Od poniedziałku 27 marca kolejne zmiany w organizacji ruchu pod wiaduktem przy u. Zabrzańskiej
24 Marca 2023W poniedziałek 27 marca wykonawca przebudowy linii kolejowej rozpocznie prace związane z przebudową drugiej podpory wiaduktu na Zamłyniu. Prace te zakładają wyłączenie z ruchu pieszego chodnika pod wiaduktem. Piesi, którzy będą chcieli przejść z ul. Miarki w stronę ul. Łagiewnickiej i Zabrzańskiej będą musieli korzystać z tymczasowego przejścia w rejonie dworca autobusowego. Kierowcy jadący od strony Szombierek i Łagiewnik do centrum będą mogli korzystać wyłącznie z jednego pasa ruchu, który zostanie poprowadzony po torowisku tramwajowym. Kierowcy wjeżdżający pod wiadukt od strony centrum będą mogli znów korzystać z dwóch pasów. Od poniedziałku będzie można znów pojechać spod wiaduktu nie tylko w stronę Szombierek, ale też Łagiewnik. Otwarty zostanie również środkowy pas ruchu na ul. Jagiellońskiej umożliwiający jazdę w stronę Łagiewnik.
Jak będzie wyglądała nowa organizacja ruchu?
Firma PORR SA kontynuuje roboty związane z przebudową podpór wiaduktu. Od 27 marca jezdnia pod wiaduktem zostanie zawężona do trzech pasów. Kierowcy jadący od strony Szombierek i Łagiewnik do centrum będą mogli korzystać wyłącznie z jednego pasa ruchu, który zostanie poprowadzony po torowisku tramwajowym. Przejście pod wiaduktem będzie nieczynne, a piesi będą musieli korzystać z tymczasowego przejścia w rejonie dworca autobusowego. Kierowcy jadący od strony Szombierek będą mogli skręcić w stronę centrum wyłącznie z lewego pasa. Prawy pas jezdni ul. Zabrzańskiej będzie umożliwiał skręt tylko w stronę Łagiewnik i Świętochłowic. Spod wiaduktu od strony pl. Wolskiego będzie można pojechać nie tylko w stronę Szombierek, ale też Łagiewnik. Otwarty zostanie również środkowy pas ruchu na ul. Jagiellońskiej umożliwiający jazdę w stronę Łagiewnik.
Kierowcy, którzy będą chcieli dojechać od strony Łagiewnik do centrum, będą mogli korzystać również z przygotowanych objazdów. Dla kierowców jadących z Łagiewnik do centrum przygotowano objazd ulicami: Krzyżową, Starochorzowską i Chorzowską, zaś dla kierowców jadących do Krakowa, Opola i Wrocławia ulicami: Krzyżową, Starochorzowską, Chorzowską i al. Jana Pawła II.
Komunikacja publiczna będzie funkcjonowała bez zmian, tzn. linie autobusowe nr 92 i 201 będą nadal jeździły według zmienionych rozkładów jazdy - więcej na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego

Od poniedziałku 27 marca kolejne zmiany w organizacji ruchu pod wiaduktem przy u. Zabrzańskiej
Postęp prac związanych z przebudową linii kolejowej 131
Remont tuneli pod dworcem, wiaduktów oraz roboty pod halą peronową. To najważniejsze prace, jakie realizuje obecnie wykonawca przebudowy linii kolejowej nr 131 w Bytomiu.
Prace są widoczne już na kilku odcinkach w naszym mieście. Są prowadzone pod halą peronową dworca PKP - gdzie trwają roboty zbrojarsko-ciesielskie związane z przebudową przejść, prace betoniarskie pod halą oraz roboty wykończeniowe w tunelu zachodnim. Przebudowywane są również wiadukty w rejonie Zamłynia, nad ul. Dąbrowa Miejska i Strzelców Bytomskich oraz przy granicy Bytomia i Radzionkowa nad ul. Sikorskiego.
Jak będzie wyglądał harmonogram dalszych prac?
