O gospodarce niskoemisyjnej na 4Buildings
15 Listopada 2019Jak zasilać miasta przyszłości w erze "low carbon world"? Nad tym zastanawiano się podczas konferencji 4Buildings, największego w tej części Europy spotkania dotyczącego architektury, designu i nieruchomości. Bytom reprezentował prezydent Mariusz Wołosz. Mówił o działaniach prowadzonych w naszym mieście.
realizuje Program Ograniczenia Niskiej Emisji, na co otrzymał 1,3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozwoli to na wykonanie ok. 230 inwestycji - wymianę pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne. Z kolei Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sukcesywnie podłącza budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Odpowiedzialność za stan jakości powietrza spoczywa również na mieszkańcach. Od lat wiadomo, że w piecach można używać tylko certyfikowanego paliwa, nie wolno spalać m.in. plastiku, mebli czy tekstyliów. Właściciele domów nie zawsze stosują się do zakazów, dlatego w Bytomiu od niedawna prowadzone są kontrole jakości powietrza przy użyciu dronów. Raz w tygodniu latające laboratorium przemieszcza się nad dachami domów. Tam, gdzie stwierdzane są przekroczenia norm, interweniują strażnicy miejscy. Dodajmy, że funkcjonariusze straży kontrolują również paleniska w domach i firmach, niezależnie od pomocy drona.
Ograniczenie niskiej emisji to działania długofalowe, dlatego podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli do realizacji strategiczny dokument – Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu, na podstawie którego będą podejmowane działania zmierzające do obniżenia temperatury tzw. miejskiej wyspy ciepła poprzez m.in. nasadzenia nowych drzew, co też przedłoży się na polepszenie jakości powietrza.
Głos naszego miasta wybrzmiewa również na arenie międzynarodowej. Bytom znalazł się w gronie 41 górniczych miast z 10 europejskich krajów, których burmistrzowie i prezydenci podpisali petycję dotyczącą Sprawiedliwej Transformacji. Przypominają w niej, że przechodząc na gospodarkę niskoemisyjną, w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo socjalne pracownikom, których miejsca pracy ulegać będą likwidacji bądź przekształceniu. Solidarność ma oznaczać również wspólną odpowiedzialność wszystkich państw za środowisko naturalne.
Oprócz prezydenta Bytomia w dyskusji wzięli udział także: Tomasz Bradecki (Politechnika Śląska, Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Architektury); Oskar Grąbczewski (OVO Grąbczewscy Architekci); Arkadiusz Hołda (Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach), Grzegorz Podlewski (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia); Jacek Chodkowski (Dalkia Polska Energia).