plebiscytowy, aktywista Polskiego Związku Zachodniego, niezatwierdzony przez Niemców.

Początki szkoły nie były łatwe. Od samego otwarcia szkoły niemieckie władze podejmowały działania, które miały zakończyć jej działalność. Nawet nazwa szkoły wydała się Niemcom niebezpieczna i do 1938 zmieniano ją aż 5 razy. Oprócz ataków w dyrekcję szkoły stosowano również inne metody. Wobec rodzin robotniczych najskuteczniejszym środkiem represji było zwalnianie z pracy oraz wstrzymywanie wypłaty zasiłków rodzinnych na dzieci uczęszczające do bytomskiego gimnazjum, inne metody to nieudzielanie kredytów i zezwoleń budowlanych.

Odmienne odczucia panowały wśród Polaków. Sukces stworzenia średniej szkoły polskiej na ziemiach niemieckich wywołał niezwykłą falę entuzjazmu.

Na szczęście upór i konsekwencja w działaniach dyrekcji oraz nauczycieli oraz trochę szczęścia pozwalają nam dzisiaj świętować jubileusz 90-lecia istnienia szkoły.

do góry