Przebudowa linii kolejowej nr 131 w naszym mieście obejmuje jej cały odcinek, co oznacza, że przed nami jeszcze prace związane z przebudową wiaduktów nad ul. Dojazd, Chorzowską i Sienną. Tam wykonawca inwestycji firma PORR SA planuje rozpocząć prace w III kwartale 2023 roku. Z kolei na przełomie kwietnia i maja br. planowane są roboty związane z montażem dźwigarów wiaduktu w rejonie Zamłynia, zaś po przebudowie wiaduktu kolejowego nad ul. Strzelców Bytomskich w Stroszku, jesienią 2023 roku rozpocznie się w jego rejonie budowa nowego przystanku kolejowego, gdzie zostanie przeniesiona stacja kolejowa.
Budowa nowego przystanku kolejowego w rejonie ul. Strzelców Bytomskich ma na celu zintegrowanie komunikacji kolejowej z autobusową i tramwajową, a tym samym zachęcenie bytomian do korzystania z komunikacji publicznej.
Warto dodać, że miasto pozytywnie zaopiniowało zmianę nazwy stacji kolejowej w rejonie ul. Strzelców Bytomskich z „Bytom Północny” na „Bytom Stroszek”.
Gigantyczna inwestycja PKP PLK
Prace modernizacyjne na odcinku Centralnej Magistrali Węglowej od Chorzowa Batorego do Nakła Śląskiego rozpoczęły się w marcu 2022 roku. W pierwszej fazie na odcinku Chorzów Batory - Chorzów Stary powstanie nowy przystanek Chorzów Uniwersytet, a także zmodernizowana zostanie infrastruktura kolejowa, perony na stacjach Chorzów Miasto i Chorzów Stary. Z kolei na odcinku linii nr 131 w Bytomiu zmodernizowane zostaną stacje w Bytomiu, Bytomiu - Karbiu, a stacja Bytom - Północny zostanie przesunięta o około 500 metrów na północ w kierunku ul. Strzelców Bytomskich, tak by pasażerowie mieli łatwiejszy dostęp do komunikacji miejskiej w dzielnicy Stroszek. Na peronach pojawią się nowe wiaty, ławki, stojaki na rowery, a także tablice informacyjne.
Oprócz prac w hali peronowej bytomskiego dworca PKP, przebudowa obejmuje także wiadukt kolejowy w ciągu ul. Zabrzańskiej, Łagiewnickiej i Miarki. W ramach prac zostaną zachowane fronty konstrukcji stalowych oraz odtworzone powierzchnie ścian i gzymsów z cegły. Z kolei na stacji zostanie przebudowanych ok. 28 km torów, a także sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstanie nowoczesne Lokalne Centrum Sterowania Bytom, z którego dyżurni ruchu będą dbali o bezpieczne prowadzenie pociągów na odcinku od Chorzowa Batorego do Radzionkowa. Po zakończeniu prac zostanie zwiększona nie tylko przepustowość stacji, ale rozdzielony będzie także ruch towarowy od pasażerskiego.
Podobne wiadomości:
- Uwaga kierowcy! Od piątku, 21 lutego kolejna zmiana w organizacji ruchu pod wiaduktem na ul. Zabrzańskiej 2025-02-19
- Ruszają kolejne prace przy wiadukcie nad ul. Zabrzańską. Będzie objazd do Łagiewnik 2025-01-15
- Historyczny neon znowu świeci 2024-12-19
- 15 grudnia wróciły pociągi do Bytomia od strony Tarnowskich Gór i Chorzowa 2024-12-15
- 15 grudnia wracają pociągi do Bytomia od strony Chorzowa i Tarnowskich Gór 2024-12-06
- Kolej na dobre przesiadki w GZM 2024-10-31
- Remontowana hala peronowa w Bytomiu już działa – od dziś korzystają z niej pasażerowie Kolei Śląskich 2024-10-16
- Z przebudowanej hali peronowej w Bytomiu znowu odjadą pociągi 2024-10-11
- Przebudowa wiaduktu nad ul. Zabrzańską. 9 i 10 października przejazd pod wiaduktem będzie zamykany na noc 2024-10-09
- Przebudowa wiaduktu nad ul. Zabrzańską. 2 października przejazd pod wiaduktem będzie zamknięty na noc 2024-10-02